1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

6 Maddede Dost Canlısı Kuş Cinsleri

6 Maddede Dost Canlısı Kuş Cinsleri
0

Dost canlısı kuş cinsleri tercih etmek, bilhassa ilk kez kuş sahiplenecekler tarafınca önemlidir. Bu kuşlar dost canlısı, nazik ve toplumsal kuşlardır. Bundan dolayı evcil kuş bakımını daha keyifli hale dönüştürürler. Agresif yada çekingen bir kuş yerine daha enerjik, toplumsal ve sevecen bir kuşla bağ oluşturmak oldukça daha kolay olacaktır. İşte o kuş türleri!

Dost Canlısı Kuş Cinsleri

Dost Canlısı Kuş Cinsleri

Tüm evcil kuş türlerine özenle davranılması gerekir. Fakat dost canlısı kuş cinsleri daha nazik ve girişken tavırlara haiz olduğundan, onlarla daha kolay bir halde anlaşmak mümkün olacaktır. Dost canlısı kuşları şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Muhabbet Kuşu

Dünyaca meşhur bir kuş olan muhabbet kuşları, en sevilen ve en oldukça tercih edilen evcil dostlardan biridir. Muntazam bir halde bakımları yapıldığında ve eğitimleri gerçekleştirildiğinde son aşama dost canlısı, nazik ve sevecen olabilirler. Muhabbet kuşları küçüktür ve bu yüzden bakımları oldukça daha kolaydır. Eğitim süreçleri de kolay bir halde tamamlanmaktadır. İyi bir eğitim ile konuşmayı ve bazı kelimeler söylemeyi öğrenebilirler. Yeni sahipler için oldukça uygun olan bu kuşlar, kaliteli muhabbet kuşu yemleri ile beslenmeliler.

2. Sultan Papağanı

Dost canlısı kuş cinsleri içinde yer edinen sultan papağanı, kendine özgü görünümü ve sempatik karakteri ile fark yaratır. Sevecen bir kuştur ve hepimiz için oldukça uygundur. Avustralya’ya özgü olsa da dünyaca tanınan bir cinstir. Yavruyken elle beslendiklerinde ve pozitif yönde bir ortamda büyüdüklerinde oldukça uyumlu olurlar. Muhteşem bir kuş arıyorsanız; kesinlikle sultan papağanına talih vermelisiniz. Bu kuşlar normalde konuşmayı öğrenemeseler bile oldukça zekiler. Islık çalmayı, telefon sesi ve kapı zili benzer biçimde sesleri yansılamak etmeyi kolay bir halde öğrenebilirler. Vitamin ve mineraller yönünden varlıklı olan papağan yemi tüketmeleri ehemmiyet arz eder.

(*6*)3. Kakadu Papağanı

Sevecen ve dost düşkünü bir kuş olan kakadu, her yaştan insan için mükemmel bir seçim olarak lanse edilir. Bu güzel kuşlar, sahipleri ile yakın bağlar oluşturmayı tercih ederler. Ek olarak mümkün olduğunca ilgiye gereksinim duyarlar. Yalnız kalmayı pek sevmezler. Kuşunuza ayıracak bol miktarda zamanınız var ise kakadu sizin için ideal bir seçim olacaktır. Bu kuşlar yeteri kadar ilgi ve sevgi görmedikleri taktirde depresyona girebilirler. Bu sebeple oldukça duyarlı canlılardır. Deneyimli kuş sahipleri için en iyi seçimler arasındadır.

4. Sümbül Papağanı

Büyük boyutuna karşın son aşama nazik bir kuştur. Tüm papağanların en büyük boyutlusu bu kuş türüdür. Dost canlısı ve oldukça girişken bir hayvandır. Sahipleri ile oyun oynamayı, ilgi ve sevgi görmeyi önemser. Kuş oyuncakları ile zaman geçirmekten de oldukça hoşlanır. Boyutlarından dolayı bu kuşlara yer sağlamak zor olabilir. Özgürlüğüne ve rahatına düşkün olan sümbül papağanı için genişçe bir papağan kafesi temin edilmesi gerekir. Bu sayede rahat ve mutlu olması mümkün hale gelebilecektir. Bu papağan eşeysel, bilhassa papağan bakımında tecrübeli olan insanoğlu için oldukça uygundur.

5. Güvercin

Dost canlısı kuş cinsleri sıralaması güvercin ile devam ediyor. Bu canlılar ilk etapta dost canlısı olarak düşünülmeyebilir. Fakat evcilleştirilmiş ve elle beslenen güvercinlerin oldukça sevecen ve dost canlısı olduklarını rahatça söyleyebiliriz. Bu nazik kuşlar, sahipleriyle vakit geçirmeyi ve onlarla yakın bağlar oluşturmayı oldukça severler. Aşırı ilgi talep etmezler fakat sahiplerinin arkadaşlığını isterler.

6. Eklektus Papağanı

Renkli papağan cinsleri arayanlara hitap eden eklektus papağanı, oldukça toplumsal, keyifli ve dost canlısı bir kuştur. Bu kuşların adam ve dişileri değişik görünümlere haizdir. Erkekler parlak yeşil ve dişiler ise kırmızı tonlarındadır. Bu büyük boyutlu kuşlar, bununla birlikte oldukça zekidir. Gürültüden ve yoğun ortamlardan dolayı strese girebilirler. Sakin ortamlar tam da bu kuşlara göredir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir