1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşunun Gözünden: Muhabbet Kuşları Nasıl Görür?

Muhabbet Kuşunun Gözünden: Muhabbet Kuşları Nasıl Görür?
0

Bu kuş türü çevresinin değişik şekilde algılar. Muhabbet kuşlarının görüş açısı ve dünyaya gözlerini açışı değişik bir çerçevede meydana gelmektedir. Muhabbet kuşları keskin bir göz yapısına sahiplerdir.Evde bakılabilen evcil hayvanlar içinde kabul edilen muhabbet kuşu iyi mi görür mevzusu merak ediliyor.

Muhabbet Kuşları Nasıl Görür?

Kuşlar genel olarak göz tipleri 4 değişik koni hücresinden oluşarak dünyaya gelmişlerdir. İnsanlar açısından değerlendirildiğinde bu sayı daha azdır. Bu demek oluyor ki kuşların dünyaya bakış açıları daha renklidir. Kuşun ırkı, eşeysel bakış açısında ve görüş noktasında değişik renkleri algılayabilmesini de sağlamaktadır. Gökyüzünde kuşbakışı bir alan üstünden insanlara ve çevreye bir bakış belirleyen muhabbet kuşları çevredeki tehlikeleri algılayabilecek tarzda bir keskingöz yapısına sahiplerdir. Muhabbet kuşları iyi mi görürler mevzusunda algılayabildikleri 4 değişik renk seçeneği; kırmızı ve yeşil benzer şekilde ana renkler başta olmak suretiyle mavi ve UV isminde olan ışığın rengini fark edebilirler. Bu da Eflatun rengini algılayabildiklerini ortaya koymuştur. Meydana getirilen araştırmalarda da dünya üstündeki değişik kuş türleri üstünde tespit edilen analizlerde bu durumun doğruluğu kanıtlanmıştır.

Muhabbet Kuşunun Gözlerinin Farkı Nedir?

Muhabbet kuşu etrafı iyi mi görür detaylandırılacak olunursa; muhabbet kuşlarının 4 değişik merkez açısından renkleri algılayabilmesi bunun yanı sıra ultraviyole ışınlarını da fark edebilmesi beslenmeleri ve üremeleri için önemli bir gereksinim olarak görülmektedir. Eğer bu renk skalasına erişim imkanı olmuyorsa ve kuşların yapısal olarak bu renkleri fark edememesi yalnızca siyah ve beyaz renklerini görebilmelerine niçin olacaktır. Ultraviyole ışınlarını algılayabilmeleri muhabbet kuşlarının minimum 100 en fazla 400 içinde anlama kapasiteleri bulunmasından doğar.

Muhabbet kuşu gözleri iyi mi görür kuşların görüş algısında farklılığa sebep olan epifiz döngü alanı ve hipofiz bölgesi eğer zedelenirse vücutlarında da değişik oluşumlar meydana gelir. Bu olumsuzluklar muhabbet kuşunun genel kas gelişimini negatif olarak etkilemekle beraber vücutlarına almış oldukları besinlerin yakılarak enerjiye dönüştürülmesi de negatif etkilenir.

Cinsiyet oluşumlarını etkileyen üreme organlarındaki fonksiyonlar farklılaşacağı benzer şekilde uyku düzenlerinde de karmaşa meydana gelecektir. Vücutlarındaki genel dengeyi elde eden kan basıncının oldukca yükselmesi yada alçalması ile vücudun genel su dengesinin bozulması oluşabilecek olumsuzluklar içinde görülür. Netice olarak söylenebilir ki muhabbet kuşlarındaki bu dengesizlik metabolik faaliyetlerinin negatif olarak etkilenmesine yol açacaktır. Bu olumsuzlukların engellenebilmesi için ultraviyole ışınları ile temas etmeleri gerekir ev içinde beslenen evcil muhabbet kuşları camın filtrasyon tesiri ile bu aşağı erişmeleri engellenir. Muhabbet kuşu gece iyi mi görür sorusuda bu mevzuyla ilgili merak ediliyor. Hususi bir gece görüş açıları bulunmaz yalnız hafızaları belirli noktalara rahat erişmesini sağlayacak seviyededir. Gün içinde pencerenin açık tutulması kafeste dahi bulunsa muhabbet kuşunun bu ışınların pozitif etkilerini almalarını sağlar. Düzgüsel şartlarda vücutları ultraviyole ışınlarını üretebilen bir yapıya haiz olmadığı için aydınlık bu ihtiyacı karşılayacaktır.

Muhabbet Kuşu Sahibini Nasıl Görür?

Ev içinde bulunan aydınlatma kaynakları bu süreçte pozitif bir etkiye niçin olmaz. Muhabbet kuşu sahibini iyi mi görür benzer şekilde sorular merak ediliyor. Yukarıda detaylı açıklamaları yapılmış oldu. Bu sebeple dışarıdan gelebilecek ultraviyole ışığına gereksinim duyarlar. Eğer kafi şekilde aydınlatmadan faydalanamazlarsa vücutlarında metabolik bozukluklar yaşanabileceği benzer şekilde kendilerini baskı ve stres altında hissedecekler ve tüy dökülmesi problemi ile karşılaşabileceklerdir.

Muhabbet kuşlarının görüş açıları birer mucizedir. Avcı türünde olmaları doğada avlanabilmeleri için görüntü kaliteleri daha kuvvetli ve canlıdır. Bir muhabbet kuşu iyi mi görür sorusu için değişik yanıtlar vermek mümkündür. İnsan gözünün aksine göz yuvalarına daha yakın ve durağan(durgun) bir konumda oluşmuşlardır. Bir noktaya bakabilmeleri için baş ve boyunlarını tamamı ile çevirmeleri gerekmektedir. Kuşların göz yapısında göz kırpma zarı isminde olan bir bölüm vardır. Burası şeffaftır. Gözün kırpılması anında görüntü kesilmesi insanlarda yaşanmış olan bir durumken kuşlarda bu farktan dolayı yaşanmamaktadır. Gözler yapısal olarak tam olarak bir araya gelmeden kırpma işlemi gerçekleşebilir. Bu sebeple pilot gözlüğü olarak da adlandırılmaktadırlar. Albino muhabbet kuşları iyi mi görür merak edilirse düzgüsel muhabbet kuşundan farkı yoktur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir