1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Yaz Mevsiminde Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz Mevsiminde Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı?
0

Yaz mevsiminde muhabbet kuşu bakımı özveri ve dikkat gerektirir. Muhabbet kuşları, evcil olarak beslenen en yaygın kuşlardan biridir. Muhabbet kuşlarının daha sıhhatli ve konforlu bir halde yaşaması için bakımlarında birçok şeye dikkat edilmelidir. Mevsime nazaran de bakımlarında bazı değişimler yapılmalıdır. Biz benzer biçimde muhabbet kuşları da mevsim değişimlerinden belli ölçülerde etkilenir. Bu yazımızda yaz mevsiminde muhabbet kuşu bakımı iyi mi olmalı mevzusuna değiniyoruz. İşte detaylar!

Yaz Mevsiminde Muhabbet Kuşu Bakımı

Yaz Mevsiminde Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz mevsiminde muhabbet kuşu bakımı mevzusunda dikkat edilmesi gerekenler:

1. Havalandırma ve Isı

Organik yaşam alanları daha ılıman olan muhabbet kuşları çoğu zaman 27-28 dereceye kadar düzgüsel bir halde yaşamını sürdürebilir. Sadece ısı bu seviyenin üstüne çıkarsa muhabbet kuşları negatif etkilenir.

Aşırı sıcaktan etkilenen muhabbet kuşları, bunu fizyolojik tepkileri ile belli eder. İlk olarak bitkinlik ve halsizlik durumu gözlenir. Ek olarak kanatlarını yana açarak kendilerini serinletmeye çalışırlar. Bunun için yaptıkları bir öteki hareket ise gaga açıp kapamaktır. Bu benzer biçimde sorunları önlemek için muhabbet kuşlarının bulunmuş olduğu ortamın sıcaklığına ve havalandırmasına dikkat edilmelidir.

Muhabbet kuşlarının kafesleri direkt güneş ışığına maruz kalan bir yerde olmamalıdır. Evin içinde daha serin bir köşe seçilmelidir. Direkt serinletici ve klima benzer biçimde elektronik aletlere maruz kalacakları bir yer tercih edilmemelidir. Klima sıcaklığı da oda sıcaklığı derecesinde ayarlanmalıdır.

2. Dış Parazitler

Yaz mevsiminde muhabbet kuşu bakımı mevzusunda dış parazitler önemlidir. Dış parazitler, sıcak havayı seven canlılardır. Bu yüzden yazları hayvanlarda görülen dış parazit sorunları artar. En yaygın görülen dış parazit türleri keneler ve pirelerdir. Evcil muhabbet kuşlarında da dış parazit problemi meydana gelmesi mümkündür. Bu dışarıdan gelen herhangi bir üründen yada pencereye ve balkona konan kuşlardan geçebilir. Kafes temizliği yeteri kadar yapılmadığı taktirde dış parazitler muhabbet kuşlarına bulaşıp onları etkileyebilir. Bunu önlemek için kafes temizliği ve öteki kullanılan ürünlerin temizliği tertipli olarak yapılmalıdır.

3. Tüy Değişimi

Yazın muhabbet kuşları sıcaktan etkilenir ve tüy değişimi yapar. Bu tüy değişimini yılda iki kez gerçekleştirirler. Yazın gerçekleşen tüy değişiminin daha kolay bir halde geçmesi için muhabbet kuşlarının yıkanabileceği alan hazırlanmalıdır. Tüylerin daha sıhhatli bir halde çıkması için veteriner hekim hekimlere danışarak vitamin takviyesi de kullanılabilir. Yazın gerçekleşen bu tüy dökümünün tamamen düzgüsel ve sıhhatli bir durum bulunduğunun bilincinde olunmalıdır.

4. Banyo

Muhabbet kuşlarının yaşam ortamının temizliğinin mühim olmasıyla birlikte vücut temizliği de önemlidir. Bu yüzden tertipli olarak banyo yapmaları sağlanmalıdır. Tertipli banyo ile muhabbet kuşlarının hem temiz olması hem de serinlemesi mümkün olur.

Muhabbet kuşlarının banyo yapabilmesi için kafeslerinin içine banyo yapabilecekleri bir eşya konulabilir. Bunun için kuş banyoluğu idealdir. Eğer kafes haricinde yıkanması isteniyorsa bunun için oldukca derin olmayan boğulmayacakları bir kap kullanılarak yıkanmaları sağlanabilir. Sadece kafes haricinde yıkandıkları alanın pencere önlerinde olmamasına dikkat edilmelidir.

5. Beslenme

Birçok sebze ve meyvenin yetiştiği mevsim olan yazları muhabbet kuşlarının tüketebileceği birçok ürün vardır. Sadece muhabbet kuşlarının temel beslenmesi muhabbet kuşu yemleri olmalıdır. Tohumların yanı sıra meyve ve sebze benzer biçimde besinlerle de beslenmeleri sağlanmalıdır. Devamlı temiz ve taze suya erişebilmeleri ehemmiyet arz eder.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir