1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Ne Yememeli? Ne Yerse Ölür?

Muhabbet Kuşu Ne Yememeli? Ne Yerse Ölür?
0

Muhabbet kuşu cinsiyetinden kaynaklı olarak değişik tüy renklerine haiz hayvanlardır. Bakımı beslenmesi ilgilenilmesi öteki hayvanlardan değişik ve özeldir, ev ortamında bakımı sağlanan bir muhabbet kuşunun tertipli olarak rutine dönüştürülmüş bir beslenme programı bulunmalıdır. Bu süreç muhabbet kuşuna zararı olan yiyecekler ve yararlı yiyecekler bilindiğinde fark edilebilir. Bunun dışına çıkıldığında kendisini streste ve kaygılı hissedebileceği için istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına niçin olabilecektir.

Muhabbet kuşlarının sevmiş olarak tükettikleri yiyecekler bulunur. Bunlar içlerinde vücut yapılarını daha da kuvvetlendirebilmek ve dirençlerini arttırabilmek için oluşturulmuş hususi maddeleri içermektedir. Ev içinde değişik meyve ve sebzelere karşı düşkünlükleri de bulunur. En oldukça kabuklu kuruyemişlere karşı bir sempatileri bulunmaktadır. Muhabbet kuşunun yediği meyveler içinde, muhabbet kuşlarına zararı olan yiyeceklerde bulunur. Bunun ayrımını yapabilmek, ileride oluşabilecek rahatsızlıklara karşı bir tedbir alabilmek için mühim olacaktır.

Muhabbet Kuşu, Ne Yemeli Ne Yememeli?

Muhabbet kuşu sebzeler içinde en oldukça havuç, marul benzer biçimde ürünleri sevmiş olarak tüketirler. Rahat yiyebilmeleri için minik parçalara ayırarak sunmak mühim olacaktır. Muhabbet kuşları zararı olan yiyecekler oldukça fazla marul tüketmeleri ishal olmalarına niçin olabilir. Bazı meyvelerin ve sebzelerin yapraklarına da bir düşkünlükleri bulunur. Bilhassa brokoli yemekten hoşlanan muhabbet kuşları, karnabaharın yaprağını da tüketebilirler. Devamlı olarak brokoli ve karnabahar yaprağını tüketmeleri vücutlarında herhangi bir zarara niçin olmamaktadır. Lahana, marul benzer biçimde yapraklı sebzelerden oldukça hoşlanırlar. Yeşil sebzeler içinde kabul edilen ıspanak her ne kadar miktarı belirli bir oranda ayarlanarak verildiğinde huzursuzluk oluştur. Muhabbet kuşuna dokunan yiyecekler içinde Ispanağın fazla oranda verilmesinden kaynaklı olarak rahatsızlığa sebep olabileceği için asla verilmemesi tavsiye edilmektedir. Muhabbet kuşları sebzeler içinde patatesi oldukça sevmiş olarak tüketmektedirler. Bir miktar patates su içinde haşlanıp ezilerek parça parça yedirilebilir.

Sahibinin elinde yem yiyen muhabbet kuşları

Muhabbet Kuşları Ne Yerse Ölür?

Meyveler içinde en oldukça elma, kayısı, kiraz benzer biçimde meyveleri yiyebilirler. Sadece minik parçalara ayrılarak yalnızca meyve kısımları verilmeli ve çekirdeğinden uzak tutulmalıdır. Muhabbet kuşuna zararı olan besinler içinde dikkat edilmesi gerekenlerden olan şekerli gıdalardan uzak tutulmalıdır. Hususi olarak satılan ve içinde vitamin ve mineral dengesini sağlamaya elverişli proteinler bulun bulunduran kuş yemleri bulunmaktadır. Belirli aralıklarla kuş yemi ile de besleme yapılabilir vücudunun genel direncini getirmemesi adına evde sebze ve meyveler ile süreç takviye edilebilir.

Muhabbet kuşları için oldukça zararı olan bazı besinler, yediklerinde vücutlarının halsizleşmesine ve ileri boyutlu olarak zehirlenmelerine, bağırsak sıkıntısı yaşamalarına, ishal olmalarına, kusmalarına yada ölümlere niçin olabilecek hastalıklara sebep olabilirler. Muhabbet kuşuna zararı olan yiyecekler içinde tatlı ve tuzlu içeriklerden tamamıyla uzak durmaları gerekir. Tuzlu ürünlerin muhabbet kuşuna sunulması kalp rahatsızlığı yaşamalarına sinirsel problemlere, ani ataklara, titreme nöbetine ve ileri boyutlu depresyona niçin olabilecektir. Süreçte her verilen öğün, fazla oranda verildiğinde onun için bir tehdit unsuru olarak görülür. Muhabbet kuşunun genel ağırlığı göz önünde bulundurulduğunda, mide yapısının vücudunda oluşturduğu alan akla getirilmeli ve besleme sürecinde miktarlar oldukça minik tutulmalıdır.

Muhabbet Kuşlarının Yememesi Ihtiyaç duyulan Gıdalar

Muhabbet kuşunun yememesi gerekenler; şekerli ürünler, sarımsak yada asit oranı fazla olan yiyecekler, süt ve süt ürünleri tamamı ile uzak durmaları ihtiyaç duyulan vücut sağlıklarına zarar veren yiyecekler arasındadır. Muhabbet kuşuna bazı yiyecekleri yedirirken, aslen onların vücut sağlığının tamamen bozulmasına ve dengelerinin şaşmasına niçin olunabilir. Muhabbet kuşuna zararı olan besinler çay-kahve benzer biçimde içinde kafein oranı yüksek içeceklerden, gazlı yiyecek ve içeceklerden, alkol ve süt ürünlerinden tamamı ile uzak tutulmalı ve herhangi bir halde denetmeye dahi çalışılmamalıdır. Çekirdekli meyvelerin çekirdeklerinden uzak tutulmalıdır. İri yada minik çekirdekli meyvelerden tamamı ile uzak tutulmalıdır. Muhabbet kuşu, zararı olan gıdalardan olan maydanoz, sarımsak, patlıcan benzer biçimde ürünlerden uzak tutulmalıdır. Her ne kadar vitamin ve mineral açısından bizlere tavsiye edilen avokado, muhabbet kuşu için tamamı ile bir zehirdir. Kesinlikle yaklaştırılması ve tadına bakılmaması gerekmektedir. Domates, uzak durması ihtiyaç duyulan yiyecekler arasındadır. Bilhassa domatesin yaprağı onun zehirlenmesine niçin olabilecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir