1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu
Trendlerdeki Yazı

Muhabbet kuşu için oda sıcaklığı ne kadar olmalıdır ?

Muhabbet kuşu için oda sıcaklığı ne kadar olmalıdır ?
0

Muhabbet kuşu için uygun ısı :

İnsanlar ısı ve soğuk havaya dayanıklıdırlar. Fakat eğer evcil kuşunuz var ise durum değişik olmaktadır. Şu sebeple kuşların sıhhatli olması için onlara uygun rutubet oranı ve oda sıcaklığı temin etmeniz gerekmektedir. 

Tüm evcil hayvanlar için belirli bir ısı sınırı vardır ve yaşam alanlarının rutubet oranı ve sıcaklığı bu yüzden onlara uygun olması gerekmektedir. Hatta akvaryumlara dikkat ederseniz, bir termometre ve ısıtıcı bulunmaktadır. Ve suyun sıcaklığı balıklar için uygun olması gerekmektedir. 

Muhabbet kuşları ve öteki süs kuşları için ise aynı koşullar geçerli olmaktadır. Altın kuluçka uzmanları tarafınca paylaşılan bu yazıda, muhabbet kuşları için uygun ısı ve rutubet oranı ile ilgili bilgiler paylaşılmaktadır. 

 

Muhabbet kuşları avustralya bölgesine ilişkin kuşlar olmaktadırlar. Ve bu bölge ise sıcaklığı yüksek bir iklime haiz olmaktadır. Bu yüzden evcil muhabbet kuşları için ise ideal ısı 21-24 aşama arası olmaktadır. 

Bu yüzden bu kuşlar soğuk hava ile arası iyi değildir ve bulundukları yerde sıcaklığın 16 dereceden düşük olmaması gerekmektedir. Ve kesinlikle oda sıcaklığında ani düşüşlerin olmaması tavsiye edilmektedir. 

Bu minik tüylü dostlarımızın ısı değişimlerine karşı bazı zarif reaksiyonları vardır. Ve böylece sıcaklığın onlar için düşük yada fazla bulunduğunu anlayabilirsiniz. Yazının devamında muhabbet kuşu için uygun fiziki koşulların temin edilmesi ile ilgili detayları, sizinle paylaşacağız. 


Muhabbet kuşu için uygun çevre ısı oranı :

Genel olarak muhabbet kuşları stabil bir sıcaklığa haiz bölgelere uygun olmaktadırlar. Ve 22 derecelik bir ısı bu kuşlar için uygun bir kıymet olmaktadır. 

Muhabbet kuşları genel anlamda kolay uyum elde eden kuşlar olmaktadırlar. Fakat iyi mi olsa belirli bir sınırları vardır. Bu kuşlar 16 -27 derecelik sıcaklıkta hayatta kalabilirler. Fakat emareleri ve reaksiyonlarını denetim etmeniz gerekmektedir. Şu sebeple her kuşun huyu değişik olmaktadır. Ve kuştan kuşa değişmektedir. 

Azca ilkin söylediğimiz benzer biçimde muhabbet kuşları sıcak iklimlere ilişkin kuşlar olmaktadırlar. Ve bu yüzden ani olarak ısı değişimlerine karşı dayanıksız olmaktadırlar. Doğrusu aniden sıcaklığın 22 den 5 dereceye düşmesi bu kuşların şiddetli olarak hastalanması ve hatta telef olmasına niçin olabilir.  Ve sıcaklığın ani olarak yükselmesi ise aynı şekilde bu kuşçuk kuşlar için tehlikeli olmaktadır. 

Muhabbet kuşunun sıcaklığın yüksek yada düşük olmasına göstermiş olduğu emareler :

Sıcaklığı denetim ederken, bilhassa konfor çerçevesinden uzak olduğunda, kuşun aşırı soğuk ve sıcakta gösterdiğine dair bazı belirgin (ve oldukca belirgin olmayan) emarelere dikkat etmek önemlidir.

Belirli iklim koşullarına uyum elde etmiş kuşlar, dayanıklılıklarını artıran belirli özelliklere sahiptirler, mesela soğuk iklimlerde daha çok tüy, sıcak iklimlerde ise daha azca tüy üretirler, böylece kısa sürelerde negatif ısı koşullarına dayanabilirler.

Muhabbet kuşlarında yüksek ve düşük ısı tesiri :

Muhabbet kuşlarının organik olarak ısıdan korunmak için iyi tüylere ve serinlemek için ter bezlerine haiz olmadıkları için semptomlar aynıdır. Bu belirtilerden bazıları şunlardır :

 • Yüksek ısı : eğer oda sıcaklığı muhabbet kuşu için fazla ise, gagasını açık meblağ ve vücudunun sıcaklığını atmak için gaga yolu ile solunum yapar. Ayrıcak kanatlarını vücudundan mesafeli tutmaya çalışır.  Ek olarak, vücutlarında daha çok soğuma kabiliyetleri olmadığı için, suda oynamak ve yüzmek yada gölge bulmak ve direkt güneş ışığından korunmak için kafeste, gölge aramaya çalışırlar. Ve sıcaklıktan, kurtulmak için banyo yapmayı tercih edebilirler.
 • Düşük ısı : Soğuğu hisseden bir muhabbet kuşu ısınmak için tüylerini şişirir ve kuşun titremesini daha yakından seyredebilirsiniz. Daha sıcak iklimlere adapte olan ve daha azca tüye haiz olan kuşlar soğuğa karşı daha savunmasızdır. Hava soğuyunca minik bir barınak ararlar, kafese bir barınak koyarsanız içeriye sığınırlar. Fakat bazı uzun dönemde ortaya çıkan değişik emarelere ise dikkat edilmesi gerekmektedir. Zamanından ilkin tüy dökülmesi muhabbet kuşlarında sıcaklığın fazla olması emaresidir. Ve sıcaklıktan kurtulmak için kuşun tüyleri dökülmeye adım atar. Ek olarak süratli solunum yapması ise yüksek sıcaklıktan olabilir.

Netice :

Bir muhabbet kuşu yada herhangi bir evcil hayvan sahiplenmeden ilkin bakımı ve beslenmesi ile ilgili detayları öğrenmeniz gerekmektedir. Ve hayvan için uygun çevre koşulları ile ilgili bilgiler sıhhatli yaşamasına niçin olacaktır. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir