1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Kuruma Hastalığı

Muhabbet Kuşu Kuruma Hastalığı
0
Muhabbet Kuşu Kuruma Hastalığı
Muhabbet Kuşu Kuruma Hastalığı

Birçok canlıda olduğu benzer biçimde muhabbet kuşlarında da belli dönemlerde bazı hastalıklar görülebilmektedir. Bu hastalıklardan biride kuruma hastalığıdır. Kuruma hastalığı muhabbet kuşlarında en sık görülen hastalıklardan biridir. Bu hastalığın en mühim özelliklerinden biri de muhabbet kuşlarının zayıflamasına niçin olmasıdır. Kuşlarda kurumaya bağlı oluşan hastalık doğru tedavi uygulanmadığı zamanlarda muhabbet kuşlarının ölümüne niçin olabilecektir.

Kuruma Hastalığından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Muhabbet kuşlarının kuruma hastalığına yakalanmaması için yapılması ihtiyaç duyulan bazı şeyler olmaktadır. Bunun için ilk yapılması gerekenlerden biri kuşun temiz bir halde tutulmasıdır. Muhabbet kuşlarının kafeslerinin devamlı olarak temizlenerek, altlarındaki gazetelerin her gün değiştirilmesi gerekmektedir.

Muhabbet kuşlarının sularının temiz olması adına suluklarının sık sık değiştirilmesi gerekir. Kuruma hastalığı muhabbet kuşlarında bağırsaklarında oluşan bir hastalıktır. Bundan dolayı iç parazit aşılarının aksatılmadan zamanında yapılması lazımdır. Suluklarına belli aralıklarla damlatılacak elma sirkesi muhabbet kuşlarının kuruma hastalığına yakalanma oranını düşürecektir.

Muhabbet kuşlarında özellikler genç olanlarda bu hastalık daha sık görülür. Muhabbet kuşlarının narin yapısı onların kolay hastalanmalarına niçin olmaktadır. Bulundukları hava ortamlarının mevsim şartlarına bakılırsa olması gerekir. Fazlaca sıcak yada oldukça soğuk havalar muhabbet kuşlarında hastalanma riskini arttıracaktır. Beslenme şartlarının da temiz bir halde sağlanarak, hijyenik bir ortam oluşturulması kuruma hastalığına yakalanma riski en aza indiren mühim faktörlerdendir.

Kuruma Hastalığı Emareleri Nedir?

Kuruma Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
Kuruma Hastalığı Emareleri Nedir?

Kuruma hastalığına yakalanan muhabbet kuşları hastalığa dair bazı emareler göstermektedirler.

 • Muhabbet kuşlarının cansızlaşarak hareketsiz kalması en mühim belirtilerden biridir.
 • Kuruma hastalığına yakalanan kuşlarda iştahsızlık görülmektedir. Buna bağlı olarak hızla zayıflamaları hastalığın ilerlediğini göstermektedir.
 • Günlerini çoğu zaman kabarıp uyuyarak geçirirler.
 • Dışarıdan bakıldığından kuşların bağırsakları belirgin şekilde görülmektedir.
 • Kuruma hastalığına yakalanan muhabbet kuşları yedikleri yemi tam olarak sindiremezler. Bununla beraber dışkılarında parçalanmamış yemler görülür.
 • İshal olma durumu ve sıvı kaka hastalığa bağlı oluşan belirtilerdendir.
 • Muhabbet kuşlarının göğüs kısımlarında bazı kurumaların meydana gelecektir.
 • Kuruma hastalığına yakalanan muhabbet kuşlarının kaslarında erime meydana gelecektir.
 • Muhabbet kuşları hastalık durumunda devamlı yemlerinin başlangıcında olurlar. Yem yiyor benzer biçimde gözükseler de aslına bakarsak yemlerini yemezler.

Muhabbet Kuşları sıhhatli beslenme mevzumuza göz atarak daha sıhhatli beslenmelerini sağlayabilirsiniz.

Kuruma Hastalığı Tedavisi Iyi mi Olur?

Kuruma Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?
Kuruma Hastalığı Tedavisi Iyi mi Olur?

Kuruma hastalığı oldukça zor bir hastalık olmasıyla beraber tedavisi de bir o denli zor olmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde genel olarak muhabbet kuşlarına hususi olan ilaçlar kullanılmaktadır. Antibiyotik ve buna bağlı ilaçlar kuruma hastalığında etkili olmayan kuşlarda ölüme sebebiyet verebilecektir. Muhabbet kuşu kuruma hastalığı tedavisi sürecinde Nystatin isminde ilaç kuşların sulukları yardımıyla kuşlara içirilmektedir.

Muhabbet kuşlarında kuruma hastalığı tedavisinde kullanılan öteki bir ilaç Fluconazol’dur. Bu ilaçtan yarar alınabilmesi için ilacın minimum bir yıl süreyle ara verilmeden kullanılması gerekir. Kuruma hastalığı kuşlarda bağırsaklarda meydana gelmektedir. Bundan dolayı bağırsakları için lüzumlu vitamin desteğinin sağlanması gerekir. Bu yolla hastalık hafifletilerek iyileşme yoluna gidilebilecektir.

Muhabbet kuşlarında bağırsakların düzenlenerek tertipli emek vermesi için kuru mayanın tesiri oldukça fazladır. Suluklarına eklenecek bir miktar kuru maya bu mevzuda yardım olacaktır. Hastalığa yakalanan muhabbet kuşu ayrı bir ortama alınarak daha dikkatli bir bakım sağlanmalıdır. Sulukları devamlı değiştirilmeli, bulunmuş olduğu yer devamlı temiz tutulmalıdır. İçtikleri suyun asit oranı arttırılmalı suyuna elma sirkesi yada greyfurt suyu benzer biçimde asit oranı yüksek sıvılar eklenmelidir.

Muhabbet kuşlarındaki bağışıklık sistemi kuruma hastalığı ile oldukça düşecektir. Hastalığın tedavi edilerek kuşun eski sağlığına ulaşması için lüzumlu C vitamini takviyesi yapılması, iyileşmeye yönelik öteki gıda takviyelerinin de verilmesi gerekir.

Muhabbet kuşlarında tedaviden doğru cevap alınabilmesi için hastalık tespitinden en geç 1-2 gün içinde tedaviye başlanması gerekir. 3. Günden sonrasında uygulanacak tedavi geç kalındığından iyileşme olamayarak kuşun ölüme sebep olabilecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir