1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Buğday Çimlendirmesi ve Faydaları

Muhabbet Kuşu Buğday Çimlendirmesi ve Faydaları
0

Muhabbet kuşları için çimlendirilmiş buğday :

Muhabbet kuşlarının sağlıklı olması, beslenme kalitesine bağlı olmaktadır. Ve eğer yaşamı süresince uygun bir rejim uygularsanız, uzun süre yaşayabilecektir. Fakat muhabbet kuşu için son aşama yararlı gıdalardan, çimlendirilmiş buğday olmaktadır. Fakat çimlendirilmiş buğday faydalarını anlatmadan ilkin kullanacağınız buğday hakkında birazcık informasyon vermek isterim. 

Genel olarak buğdaylar ise genetik olarak değişikliğe uğramaktadırlar. Ve hatta bazı kimyasal ilaçların kullanılması normalinden daha verimli olmalarına niçin olmaktadır. Bu yüzden eğer kuşunuz için yem olarak buğday vermek isterseniz, yerli buğday kullanmanız tavsiye edilmektedir. Genler üstünde oynanmış buğdaylar pek sağlıklı değildir. Ve kullanmanız tavsiye edilmemektedir. 

Küçük bir ihtimal dünyanın diğeri bölgeleri bizim kadar talihli değildir. Ve fazlaca şükür devletimizde, dünyanın en eski buğday çeşitleri bulunmaktadır. Sarı buğday, karakılçık, ve siyez benzer şekilde buğday çeşitleri bulunmaktadır. 

Bu yüzden muhabbet kuşunuz için atalık buğday kullanmanız sağlık ve besin değerleri açısından en ideal buğday olmaktadır. Buğday çimlendiği süre normalinden kat kat daha fazlaca besin değerleri ihtiva eder ve zengin bir protein, lif, vitamin vb.. Bulunmaktadır. 

Çimlendirilmiş buğday da yüksek oranda, klorofil, A,B,C,E,K vitaminleri, demir, kalsiyum, magnezyum, selenium ve amino  asitler bulunmaktadır. Aşağıda çimlendirilmiş buğday, muhteviyatında bulunan, besin değerleri paylaşılmaktadır :

 • Vitaminler :  C vitamini, E vitamini, B1 vitamini, A vitamini, B2 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, B3 vitamini, D vitamini ihtiva eder.
 • Mineraller : demir, magnezyum, kalsiyum, selenyum, ve florür ve sodyum ise çimlendirilmiş buğday muhteviyatında bulunmaktadır. 

1Çimlendirilmiş buğday yararları nedir ?

Eğer çimlendirilmiş buğday muhteviyatında bulunan vitaminler ve minerallere bakılır ise muhabbet kuşu için oldukça yararlı olduğu anlaşılacaktır. Fakat bu yiyecek muhabbet kuşları sağlığında iyi mi katkıda bulunur ?

 • Çimlendirilmiş buğday muhteviyatında bulunan güçlü antioksidanlar, kuşların bağışıklık sisteminin güçlü olmasına niçin olmaktadır. 
 • Buğday çiminde bulunan bol miktarda oranda lif, bağırsakların temizliği ve korunmasında etkili olmaktadır. Ve bununla birlikte kara ciğeri ve böbreklerinin sağlığında etkili olmaktadır. 
 • Muhabbet kuşu vücudunda kan dolaşımının doğru bir halde gerçekleşmesine niçin olur, ve kanın oksijen miktarının artmasına niçin olur. 
 • Fakat en önemlisi bu yiyeceğin muhabbet kuşları sindirim sisteminde tesiri olmaktadır. Buğday çiminde bulunan enzimler, sindirim sistemi için faydalıdır. Ve muhteviyatında bulunan lifler yardımıyla, bağırsakların ve genel olarak sindirim sisteminin rahatlamasına niçin olur. 

Çimlendirilmiş buğday muhteviyatında bulunan lifler yardımıyla bağırsaklarda bulunan toksinlerin def edilmesine yardım eder, ve yararlı bakterilerin artmasına niçin olur. 

 • Bazı hastalıklara karşı muhabbet kuşunuzun dayanıklı olmasına niçin olur. Özelliklede soğuk algınlığı benzer şekilde hastalıklara karşı dayanıklı olmasına niçin olur. 
 • Çiftleşme döneminde, muhabbet kuşlarının enerjisinin artmasına niçin olur, ve kuşun kızışmasına ve cinsel fonksiyonun gelişmesine niçin olur. 
 • Kuşun gözlerinde ve görme duyusunda etkili olmaktadır ve bununla birlikte, tüylerinin güçlenmesinde ise etkili olmaktadır. 
 • Antioksidanların bulunması, kuşu hastalıklara karşı korur. 
 • Kanser tipi hastalıklara engel olma özelliği vardır. 
 • Çimlendirilmiş buğday muhteviyatında bulunan bol miktarda oranda klorofil, yardımıyla diğeri besinlerde bulunan değerler ise, tam olarak, vücuduna cezb edilir.
 • Kanın PH dengesinin korunması kuşların ve diğeri canlıların sağlığında önemli olmaktadır. Ve muhabbet kuşlarında çimlendirilmiş, buğday, bu mevzuda oldukça yararlı olmaktadır. 

Muhabbet kuşu için buğday çimlendirmesi iyi mi yapılır ?

 1. Temin edilen, buğdayları bir kaba alın ve bulanık suyu giderilene kadar yıkamanız gerekmektedir. 
 2. Buğdayları aldığınız kaba üzerini 2 mm geçene kadar su doldurun. Ve suya bir kaç damla sirke ekledikten sonra 1 güne kadar bekletiniz. 
 3. 1 gün sonrasında suyu süzgeçten geçirin ve tekrardan buğdayları yıkadıktan sonrasında başka geniş bir kaba alıp ve buğdayların üzerine kağıt havlu serin.
 4. Kağıt havlu üzerine su sprey yapın ve ıslak tutun, ve 2 güne kadar buğdayların bu durumda kalması gerekmektedir. 
 5. Bekletirken ara sıra buğdayları nemlendirmeyi unutmayınız. Bu işlemler buğdaylar filiz verene kadar devam etmelidir. 2 gün sonrasında buğdaylar patlamaya adım atar ve filizlenir. 

Isterseniz yeni filizlenmiş buğdayları, muhabbet kuşlarınızın yemine karıştırıp verebilirsiniz. Yada bir sahsı kapda toprağa ekerek yeşillik olarak ise kuşunuza verebilirsiniz. Muhabbet kuşları her iki türde de bu yiyeceği fazlaca severler. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir