1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Yavruluk – Muhabbet Kuşu Yuvalık

Muhabbet Kuşu Yavruluk – Muhabbet Kuşu Yuvalık
0

Muhabbet kuşları luk deposu ve son aşama sempatik canlılardır. Muhabbet kuşları bir yıl içinde en fazla 5 ya da 6 kez çiftleşme süreci geçirir. Çiftleşme sonrası için ise yumurtalarını rahatça saklayabileceği bir muhabbet kuşu yavruluk ihtiyacı duyar. Dişi muhabbet kuşu yavrularını bırakmak için kuluçka periyodunu yavruluk içinde geçirecek ve yavrularına bir zarar gelmesini engellemek için yavruluk kullanacaktır.

Yavruluk içine talaş, pamuk yada kum benzer halde materyaller konulabilir. Yalnız kum konulması yumurtaları kırabilecek kalite taşır. Bu yüzden muhabbet kuşu yavruluklarının içine yumurtayı korumak için talaş koymak en doğru seçenektir. Kaliteli bir talaş yumurtaların kırılmasını ve birbiri ile temas etmesini engeller. Günümüzde muhabbet kuşu yuvalık içine folluk da konuyor. Böylelikle muhabbet kuşlarının yuvalıkları oldukça daha kolay bir halde temizlenmiş oluyor.

muhabbet kuşu Yuvalık

Adam ve dişi muhabbet kuşlarının çiftleşmesi sonucu dişi muhabbet kuşları yavrulamak için muhabbet kuşu yuvalık içine girecektir. Yuvalığı olmayan bir muhabbet kuşu yavrularını kendisi bile yapabilir. Bu yüzden kafeslerde yuvalık bulundurmak oldukça önemlidir. Yuvalıklar bir çok süre tahtadan yapılır ve ev görünümünü çağrıştırır. Kafeslerin içine yerleştirilen yuvalıklar bulunmuş olduğu benzer halde kafesin kenarına takılabilen yuvalıklar da mevcuttur.

Yuvalık aksesuarı ile kuş yavru yapacağı sırada yuvalık içine girecek ve folluğun üstünde kuluçkaya yatacaktır. Yuvalık içinde rahat edecek olan dişi kuş yavruları yumurtadan çıkana kadar yuvalıktaki folluğun üstünde kuluçkada yatar. Folluk genel olarak plastikten yapılır. Folluk içine ise peçete parçaları, talaş yada fare kumu konulabilir. Böylelikle yumurtalar birbirine değerek kırılma riski taşımaz.

muhabbet kuşu Yuvalık Yapımı

muhabbet kuşu kafeslerinin çiftleşme sürecinin eğer olmazsa olmaz parçası yuvalık ya da yavruluklardır. Bu parçalar bir çok süre ahşaptan ya da tahtadan yapılır. muhabbet kuşu yuvalık yapımı oldukça zor bir iş değildir. Bunun için tahta levhalar kafi olur. Muhabbet kuşlarının çiftleşme dönemlerinde dişi kuşların rahat etmesinin önemi büyüktür. Bu sebeple kafesin iç yada dış kısmına ev benzeri bir yuvalık yapabilirsiniz. Kafese asabileceğiniz bir yuvalık yaparak muhabbet kuşu yetiştiriciliği yapabilirsiniz.

muhabbet kuşu Yuvalık İçine Ne Konur?

muhabbet kuşu kafeslerin içinde kullanılan yuvalıklar, kuşların rahat bir halde kuluçkaya yatması için tasarlanmıştır. Eski yıllarda yuvalık içine talaş yada küçük küçük otlar konulurdu. Bu otları yada talaşı koymanın amacını yumurtaların birbirine çarparak kırılmasının önlenmesiydi. Dişi muhabbet kuşları her ne kadar yumurtalarını korumaya çalışsa da yuvalık içindeki yumurtaların birbirine dokunması yada çarpması esnasında kırılma riski bulunur. Bu durumu engellemek isteyenler muhabbet kuşu yuvalık içine ne konur, sorusunu sorar. Yuvalık içine maydanoz yada nane koçanı koymak doğru değildir.

Yumurtalara zarar veren bu koçanlar bununla birlikte kötü bir koku oluşmasına da sebep olacaktır. Bu yüzden yuvalık yada yavruluk içine yalnızca talaş yada ince kum konulurdu. Şimdilerde ise yuvalık içine folluklar konuluyor. Folluk yardımıyla yumurtaların çatlama ve kırılma benzer halde riski önlenmiş oluyor. Yuvalığın içinde bulunan folluklar plastikten yapılıyor. Arzu ettiğiniz süre çıkarıp yıkanma özelliğine haiz olan folluklar dişi muhabbet kuşunu rahat ettirirken yumurtalara da zarar verilmesini engelliyor.

Bununla birlikte follukları daha rahat hale getirmek için follukların içine peçete parçaları yada talaş koyabilirsiniz. Bu durum folluğun dişi muhabbet kuşu için daha rahat ve konforlu hale gelmesini elde edecektir. Plastikten tasarlanmış olan folluklar yuvalık içine girebilecek büyüklükte olmalıdır. Bu detaya itina göstermek şarttır.

muhabbet kuşu Yuvalık Ölçüleri

muhabbet kuşu yetiştiriciliği yapanların kafes ölçüleri oldukça büyüktür. Bu kafeslerin içine yerleştirilecek olan muhabbet kuşu yuvalık ölçüleri normalden birazcık büyük olabilir. Yalnız yalnızca evde besleme amacıyla muhabbet kuşu sahibi olanlar için eğer yuvalık kafesin içine asılacaksa küçük boyutlu bir yuvalık kafi olacaktır.

Yuvalık içine yalnızca dişi muhabbet kuşunun gireceği kadar bir yuvalık koymak kafi olacaktır. Kuşların içine girerek kuluçkaya yatacakları yuvalıklar kafesin kenar boşluğundan da takılabilecek materyallerdir. Böylelikle kafesin içinde yer kaplamayacak ve adam kuşun uçma ve hareket etme alanını daraltmayacaktır. Bu anlamda yuvalıklar kafes ölçüsüne uygun boyutta olmalıdır.

muhabbet kuşu Folluk

Muhabbet kuşlarının yuvalık içinde rahat bir halde kuluçkaya yatması için günümüzde yuvalık içine folluk konuyor. muhabbet kuşu folluk kullanımı ile dişi muhabbet kuşu rahatça kuluçkaya yatıyor. Folluk içinde yumurtaların açılması daha kolay olurken kırılma yada çatlama riski de bulunmuyor. Bununla birlikte yuvalığın içinin temizlenmesi de kolaylaşıyor. muhabbet kuşu takıları içinde bulunan folluk, değişik ebatlarda ve özelliklerde tasarlanıyor. Yalnızca muhabbet kuşları için değil kanaryalar için de kullanılıyor.

Kolay kullanımlı olan folluk, yuvalığın içine kolaylıkla yerleştirilebilirken folluğun içine talaş ve peçeteden parçalar atılabiliyor. Folluk kullanmak yuvalığın rahatça temizlenmesini sağlıyor. Yuvalık içinden kolaylıkla çıkarılma özelliği taşıyan follukları tekrardan çıkarılan yere koymak da mümkün oluyor. Folluk içine hamster kumu kullanımı da yaygın olurken hamster kumu kullanmak istemeyenler için talaş doğru bir seçim oluşturuyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir