1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedim Yatağa İşiyor, Ne Yapmalıyım?

Kedim Yatağa İşiyor, Ne Yapmalıyım?
0

Kedinin tuvaletini yatağa yapması arkasında bazı sıhhat sorunları olabilir. Bununla beraber karışık canlılar olan kediler değişik sebeplerden dolayı da tuvaleti yerine yatağa işeme davranışı izah edebilir. Bilhassa düzgüsel şartlarda kediniz tuvaletini kumuna yaparken aniden bu davranışını bırakıp yatağa işemeye başladıysa, size ters giden bazı durumları işaret ediyor olabilir. Kediler, organik yaşamlarında son aşama temiz ve hijyene ehemmiyet veren canlılar olarak bilinir. Sık sık kendilerini temizleyen kediler hem de yaşadıkları alanın da temiz olmasına itina gösterir. Sadece kedim yatağa işiyor şeklinde durumlar hem kedi sahipleri hem de öteki evcil hayvanlar açısından tehdit oluşturabilir. Bundan dolayı kedinin tuvaleti yerine yatağa işemesini fark ettiğinizde uzmanların tavsiye etmiş olduğu çözüm yöntemlerini uygulamanız gerekir.

Kedilerde Yatağa ve Eve İşeme Problemi

Kedinin eve işemesi bir tek yatakla sınırı olan kalmayıp evin çeşitli bölgelerinde de görülebilir. Bilhassa evde birden fazla kedi bakıyorsanız, bazı kedilerinizin hela kaplarını kullanmak yerine evin çeşitli bölgelerine işediğini fark edebilirsiniz. Bu durum birden fazla sayıda kedi bakan kişilerin yakından deneyim etmiş olduğu ve son aşama düzgüsel bir vakadır. Bundan dolayı kediler öteki kedilerle beraber yaşadıklarında evin çeşitli yerlerine yada yatağa çiş hayata geçirmeye meyillidir. Hem de kedi sahibine bir işaret olarak algılanması ihtiyaç duyulan bu probleminin arkasında pek fazlaca değişik sebep olabilir. Kedinizin hela alışkanlığında ani bir değişim olması ve bilhassa yatağa işemeye başlaması durumunda bunun arkasında yatan sebepleri incelemeniz tavsiye edilir.

Kedinin Yatağa İşemesinin Sebepleri

Kedilerin yatağa çiş yapmasının sebepleri içinde sıhhat sorunları, hela ortamını beğenmemesi ve kendine ilişkin hela kabı olmaması olabilir. Kediler kendi başına emir davranmakta eline su dökülmez canlılardandır. Karakter özelliklerine nazaran bazı kedilere söz anlatmak yada eğitmek son aşama zor olabilir. Sadece genel olarak kedinizin hela alışkanlığında birden bire bir değişiklik yaşanmışsa ve kediniz yatağa işemeye başlamışsa bunun arkasında yatan sebepler kesinlikle irdelenmelidir.

Sıhhat Sorunları

Kedinin sıhhat problemi yaşaması, alışmış olduğu hela ortamı yerine yatağa işemesine yol açabilir. Kedinin idrar yollarında yaşayacağı enfeksiyon ve öteki sıhhat sorunlarında hela yerini değişiklik yapma refleksi görülür. Kediler idrar yolunda hastalık hissettiğinde bunun devamlı kullandıkları hela ortamından meydana geldiğini yorumlar. Bundan dolayı idrar yolu hastalıklarından mustarip kediler her zamanki tuvaletine değil gidip yatağa yada değişik bölgelere işeyebilir. Ek olarak çeşitli böbrek hastalıkları ve idiyopatik sistit şeklinde idrar yapmayı ilgilendiren hastalıklar kedim yatağa işiyor sorununa davetiye çıkartabilir.

Kedi Tuvaletinin Modeli

Kedi tuvaletinin tasarım modeli bazı kedilerin fizyolojik yapılarına uyumlu olmayabilir. Wc ortamına her seferinde giriş ve çıkışta zorluk çeken kediler, zahmet verici bu işe katlanmak yerine tuvaletini değişik bir yere yapmayı tercih edebilir. Ek olarak kedi tuvaletinin kesinlikle kafi hijyen seviyesinde olmasına itina gösterilmelidir. Bundan dolayı kediler hela kumu belirli aralıklarla değiştirilmeyen hela kabının dolması halinde çişini değişik bir noktaya yapmış olacaktır. Bununla beraber hela kabında kafi seviyede kum yoksa, kedinin hijyen koşullarına uymayacağı için bu noktayı hela yerine kullanmaktan vazgeçebilir.

Wc kabının tasarımı ve ebatlarının kedinize uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ek olarak hela ve kum hijyenini tertipli aralıklarla sağladığınız süre kediniz buradan vazgeçmeyecektir. Bunun yanı sıra aynı evde birden fazla sayıda kedi bakan kişiler de yatağa çiş yapma sorunuyla sık sık karşılaşabilir. Bundan dolayı bazı kediler öteki evcillerle uyumlu bir halde yaşam sürebilecek karaktere sahipken bazı kediler ise bir tek kendilerine ilişkin bir hela kabı olmasını isteyebilir. Bu yüzden ortak hela kabını kullanmak istemeyen kediler yatağa yada evin değişik bölgelerine çiş yapabilirler.

İşaret Bırakma İçgüdüsü

Kedinin işaret bırakma ihtiyacı yüzünden yatak başta olmak suretiyle evin pek fazlaca kısmına idrarını yapma durumu görülebilir. Bilhassa kısırlaştırılmamış olan adam kediler, kızgınlık dönemine girdiklerinde idrar püskürtme denen davranışını gerçekleştirirler. Adam kediler kendi bölgelerini işaretlemek ve alanını oluşturmak için evin en ücra noktasına bile çişini yapabilir. Evin içinde hijyen problemlerine neden olan bu türden davranışları engellemenin ergonomik şekilleri vardır.

Kedinin Çişini Yatağa Yapmasını Önlemenin Yolları

Kedinin çişini yatağa yapmasını engellemek için ilk olarak bu duruma neden olan sebepler üstünde durmanız gerekir. Kediniz ansızın tuvaletini her zamanki kabına yapmayı bırakıp yatağa yada evin değişik bölgelerine yapıyorsa aslen size ters giden bir şeyleri işaret ediyordur. Bundan dolayı kedinin çişini yatağa yapmasını önlemek için ev koşullarında şu değişimleri yapabilirsiniz:

 • Kedi tuvaletini sık sık paklayın.
 • Kedinin kullanmayı seveceği model ve tasarımda kedi tuvaletini seçin.
 • Kediyi rahatsız etmeyen kumu tercih edin.
 • Kedinin tuvaletini sık sık değiştirmeyin ve gereksinimlerine uygun yere konumlandırın.
 • Kedinin hela kabını senede bir kez yenileyin.
 • Fazla sayıda kedi bakıyorsanız her birine hususi hela hazırlayın.

Bu şekilleri uygulayarak kedinin yatağa çiş yapması engellenebilir. Sadece bunlara karşın kediniz ısrarla yatağa çiş yapıyorsa idrar yolu enfeksiyonu yada böbrek hastalıkları yaşıyor olabilir. Bundan dolayı kedim yatağa işiyor durumunda zaman kaybetmeden veterinere başvurun.

Ek olarak Bakınız: Kedim Oldukça Miyavlıyor, Niçin?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir