1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşu neden yem kusar? Tedavi ve Engelleme Yöntemleri

Muhabbet kuşu neden yem kusar? Tedavi ve Engelleme Yöntemleri
0

Muhabbet kuşu yem kusması

Ek olarak muhabbet kuşlarında kusma sık görülmektedir. Sadece altında yatan sebebi öğrenmeden bu mesele bulunduğunu belirtmek, doğru değildir. Zira kusmalarının sebebi sıhhatli ya da oldukça mutlu olduklarının göstergesi de olabilir. Hepimiz için kusma hastalık ya da gebelik emaresi iken onlar da durum farklıdır. Fakat tüylü dostlarımızın duyarlı bir yapıya haiz olmaları bizleri tedirgin edebiliyor. Bu da oldukça doğaldır ve tetikte olmak onlara daha iyi bakmamızı sağlar. Zira kuşlar hastalıklarını belli etmeyen canlılardır. Kendilerini saldıklarında hasta olduklarını anlayabiliriz. Yırtıcılardan korunmak için hastalıklarını gizlerler. Ne yazık ki bunu yaparken imtiyaz tanıyamazlar ve biz de hasta olduklarını geç fark edebiliriz. Bunu önlemek için de her detaya ehemmiyet vermek ve her mevzuyu araştırmak büyük ehemmiyet taşır.

Muhabbet kuşu neden kusar?

Muhabbet kuşlarında kusma en şaşırtıcı ve paniğe neden olan davranışlardan biridir. Davranış olarak belirtme nedenimiz yem kusmanın, bir öteki kuşa sevgi gösterisi ya da kur yapması anlamına da gelir. Tek başına yaşayan kuşlarda ise kızgın emaresi olabilmektedir. Çoğu zaman kur yapmak için azca oranda yem kusarlar. Tüm yem kusmaları ise, dişi ya da yavru kuşları beslemek amacı ile yapılıyor olması büyük bir ihtimaldir.

Muhabbet kuşlarında yem kusma çoğu zaman eşin yumurtalar üstünde durması ile adım atar. Yumurtaların sıhhatli bir halde kabuklarını kırıp hayata “merhaba” demeleri için baba kuş, dişi kuşu beslemeye devam eder. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonrasında ise, ebeveyn kuşlar onları beslemek için yem kusmaya devam ederler. Bu yanıtlar muhabbet kuşu neden kusar, sorusunun en sevimlileridir. Kuşlarınızın çiftleştiğini gördüğünüzde yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey yuva almaktır. Zira dişi kuş oldukça kısa sürede yumurtlayabilir. Poposunun şişmesi bunun habercisidir. Ek olarak eşi hem kızgınlığını belirtmek hem de eşinin yumurtlayacak olması sebebi ile kusuyor, olabilir. Bir öteki taraftan kusmak kuşlar için bir sevgi gösterisidir ve ortada bir neden yokken de kusabilirler.

Muhabbet kuşu kusmasının pek oldukça faktöre bağlıdır. Bu faktörleri belirtmiş olsak da listeye hızlıca bakarak yine gözden geçirebilirsiniz. Listede yer alanlar hastalık haricinde ortaya çıkan naturel kusma sebepleridir.

 • Sevgi gösterisi
 • Kızgınlık emaresi
 • Yumurtlama

Muhabbet kuşunuz kusma haricinde başka semptomlar gösteriyorsa gözlem altına alınmalıdır. Kuşunuz hastaysa, kusma tek emaresi değildir. Bunun haricinde aşağıdaki muhabbet kuşu hastalık emareleri var olabilir. Listeye göz atarak kuşunuzda bu belirtilerden bir ya da daha fazlasını fark ettiyseniz, veterinere bildirmeniz gerekir.

 • Kuyruk ya da kanat titremesi
 • Kabarık görünüm
 • İştahsızlık
 • Dışkıdaki farklılıklar (kıvamında ya da renginde oluşan değişimler)
 • Seğirmeler (göz, kafa seğirmesi…)
 • Kafes dibinde gezinmesi
 • Uçamaması
 • Dengede duramaması
 • Ötmemesi
 • Uçmak istememesi
 • İshal

Muhabbet kuşlarında kabarık görünüm, ishal ve kusma

Adam muhabbet kuşu neden yem kusar?

Adam muhabbet kuşları eşlerine ya da eşyalarına sevgi gösterisinde bulunmak için yem kusabilir. Çoğu zaman eşe haiz olmayan ve kızgınlık dönemine giren adam muhabbet kuşları kafeslerinde yer edinen bir eşyaya bağlanır ve onu eşi olarak görürler. Salıncak, ayna ya da zil şeklinde kafeste asılı duran eşyalardan biri olabilir. Bağımlılığın artmaması ve kızgınlık periyodunun erken geçmesi için kafesteki eşyaları çıkarmanız gerekir. Sadece eşyaya olan bağımlılık arttıysa, bunu yapmamalısınız. Zira eşini kaybettiğini düşünüp strese girebilirler.

Eşe haiz olan adam muhabbet kuşları kur yapmak için de yem kusabilir. Çiftleşme çağrısı da diyebiliriz bu harekete. Eğer eşi ile çiftleşme gerçekleştiyse, ebeveynlik içgüdüleri ile kusuyor olma ihtimali yükselir. Yakında ortaya çıkacak olan yumurtalara iyi bakmak için eşini iyi beslemelidir. Dişi kuşun görevi ise, yumurtaları sıcak ve güvende tutmak için üstlerine oturmaktır.

Muhabbet kuşları ne yazık ki hastalık sebebi ile kusabilirler. Kusma onlarda naturel bir davranış iken beraber mevcud bazı emareler ile hasta olup olmadıklarını idrak etmek mümkündür.

muhabbet kuşu kusma nedenler

Inorganik nedenler ile muhabbet kuşu kusmaları

Muhabbet kuşlarının kusma sebepleri çoğu zaman naturel davranışlardan meydana gelmektedir. Sadece bazı hastalıklar, beslenme sorunları, ilaçların yan tesirleri ve stres kusmalarına yol açmaktadır. Kuşunuzun inorganik nedenler ile kustuğunu düşünüyorsanız, veterinere gitmeniz gerekmektedir. Böylece probleminin deposu ortaya çıkacak ve bir an ilkin tedavi başlanmış olacaktır. Kuşlarda gözle görülen hastalık emareler ciddiyet bildirir. Asla dikkatsizlik edilmeye gelmez.

Beslenme sorunları

Beslenmelerinde meydana gelen değişimler ya da yiyeceklere karşı oluşan alerjiler sebebi ile muhabbet kuşları kusabilir. Yemlerinin zamanı geçmiş olması, üstünün açık kalması şeklinde nedenler sonucunda bozulmuş olması kuşun sağlığını tehlikeye atar. Ek olarak kuşa verilen yem dışındaki besinler de aynı sorunlara yol açabilir.

Kuşlar beslenme mevzusunda seçicidir. Ek olarak biz için yararlı olan yiyecekler onlar için toksik olabilir. Bu yüzden Muhabbet kuşu ne yer ve iyi mi beslenir sorusunun yanıtını öğrenmek gerekir.

İlaçların yan tesirleri

Herhangi bir hastalık sebebi ile reçeteli ilaçlar kuşun kusmasına neden olabilir. Yan etkilerine dikkat etmek gerekir. İlacın kuşlara hangi miktarlarda ve sıklıkta verilmesi gerektiğine itina gösterilmelidir. Ek olarak kuşlara reçetesiz ilaç vermek oldukça yanlıştır. Onların sağlıklarına kavuşmaları için meydana getirilen bu biçim hareketler ölümlerine neden olabilir.

Stres

Yeni eve alışmaya çalışan ya da herhangi bir nedenden dolayı ürkmüş olan kuşlarda kusma problemi görülebilir. Onlar da biz şeklinde stres sebebi ile kusabilirler. Ek olarak yeni kuş alındığında da aynı hareketleri sergileyebilirler. Kuşu stresten uzaklaştırmak gerekir.

Korkmak kuşları strese sokar. Bu yüzden evde çocuk var ise kuşa iyi mi davranacağı mevzusunda eğitilmelidir. Eve gelen misafirler için de aynı şey geçerlidir. Konuk olmaları, kuşu rahatsız edebilecekleri anlamına gelmez. Misafirler gidene kadar kafesin konumunu değiştirebilirsiniz.

Enfeksiyonlar

Viral, bakteriyel, parazitik ve mantar enfeksiyonları şeklinde pek oldukça enfeksiyon emaresi içinde kusma yer almıştır. Bu yüzden kuşunuz herhangi bir enfeksiyon rahatsızlığına yakalanmış olabilir. Kafes, yemlik, suluk ve öteki malzemelerin temizliği bu şeklinde mevzularda oldukça önemlidir. Ek olarak kaliteli yem ve vitamin takviyesi almaları da enfeksiyonları engellemeye ya da enfeksiyonların neden olduğu hastalıkların kolay atlatılmasına destek olurlar.

Muhabbet kuşu kusması için tedavi

Muhabbet kuşunuz herhangi bir hastalık ya da mesele sebebi ile kusuyorsa, acilen veterinere gitmeniz gerekir. Veterinerin başvuracağı tedavi şekli şunları içerebilir;

 • Beslenme değişikliği
 • Enfeksiyon ya da hastalığın tedavisi için ilaçlar ve vitamin takviyeleri
 • Tıkanıklık var ise ameliyat
 • Toksik maddeler sebebi ile oluşan kusmalar için ikazlar ve ilaçlar.

Veterinere kusma haricinde mevcud emareleri, ne süre başladığını ve kuşun neleri yapmakta zorlandığını belirtmeniz oldukça önemlidir. Hastalığın hangi düzeyde bulunduğunu daha kolay anlayabilirler. Erken müdahale ve sizin gözlemleriniz sonucundaki belirttikleriniz yardımıyla tedavi oldukça daha kısa sürebilir.

Muhabbet kuşlarının kusması iyi mi önlenir?

Muhabbet kuşunuz naturel davranışlar sebebi ile kusuyorsa, bunu önlemenin bir tedavisi yoktur. Sadece inorganik sorunları ayrıntılara dikkat ederek ve kuşunuzu gözlemleyerek büyük seviyede önleyebilirsiniz. Sıhhat problemlerine haiz olma riskleri de bu şekilde azalacaktır.

Kafes temizliğine ehemmiyet vermek.

Kafes temizliği ufak bir ayrıntıdır. Kuşun bakımı öteki canlılara gore kolaydır. Sadece bir mesuliyet alındığı unutulmamalıdır. İlk günlerde kolay şeklinde görünen bakımlar ve kuş ile ilgilenme, süre geçtikçe zor gelebilir. İhmaller ve ertelemeler sebebi ile kafes temizliğinin yapılmaması sonucunda bakteriler oluşur. Bu bakteriler kuşu kolayca hasta edebilir. Ek olarak suluğu her gün yıkamak ve taze su ile yenilemek gerekir.

Ödül atıştırmalıkların temizlenmesi

Yem haricinde verilen yiyeceklerin çürümesine olanak tanımadan kafesten alınmaları ve kafesin temizlenmesi oldukça önemlidir. Muhabbet kuşları obur canlılardır. Onlara verilen ikramları seve seve kabul ederler. Marul, havuç ve bunun şeklinde sebze ve meyveleri afiyetle bölgeler. Sadece süre geçtikçe kafes içinde kalan besinler çürümeye adım atar. Geç kalınmadan temizlenmezlerse bakteriye neden olurlar. Kuş bakteri içeren besini yine yemeye kalkarsa, hasta olabilir.

Uygun yem seçimi

Kuşun eşeysel, boyutu ve gelişimine uygun yem seçimi yapılması ve rejim hazırlanması. Muhabbet kuşlarının beslenmesi sağlıkları ile direkt bağlantılıdır. Ne kadar iyi beslenirlerse, o denli sıhhatli olurlar. Sıhhatli ve mutlu bir hayata oldukları sürece yaşam kaliteleri ve süreleri de artar. Beslenme mevzusunda ortaya çıkan problemler kuşun kilo alıp vermesi ile de fark edilebilir.

Kuşun her gün kafesten çıkartılması.

Kafesten çıkan kuşun gözlemlenmesi gerekmektedir. Hareketlerinde gözlemlediğiniz herhangi bir tuhaflık mühim bir hastalığın nedenli olabilir. Ek olarak beslenmeleri ve bakımları mevzularına ehemmiyet verilen kuşlar elbet sıhhatli bir hayata haizdir. Sadece ne kadar mutlu olduklarını tam olarak bilemeyiz. Bir kafes içinde gün süresince yalnız başlarına kalmaları, onları üzebilir. Bu yüzden kuşunuz yalnız kaldığında meşgul olabileceği oyuncaklar ya da başka bir arkadaşı olmalıdır. Bununla beraber TV bulunan bir ortamda bulunduklarında neşeleri artar. Tüm gün süresince cıvıldayıp dururlar. Bu da mutlu olduklarının göstergesidir.

Kafesin uygun konumda yer alması.

Muhabbet kuşlarının kafesi hava akımı olan bir ortamda bulunursa, kuş hasta olabilir. Nezle ve soğuk algınlığı kuşlarda ishal ve kusmaya neden olabilir. Ek olarak pek üstünde ya da klima altında bulunmaları da onlara uygun değildir. Oda sıcaklığının korunduğu pencere ve kapıların kapalı olduğu bir alanda bulunmaları, sağlıklarının korunmasına destek verir.

Kuşlar duyarlı canlılardır ve kusma hastalık emaresi olduğunda dikkatsizlik edilmemelidir. Sonucu ölüm olabilir. Kuşların hastalıklarını belli etmeleri ile beraber ciddi sorunlara haiz olduklarını unutmamalısınız. Ufak problemleri sizlere belli etmezler. Muhabbet kuşu neden yem kusar sorusunun yanıtını ararken tüylü dostunuzda herhangi bir mesele olup olmadığını gözlemlemeniz gerekir. Ufak ayrıntılar ile hastalığı erkenden tedavi edebilmek mümkündür.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
muhabbet kuşu kaçması

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir