1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Küserse Ne Yapılır?

Muhabbet Kuşu Küserse Ne Yapılır?
0

Eğer muhabbet kuşunuz küstüyse yapmanız ve dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bazı hususlar vardır. Ilk olarak muhabbet kuşunuzun tekrardan sizinle barışması için stresli olmaması ve mutlu olması şarttır. İlginizi ve sevginizi tekrardan hissetmesi gerekir aksi takdirde küs kalma süresi uzayacaktır.

Muhabbet Kuşlarının Barışması İçin Yapılması Gerekenler

 • Konforlu Bir Alan Oluşturun
 • Beslenme Alışkanlıklarına Dikkat Edin
 • Uyku Saatine Dikkat Edin

Konforlu Bir Alan Oluşturun

Muhabbet kuşunuzu mutlu etmenin yolu onun rahat ve mutlu olabileceği bir alanın olmasıdır. Kuşlar bir tek kafeste kalmak istemezler uçup mutlu olmak isterler. Bu yüzden kuşunuza kafesi haricinde da bir ortam oluşturmalısınız. Mutlu olması içinde kafesinin içinde muhakkak kuş oyuncakları bulunmalıdır.

Kuşunuzu koyacağınız kafesin boyutu da önemlidir. Rahat hareket edebilmeleri için uygun bir büyüklükte kafes almalısınız aksi takdirde ufak alacağınız kafesin içinde özgürce hareket edemeyeceğinden strese girerler ve zaman içinde mutsuz olurlar bu durumda çeşitli hastalıklara yol açabilir.

muhabbet kuşu

Beslenme Alışkanlıklarına Dikkat Edin

Her canlının mutlu olması ve sıhhatli bir yaşamı için beslenme düzeni şarttır. Bu durum kuşunuz içinde geçerlidir. Beslenme rutini ne kadar tertipli olursa kuşunuz da o denli sıhhatli ve mutlu olacaktır.

Kuşunuza yiyecek olarak hususi kuş yemleri, yulaf ve darı benzer biçimde tahıllı yiyecekler verebilirsiniz. Kuş yemi verirken yemin kalitesine dikkat etmeniz gerekir. Kuşunuzu mutlu etmek için kuş krakerleri de alabilirsiniz. Bu yiyeceklerin haricinde kuşunuza iyi gelebilecek meyve ve sebzeyi  de araştırıp beslenme rutinine ekleyebilirsiniz.

Yavru muhabbet kuşları ise elle beslenmektedir. Yavru muhabbet kuşlarına erişkin kuşların yemlerinde veremezsiniz. Yavru muhabbet kuşları erişkin kuşların yemlerini büyük olduğundan sindiremez ve kuşunuzun sağlığını tehlikeye atabilirsiniz. Yavru muhabbet kuşunuz için yavru kuşlara hususi olarak üretilen güvenilir marka yemleri alabilirsiniz.

Uyku Saatine Dikkat Edin

Meydana getirilen araştırmalarda erişkin ve sıhhatli olan muhabbet kuşlarının günde minimum 10 yada 12 saat uyku uyuması icap ettiğini vurgulamaktadır. Doğal olarak ki muhabbet kuşları gün içinde bitkin hissettiklerinde de uyuyabilirler. Organik ortamda yaşayan muhabbet kuşları gün batımlarında uyuyup gün doğumunda da uyanırlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir