1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Papağanlarda Beslenme Nasıl Olmalı?

Papağanlarda Beslenme Nasıl Olmalı?
0

Papağanlarda beslenme mühim bir mevzudur. Dengesiz ve sağlıksız beslenme, papağanın yaşamını ve sağlığını riske atabilir. Bu durum ciddi sıhhat sorunlarını teşvik edebilir. Bundan dolayı papağanınızın beslenme gereksinimi hakkında yeterince data sahibi olmalısınız?

Bir çok uzman, papağanlar için kaliteli beslenmenin, papağan yemlerine ek olarak çeşitli sebze ve meyveler ile mümkün olduğu mevzusunda hemfikirdir. Bir papağan sahiplenmeyi planlıyorsanız; papağanlarda beslenme mevzusuna dikkat etmenizde yarar var.

Papağanlar Ne Yiyebilir?

Papağanlarda Beslenme

Papağanlarda beslenme söz mevzusu olduğunda bu sempatik canlıların neler tüketmesi gerektiği bilinmelidir. Papağanınıza sunabileceğiniz çeşitli yiyecekler:

1. Papağan Yemleri

Papağan yemleri, bir papağanın beslenme düzeninin temeli olmalıdır. Bu sayede papağanlar A vitamini ve kalsiyum başta olmak suretiyle çeşitli gıda maddeleri açısından varlıklı beslenmiş olurlar. Bu da genel sağlıklarını teşvik eder. Gıda dengesi sunan papağan yemleri, kuşların gerekseme duyduğu vitamin ve çeşitli mineralleri ideal oranlarda sunar. Bu sebeple de papağanlara kaliteli, tam ve dengeli kuş yemleri verilmelidir.

Papağan yemi tüketmeyen kuşlar, beslenme yetersizliğinden dolayı çeşitli hastalıklara yakalanabilirler. Bu durum ise papağanın yaşam standardını düşürerek ömrünü kısaltabilir. Papağanın sıhhatli beslenmesi, onun daha uzun seneler size arkadaşlık edeceği anlamına gelmektedir.

2. Kuş Krakerleri

Papağanlarda beslenme kuş krakerleri ile de zenginleştirilebilir. Bilhassa eğitim süreçlerinde kuş ödülü olarak bu kuş krakerleri papağana sunulabilir. Papağanlar için hususi olarak geliştirilen krakerler hem sıhhatli bir seçimdir hem de papağanın mutlu olmasına yardımcıdır.

3. Sebzeler

Taze sebzeler, papağanlarda beslenme mevzusunda mühim yer meblağ. Bilinmiş olduğu benzer biçimde tüm sebzeler eşit derecede besleyici değildir ve her sebze de papağanlar için uygun olmamaktadır. Kereviz sapları ve marul benzer biçimde sebzeler papağan dostlarımız için iyi bir seçimdir. Şu sebeple bu biçim sebzelerin su ve lif oranları yüksektir ve bu yüzden papağanların sağlığını destek sunar.

Papağanlara verilecek sebzeler içinde bilhassa koyu sarı ve yeşil sebzeler idealdir. Kuşunuza bir sebzeyi sevdirmeye çalışıyorsanız; kuş yemliği içine sebzeleri minik boyutlarda keserek ilave edebilirsiniz. Birçok değişik sebzenin yer almış olduğu bir karışım da oluşturabilirsiniz. Papağana tatlı patates, havuç, maydanoz, kişniş, brokoli, karnabahar, kabak ve mısır benzer biçimde sebzeler verebilirsiniz.

4. Meyveler

Papağanlarda beslenme mevzusu meyveleri de içermelidir. Birçok kuş, meyve yemeyi sever. Bu, papağanlar için de geçerlidir. Kuşunuzun damak tadına hitap eden meyveleri ona vererek hem sıhhatli beslenmesini sağlayabilir hem de kuşunuzun mutluluğunu destekleyebilirsiniz.

Sebzelerde olduğu benzer biçimde meyveler de vitaminler, lif ve mineraller açısından yoğundur. Bu sayede meyveler, papağanın sindirim ve bağışıklık sistemi üstünde harikalar yaratır. Papağanların yiyebileceği meyveler içinde ananas, üzüm, mango, portakal, greyfurt, mandalina, elma ve çilek benzer biçimde seçenekler yer alır.

5. Öteki Yiyecekler

Papağanlarda beslenme, varlıklı, tam ve dengeli olmalıdır. Bu yüzden papağana yemler, sebze ve meyve haricinde de sunabileceğiniz bazı yiyecekler bulunmaktadır. Bunlar; buğday, yulaf, arpa, bezelye, kepekli tahıllar, mercimek benzer biçimde yiyeceklerdir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir