1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kuşlarda Zayıflık Sorunu Nasıl Çözülür?

Kuşlarda Zayıflık Sorunu Nasıl Çözülür?
0

Kuşlarda zayıflık problemi ortaya çıkabilir. Kuşunuzun kilo almasına destek olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Fakat bu hususla ilgili en mühim nokta ise kuşunuzun niçin kilo verdiğini tespit etmektir. Kuşunuzun genel olarak muayene edilmesi, zayıflık sebebi ve tedavi şekilleri için veteriner hekim desteği almanız önemlidir. Kuşlar, bir takım sıhhat problemi sebebiyle kilo problemi yaşayabilirler. Herhangi bir hastalık, kuşun süratli bir halde zayıflamasına yol açabilir.

Kuşlarda Zayıflık Sebebi Belirlenmeli

Kuşlarda Zayıflık

Kuşlarda zayıflık problemininin çözüme kavuşturulması için ilk olarak sebebin tespit edilmesi gerekir. Bu yüzden kuşunuzu veterinere götürmelisiniz. Veteriner hekim, kuşunuzda oluşan zayıflama problemininin nedenini tespit edecektir ve evcil hayvanınızı sıhhatli bir kiloya geri döndürmek için size önerilerde bulunacaktır.

Veterinerin tavsiyelerine harfiyen uymak ehemmiyet arz eder. Evcil kuşunuzda herhangi bir sorun ya da hastalık tespit edilmedi ise sıhhatli ve ideal bir vücut kondisyonu için beslenme değişikliği uygulanması gerekir. Kuşunuzun sevmiş olarak tükettiği kuş yemi çeşitlerinden birazcık daha çok ona sunmak, vitamin ve mineraller açısından yoğun olan kuş yemlerini tercih etmek ve kuşa ara sıra kuş krakeri şeklinde besinler vermek şarttır. Böylece kuşunuzun iştahını geri kazanması mümkün hale gelebilecektir.

Beslenmeye Dikkat Etin

Kuşlarda zayıflık problemininin çözümü için beslenmeye yoğunlaşmak gerekir. Besleyicilik yönü güçlü olan kuş yemlerine ek olarak bazı yiyecekleri de kuşlara vererek, kilo almalarını sağlayabilirsiniz. Hem kalori hem de yağ bakımından yoğun olan yer fıstığı, kuşlar için iyi bir atıştırmalık olabilir. Ve bir çok kuş, yer fıstığı tüketmekten hoşlanır.

Kuşunuzun beslenme düzenine yer fıstığı eklemek, kalori ve yağ açısından varlıklı beslenmesine izin verir. Bu tür bir besin, kuşun yağ alımını artırdığı için kilo almasına da destek olacaktır. Netice olarak kuşlarda zayıflık problemi zaman içinde ortadan kalkabilecektir. Kuşunuza yer fıstığı şeklinde kalorili yiyecekler sunarken, aşırıya kaçmamaya da itina göstermelisiniz. Bunu bir veterinere danışmayı dikkatsizlik etmemelisiniz.

Kuşlar, yiyecek mevzusunda oldukca meraklıdırlar ve önlerine konan her şeyi deneyimlemek isterler. Bundan dolayı miktar mevzusunda veteriner hekim tavsiyesi almanız önemlidir. Kuşunuzun beslenme eksikliklerine yönelik bir rejim uygulamalısınız. Meyve ve sebzelerle de kuşunuzun beslenmesini çeşitlendirmelisiniz.

Kuşunuzun kilo almasına destek olacak bir öteki yiyecek ise ay çekirdeği olur. Sıhhatli yağlar yönünden varlıklı olan ay çekirdeği de kuşunuzun ekstradan kalori almasına yardımcıdır. Darı şeklinde gıdaları de kuşunuza güvenle vererek, kalori alımını yükseltebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir