1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Muhabbet Kuşu Türleri Neler?

Muhabbet Kuşu Türleri Neler?
0

Muhabbet kuşu türleri, kuş sahiplenmek isteyenlerin bilmesi ihtiyaç duyulan bir mevzu. Bu kuşlar oldukça sayıda geniş alt türe haizdir ve her birinin kendine hususi nitelikleri bulunur. Muhabbet kuşu çeşitleri söz mevzusu olduğunda ilk etapta mavi, sarı ve yeşil muhabbet kuşları akla gelir. Esasen oldukça değişik muhabbet kuşları vardır. Şimdi bu türleri sıralayalım.

En Popüler Muhabbet Kuşu Türleri

Muhabbet Kuşu Türleri

Muhabbet kuşu türleri, kendi içinde oldukça çeşitli varyasyonlara ayrılır. Sözgelişi yeşil muhabbet kuşları zeytin yeşili, koyu yeşil ve açık yeşil şeklinde tonlarda olabilir. Bununla birlikte lila, gri, gök mavisi, mavi, açık mavi muhabbet kuşları da bulunmaktadır. Bu sempatik canlılar tüm dünyaya yayılmış durumdadır. En popüler kuşlar arasındadır. Muhabbet kuşu çeşitleri şunları ihtiva eder:

1. Yeşil Muhabbet Kuşu

Yeşil muhabbet kuşları Amerikan muhabbet kuşu şeklinde de tanınır. Bu kuşlar minik bir gövdeye haizdir. Tüyleri yeşildir ve ince yapılıdır. Diğerlerine oranla daha kısa bir kuyruğu vardır. Genel anlamda 18 santimetre uzunluğu bulunan bu kuşlar, en dayanıklı ve uzun ömürlü kuşlardan biridir. Gereksinimleri ve bakımları öteki muhabbet kuşlarıyla aynıdır.

Yeşil muhabbet kuşu erkeklerinin burun üstündeki cere rengi genel anlamda mavi tonlarında olur. Dişilerde ise cere rengi kahve, açık kahve ve bej şeklindedir. Yeşil muhabbet kuşu renkleri koyu yeşil, açık yeşil, zeytin yeşili şeklinde tonlar barındırır.

2. Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşu türleri içinde öne çıkan Jumbo muhabbet kuşları, ek olarak İngiliz muhabbet kuşu olarak da tanınır. İri gövdesi ve baş bölümünün tüylü olmasıyla karakterizedir. Baş bölümündeki tüylerin uzunluğu ilgi çekicidir. Bu tüyler gerçek anlamda uzun yapılıdır. Hatta tüyler, kuşun göz ve burun çevresine kadar uzanabilir. Bundan dolayı tepeli muhabbet kuşu ismiyle de anılır.

Bu hayvanlar aslen şov ve şov kuşlarıdır. Yırtıcı muhabbet kuşunun averaj olarak iki ila üç katı büyüklüktedir. Tüm muhabbet kuşu türleri içinde boyut olarak en büyük olanıdır diyebiliriz. Bu yüzden de Jumbo adını almıştır.

Jumbo muhabbet kuşları son aşama sempatik ve iyi huyludur. Ele alışması kolay bir canlıdır ve ısırmaz. Bu sebeple de çocuklu aileler için de oldukça uygundur. Bu kuşların tercih edilmesindeki en mühim sebep ise hem erkeklerinin hem de dişilerinin kolay bir halde konuşmayı öğrenmesidir. Yavruluk zamanlarından itibaren konuşmayı öğrenebilirler.

Jumbo muhabbet kuşu gürültücü bir kuş değildir. Evinde sakinlik arayanlar için biçilmiş kaftandır. Salıncak üstünde taklalar atmayı ve sallanmayı oldukça sever. Muhabbet kuşu kafesi, çeşitli kuş oyuncakları ile donatılmış olduğunda bu kuşlar mutlu bir yaşam sürebilirler.

Jumbo muhabbet kuşlarının bakım ve beslenme gereksinimleri da öteki kuşlarla aynıdır. Ekstradan bir çaba gerektirmezler. Fakat kaliteli muhabbet kuşu yemleri ile beslenmelerine dikkat edilmelidir. Böylelikle sağlığı optimal düzeyde teşvik edilir.

3. Albino Muhabbet Kuşu

Albino muhabbet kuşları orta boyutlardadır. Gövdesi beyaz renkli tüyler barındırır. Bacakları ve ceresi pembe renktedir. Spesifik olarak pembe gözlü olabilir. Ender şekilde siyah göz rengine haiz olan albino muhabbet kuşları da vardır. Popüler muhabbet kuşu türleri içinde konumlanan albino muhabbet kuşlarında yanak yaması bulunmaz. Gagasının rengi ise turuncu tonlarındadır.

Beyaz renge haiz olmasının sebebi ise tamamen melanindir. Mavi kuşlarda Ino geni sebebiyle melaninler üretilmez ve ortaya çıkan beyaz renkli bir muhabbet kuşu olur. Bazı albino kuşlar sarı bir yüze haiz olabilir. Nadir de olsa açık kahve ve nefes yanak yamaları görülebilir.

Albino muhabbet kuşlarında adam ve dişileri kolayca ayırt etmek pek mümkün olamamaktadır. Cere rengi erkeklerde açık tonlardadır. Dişilerde ise daha koyudur. Albino muhabbet kuşlarında adam sayısı daha azdır. Bu kuşların cinsiyeti genel anlamda dişidir. Kaliteli kuş yemleri ile beslenmeleri, bu kuşların sağlığını destekleyecektir.

Muhabbet Kuşu Türleri

4. Lutino Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşu türleri içinde öne çıkan cinslerden biridir. Sarı bir renk tonuna haizdir. Esasen albino muhabbet kuşunun bir çeşidi olarak kabul edilir. Şu sebeple bu kuşun renklerinde etkili olan gen de Ino genidir. Yeşil muhabbet kuşunda bu gen kaybolunca Lutino muhabbet kuşunun sarı rengi ortaya çıkar.

Lutino muhabbet kuşları öteki kuşlarla benzer özelliklere haizdir. Gözleri genel anlamda kırmızıdır. Yakut ve siyah şeklinde göz renkleri de olabilir. Bu sempatik kuşların kanat, kuyruk ve baş bölümleri sarı tüyler ile kaplıdır. Kuyruk tüylerinde beyaz renkler olabilir. Ayakları ise ağırlıklı olarak pembedir. Gagasının turuncu bulunduğunu söyleyebiliriz. Özgürlüğüne düşkün bir kuştur. Rahat olmayı sever. Bu yüzden de geniş bir kuş kafesi gerektirir. Parlak zeka ve oyuncudur. Eğitime süratli cevap verir.

5. Gri Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşu türleri sıralamasında yer edinen gri muhabbet kuşları, isminden anlaşılacağı suretiyle gri tonlarında tüylere haizdir. Kuyruk rengi siyah, yanak yaması ise değişkendir. Yüz kısmı beyaz renkli olabilir. Gövdesinde ise grinin tonları ağır basar.

Bu kuşlar doğada sürüler halinde yaşamayı sever. Kafeste tek yaşayabilir, fakat canı sıkılabilir. Dar alanları pek sevmez. Geniş bir kafeste minimum iki tane olacak şekilde bakılması önerilir. Kafesi mümkün olmasıyla birlikte büyük boyutlu olmalıdır. Sahibine karşı samimi ve sevecendir. Devamlı yem tüketmeyi sever. Kaliteli kuş yemleri ve kuş krakerleri ile beslenmesi sağlanmalıdır. Kafesinde konumlanan kuş yemlik ve suluk her daim dolu olmalıdır.

6. Çekoslovak Muhabbet Kuşu

Bu muhabbet kuşunun en belirgin özelliği kuyruk ve kanat bölümünde konumlanan tüylerin son aşama uzun olması. İri bir gövdeye haizdir. Narin ve ince bir görüntüsü bulunur. Kabuklu yemleri tüketmeyi oldukça sever. Kuş yemliğine kuş kumu dahil etmek, bu canlıların sindirim sistemini teşvik edecektir.

7. Pakistan Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşu türleri içinde öne çıkan cinslerden biridir. Genel anlamda öteki kuşlarla benzer özelliklere haizdir. Boyut bakımından öteki kuşlardan ayrılır. Şu sebeple oldukça minik bir kuştur. Sağlığına ve bakımına dikkat edilmelidir. Birazcık narin bir kuş bulunduğunu altını çizmeliyiz.

8. Yerli Muhabbet Kuşu

Bu kuşlar, ülkemizdeki kuş yetiştiricileri tarafınca geliştirilen kuşlardır. Sarı, mavi ve yeşil renklerde olabilirler. Boyutları birazcık küçüktür. Sadece dayanıklı bir kuş cinsidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir