1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşu neden tüylerini kabartır ve uyur?

Muhabbet kuşu neden tüylerini kabartır ve uyur?
0

Tabiat ananın bizlere dost mevzusunda ne kadar eli açık bulunduğunu oldukça iyi biliriz. Kediler, köpekler ve kuşlar benzer biçimde evimizi neşelendiren canlılar ile yaşamayı oldukça severiz. Ne yazık ki kimi zaman tüylü dostlarımızda farklılıklar bulunduğunu sezer ve endişeye kapılırız. Daima enerji dolu hâlleri ile en bitkin anlarımızda bile bizi adeta güçlendiren bu dostlardan biri muhabbet kuşlarıdır. Büyüleyici güzelliğe haiz tüylerindeki renklere bakmaya doyamaz iken onları durgun, hâlsiz ve devamlı uyurken bulmak bizi şaşırtır. Sadece en oldukça şaşırtan şey muhabbet kuşunun tüylerinin kabarık olmasıdır. Peki, muhabbet kuşu neden tüylerini kabartır ve devamlı uyur? İşte yanıtları ve ne yapılması gerektiği hakkında bilgiler…

Muhabbet kuşlarının tüylerini kabartma sebepleri

Muhabbet kuşum tüylerini kabartıyor ve devamlı uyuyor diye endişelenip neden arayan sevgili okurlarımıza maddeler hâlinde yanıtlar hazırladık. Sadece belirtmek isteriz ki, hâlsizlik, iştahsızlık, ishal olma ve kafes dibinde gezinme benzer biçimde emareler de var ise, durum oldukça ciddi olabilir. Asla zaman kaybetmeden veterinere gitmenizi tavsiye ederiz. Bu benzer biçimde durumlarda birkaç dakikanın dahi önemi olabilir.

Eğer muhabbet kuşunuz gün içinde oldukça sıhhatli iken tüylerini birden kabartıyor ve uyuyorsa, bu oldukça sıhhatli bulunduğunun emaresidir. Düzgüsel ve naturel bir davranış olduğundan içiniz rahat olmalıdır. Hasta olmadığından eminseniz, bu mevzu ile ilgili nedenlere bakarak informasyon sahibi olabilirsiniz.

Şekerleme yapmak istiyor

muhabbet kuşum tüylerini kabartıyor

Muhabbet kuşları uykulu olduklarında tüylerini kabartırlar. Tek ayak üstünde durur ve uyumaya çalışırlar. Kimi zaman bunu yaparken sükunet içinde ötüşleri devam etse de bir taraftan şekerleme yaparlar. Tüylü dostunuzu gün içinde oldukça enerjik ve canlı gördüyseniz, kısa bir şekerleme yapması için ona izin vermeli ve destek olmalısınız. Kimi zaman bu durum canları sıkılmış olduğu için de olabilir. Evimizdeki sessizliği değerlendirmek için uyumaya çalışabilirler.

Kafes yakınına yaklaştığınızda sizi görüp tek ayak üstünden çift ayağa geçiyorsa, kendini silkeleyip size “naber” der benzer biçimde ötüş gerçekleştiriyorsa, onunla ilgilenmenizi istiyor, anlamına gelir. Bir ıslık ya da konuşmanızla kafes tellerine yaklaşan kulağını yaklaştıran ve sizi gözlerini kırpmadan dinleyen bir can dost sahibi iseniz, oldukça şanslısınız, anlamına gelir. Zira bazıları konuşma eğitimi mevzusuna oldukça yabancı oldukları benzer biçimde cana yakınlıktan da uzak olabiliyorlar. Cana yakın olmalarını istiyorsanız, yavru iken alıp bakmalısınız .

Vücut ısısını dengelemeye çalışıyor

Muhabbet kuşu neden tüylerini kabartır ve uyur sorusunun yanıtlarından biri vücut ısılarını dengelemeye çalışmalarıdır. Üşüyen muhabbet kuşları kendilerini ısıtmak için kabarırlar. Bundan dolayı kimi zaman gene tek ayak üstünde dururlar. Muhabbet kuşlarının gövdeleri tüyler ile kaplıdır. Sadece ayakları yalnız deri ile kaplıdır. Üşüyen ayakları ısıtmak için de tüylü gövdenin kabarması ve ayağın içine alınması, muhteşem bir yöntemdir.

Muhabbet kuşlarının ayak sağlığı için ve ayaklarının daha azca üşümesi için onlara ahşap tünekler almanızı tavsiye ederiz. Gün içinde devamlı plastik tünek üstünde durmak, onların sağlığını tehlikeye atabilir. üstelik ahşap tüneklere gagalarını ya da başlarını sürtüp kaşıyabilirler. Bu onları oldukça rahatlatır.

Oldukça mutlu ve enerjik

Birden kabarık duran muhabbet kuşu deli bir halde ötüyor, tünekten tüneğe atlıyor ve durmadan başını sallıyorsa, enerjisini atmak istiyor, anlamına gelir. Bu enerjiye haiz olmasında sizin payınız bulunduğunu asla ihmal etmeyin. Zira kafes temizliği tertipli meydana getirilen, kaliteli yemler ile beslenen ve bakımı iyi meydana getirilen kuşların enerjileri yüksektir. Sahipleri ile iletişimi güçlüdür. Zira sevildiğini anlarlar. Sevilmek ve sevildiğini bilmek, her canlıya enerji getirir.

Bu enerji dolu saatleri fırsata çevirip ona bir şeyler öğretebilirsiniz. Muhabbet kuşu eğitimi için ilk başta kuşa birazcık özgürlük tanıyın ve enerjisini atmasına destek verin. Peşinden kafese koyarak onunla konuşmaya çalışın. Söylemesini istediğiniz kelimeleri oldukça iyi bir halde seçin ve devamlı yine edin. Ses kaydedicilerin konuşma eğitimi verirken iyi bir düşünce olmadığını belirtmek isteriz. Daha iyi söyleniş ve net bir konuşma için kendiniz yine edin.

Kendini temizliyor

Muhabbet kuşu neden tüylerini kabartır ve uyur sorusunun ilk yanıtı temizliktir. Muhabbet kuşları kendini temizlerken kabarır. Bu tüylerin arasını görmek ve gaga ile temizlemek içindir. Tüylerin diplerini kaşıyarak dip bölümde yer edinen deliklerin yerlerini değiştirir ve derinin hava almasını sağlarlar. Eğer muhabbet kuşunuz bu temizliği oldukça sık yapıyor ve tüylerini yoluyorsa;

 1. yıkanmak istiyor olabilir. Uzun süredir yıkanmadıysa, ona bir kap ve ılık su vererek rahatlamasını sağlayın. Asla kuşa dokunmayın. Kap içine bir dal marul yaprağı koyun ve yaklaşmasını bekleyin. Yıkanan kuşu asla kurutma makinesi ile kurutmaya çabalamayın. Oda sıcaklığını ne azca ne de oldukça yapın. Aynı oranda kalmalı. Kısa sürede kendini kurutacaktır. Yıkanan muhabbet kuşu on beş dakika içinde aynı kabarık tüylere haiz olacaktır.
 2. stres yaşıyor olabilir. Eğer kızgınlık döneminde ise ya da ilgisiz kaldıysa, muhabbet kuşu stresli olabilir. Cere rengine bakın bir değişim söz mevzusu ise, kızgınlık yaşıyor, olabilir. Eğer ilgisiz kaldıysa, ona birazcık vakit ayırmalısınız.
 3. tüy dökümü mevsiminde olabilir. Bundan dolayı kuş hâlsiz olabilir. Onu rahatsız etmeyip bu devrin geçmesini bekleyin. Tüyler değişince eski hâline dönecektir. Suyuna vitamin ya da limon damlası koyabilirsiniz. Böylece kendini daha iyi hissedecektir.

muhabbet kuşu neden kabarık

Hastalık emaresi olabilir!

Ne yazık ki hastalık emaresi benzer biçimde mühim bir neden ile muhabbet kuşu tüylerini kabartıyor olabilir. Yukarıda belirttiğimiz benzer biçimde muhabbet kuşları hasta olduğunda devamlı uyumak isterler. Küçük bedenleri minik bir hastalık ile kolayca yıkılabilir. Bundan dolayı onlara destek olmak için öncelikle veterinere gitmeliyiz. Peşinden vitamin takviyesi vs. vererek ona destek olabilirsiniz. Hastalık emareleri içinde;

 • kabarık tüyler
 • devamlı uyku hâli
 • iştahsızlık
 • kafes dibinde gezinme
 • ötmeme
 • hapşırma
 • cere akıntısı yer alabilir. Ek olarak hırıltılı nefes alma benzer biçimde problemler da olabilir. Birçok hastalık türü olduğundan hangi hastalığa haiz bulunduğunu öğrenmek ve tedavisine adım atmak oldukça önemlidir.

Ötmek ve müzikle uğraşmak istiyor

Kuşlar kimi zaman ötmek için tüylerini kabartırlar. Uykulu benzer biçimde görünürler. Sadece ötüşleri asla durmaz. Sessiz bir şekilde durmadan öter ve eğer konuşabiliyorlarsa, konuşurlar. Bu oldukça doğaldır. Gün içinde kuş ile ilgilenilmediyse, kendi enerjilerini bu şekilde tüketirler. Birazcık canlanmaları için kafes yanına yaklaşmak ve onu sevmek gerekir. Ek olarak kafes dışına çıkması için kafesin kapısını açıp bekleyebilirsiniz.

Muhabbet kuşu neden devamlı kabarık duruyor?

Muhabbet kuşu devamlı kabarık duruyorsa, durum ciddi olabilir. Bu şekilde duran tüylü dostlarımız, onlarla ilgilenilmediğinde hayatlarını kaybedebiliyor. Bilhassa kafes dibinde geziyorsa, ölüm yakın olabilir. Çoğu zaman üşüme sebebi ile bu duruş sürekliliğini korur. Ek olarak kimi zaman de kafesi balkona koymak da kuşu hasta edebilir. Güneş çarpması ile vücut ısıları dengesini kaybeder. Bu durumu yaşamamak için kuşu daima aynı sıcaklıkta tutmak önemlidir. Oda sıcaklığına ehemmiyet vermemiz gerekir. Bunun haricinde;

 • kuş kafesinin bulunmuş olduğu yer oldukça önemlidir. Kafes kapı ya da pencere kenarında durmamalıdır. Ek olarak kafesin bulunmuş olduğu alanda klima ya da serinletici çalışmamalıdır.
 • kuş kafesi balkona çıkartılmamalıdır. Rüzgar çıkabilir. Bunun yanı sıra karga benzer biçimde canlılar kuşa zarar verebilir.
 • kuşun bakımı iyi yapılmalıdır.
 • yem kaliteli olmalıdır. Eğer yemi sevmediyse, birazcık beklemeli ve yememeye devam ediyorsa, başka bir marka denenmelidir.
 • Suyu tertipli olarak değişmelidir.
 • kafes temizliği tertipli yapılmalıdır.
 • muhabbet kuşu her gün birkaç saat kafes haricinde olmalıdır. Aksi takdirde kanatları yağlanır ya da kilo alır. Böylece sağlığı çekince altına girer.

Muhabbet kuşu hastalık emareleri haricinde kabarıyorsa, bu onun ne kadar canlı ve sıhhatli bulunduğunun emaresidir. Bundan dolayı endişelenmenize gerek kalmaz. Eğer hastalık emareleri var ise, zaman kaybetmeden veterinere gitmenizi tavsiye ederiz. Küçük dostlarımızın uzun ve sıhhatli bir yaşam sürmesi için sorumluluklarımızı dikkatsizlik etmemeliyiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir