1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Evcil Kuş Hastalıkları Neler?

Evcil Kuş Hastalıkları Neler?
0

Evcil kuş hastalıkları, kuş sahipleri tarafınca bilinmelidir. Bir kuş sahibi olarak sempatik dostunuzu etkileyebilecek hastalıklar mevzusunda informasyon sahibi olmanız ehemmiyet arz eder. Çeşitli hastalıkların erken teşhis edilmesi, kuşunuzun genel refahı ve yaşamı açısından oldukça önemlidir. Kuşunuzda anormal emareler fark ederseniz, onu en kısa sürede veterinere denetim ettirmelisiniz. Peki, evcil kuşları etkileyen hastalıklar hangileri?

Proventriküler Dilatasyon Hastalığı

Evcil kuş hastalıkları içinde en yaygın olanlardan biridir. Bilhassa de papağanları etkisinde bırakır. Hastalık, kuşun mide ve bağırsak sistemini ciddi anlamda hasara uğratır. Fakat öteki organları da etkileyebilir. Semptomları içinde kusma, kilo kaybı, kuşun dışkısında değişim yer alır. Kimi vakit herhangi bir emare de göstermeyebilir.

Papağan Ateşi

Evcil kuş hastalıkları içinde papağan ateşi de yer almıştır. Bu hastalık bulaşıcıdır. Kuşlardan öteki hayvanlara ve insanlara geçebilir. Emareleri; nefes almada güçlük, iştahsızlık, uyuşukluk, ishaldir. Tedavisi ise ağızdan ya da enjeksiyon yolu ile antibiyotik kullanımıdır. Kuşları bu rahatsızlıktan korumak adına kuş kafesi hijyenine dikkat edilmeli ve kuşlar kaliteli kuş yemleri ile beslenerek bağışıklık sistemleri desteklenmelidir.

Evcil Kuş Hastalıkları

Psittacine Gaga ve Tüy Hastalığı

Papağanların tümünü etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Kuş AIDS hastalığı olarak da bilinir. Genel anlamda iki yaşından minik olan kuşları etkilese de her yaştan kuş bu hastalıktan muzdarip olabilir. Emareleri içinde tüy kaybı, gaga büyümesi, anormal tüy gelişimi yer alır. Bu hastalığın tedavisi yoktur fakat destekleyici bazı prosedürler uygulanmaktadır.

Poliomavirüs

Evcil kuş hastalıkları sıralamasında bulunan poliomavirüs, her türlü kuşu ve bilhassa de papağanları negatif etkisinde bırakır. Yavru ve yeni doğan kuşlar en oldukça risk altında olanlardır. Hastalık çoğunlukla ölümcüldür. Poliomavirüs emareleri içinde iştah kaybı, genişleyen beden ve karın, ishal ve nüzul yer almıştır.

Poliomavirüsten etkilenen bazı kuşlarda herhangi bir emare görülmeyebilir. Fakat bu hastalığın virüsünü taşıyan kuş stres altındadır ve huzursuzdur. Ek olarak enfeksiyon öteki kuşlara da bulaşabilir. Malum herhangi bir tedavisi yoktur. Hastalık süratli bir halde ilerleyebilir. Kuşunuz bu hastalık mevzusunda risk altındaysa, virüsü önleme amaçlı olarak ona aşı yaptırmanız gerekir.

Kandida

Kandida da evcil kuş hastalıkları arasındadır. Tüm kuşların sindirim sistemini negatif şekilde etkileyen bir mantar enfeksiyonudur. Kandida rahatsızlığı, kuşların sindirim sisteminde yer edinen mayaların aşırı büyümesinden dolayı oluşur.

Emareleri, ağız ve boğaz alanında çeşitli lezyonlar, iştahsızlık, kusma, kabızlıktır. Kuşları bu hastalıktan korumak için kaliteli muhabbet kuşu yemleri, papağan yemleri, kanarya yemleri ile beslenmelerini sağlamak önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir