1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Hapşırma Nedenleri

Muhabbet Kuşu Hapşırma Nedenleri
0

Muhabbet kuşu sahipleri, tüylü arkadaşlarının ara sıra hapşırdığını fark ederler. Bundan dolayı bu hapşırmalar için endişelenmesine gerek olup olmadığını merak ederler. Tüylü arkadaşlarının sıhhatli olduğundan güvenilir olmak onlar için oldukça önemlidir. Mutlu ve uzun bir yaşam sürmeleri demek mükemmel bir arkadaşlık anlamına gelir. Evcil hayvanlar aileye katılmış olduğu an itibari ile sorumlulukları sahiplerine aittir. Bugünkü konumuzda muhabbet kuşu neden hapşırır sorusunu ele alıyor ve sizler için yanıtlıyoruz.

Tüyleri sebebi ile muhabbet kuşu hapşırır

Muhabbet kuşlarının gövdeleri tüyler ile kaplıdır. Bundan dolayı tüyleri burnunu gıdıklayabilir. Bunun yanı sıra tüylerinde oluşmuş olan bir hastalık da onların hapşırmasına neden olabilir. Bu hapşırmalar tüy dökümü mevsiminde artar. Zira tüylerini yolmak ile meşgul olacaktır.

Burnunu rahatsız eden şeyler sebebi ile hapşırır

Muhabbet kuşunun burnuna herhangi bir şey firar etmiş olabilir. Gaga taşı tozu, yem kabuğu ya da tüy parçası vs.. Burnun etrafına bakın ve bir şey olup olmadığını deneyin. Hapşırma bir kerede geçtiyse, burun ile ilgili bir sorun olmayabilir. Sadece onlarca kere hapşırıyorsa, burun içerisi iyice bakılmalıdır. Bunun için telefon ışığı kullanabilirsiniz.

Hasta(!) olabilir

Ne yazık ki en fena muhabbet kuşu neden hapşırır yanıtı, budur. Hastalık! Hasta olan tüylü dostlarımız aynı biz benzer biçimde hapşırır. Bu akıntılı cere sebebi ile oluşur. Akıntının oldukça sıvı olması burnu içten rahatsız eder. Hastalık emareleri aşağıda listelenmiştir.

 • akıntılı cere
 • nefes almada güçlük
 • hırıltıya benzer sesler
 • gözlerin kısık ya da devamlı kapamaya emek harcaması
 • çevreye karşı umursamaz tavırlar
 • kabarık tüyler
 • ötüşündeki ses değişikliği

Bu belirtilerden birkaçı muhabbet kuşunuzda var ise, zaman kaybetmeden veterinere gitmeniz gerekir. Muhabbet kuşu hastalıkları kolay geçmez ve küçük bir bedene haiz oldukları için durumları kısa süre içinde daha kötüye gidebilir. Ne yazık ki ölümle de sonuçlanabilir.

Evde içinde mum ya da tütsü kullanmak

Muhabbet kuşları tütsü ve mum benzer biçimde nesneler yakıldığında oldukça fazla rahatsız olurlar. Bu biçim ürünlerin dumanları onları oldukça fazla rahatsız eder. Bu da hapşırmalarına neden olur. Bundan dolayı muhabbet kuşunun olduğu ortamda mum ya da tütsü yakmanızı tavsiye etmiyoruz.

Birinin sigara içmesi

Sigaranın sağlığımıza zararı olan bulunduğunu belirtmemize esasen gerek yok. Üstelik, bir tek bizim değil evrendeki tüm canlılar için oldukça zararı olan bir maddedir. Eğer sigara kullanıyorsanız, balkonda sigara içmelisiniz. Muhabbet kuşunun bulunmuş olduğu alanda kimsenin sigara kullanmasına izin vermemelisiniz.

Oda spreyi kullanmak

Kokular kuşları rahatsız eder. Bundan dolayı onlar banyo yaparken bir tek su kullanılır. Kuşları yıkamak gerekmez. Bir kap ve ılık su onların temizlenmesi için yeterlidir.

Oda içinde kullanılan sprey kuşun rahatsız olmasına neden olur. Kimyasal maddeler ihtiva ettiği için evde bebek ya da kuş benzer biçimde canlılar var ise, oda spreyi kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Hapşırmayı önlemek için neler yapılmalı?

Muhabbet kuşu durmadan hapşırıyorsa, onu veterinere götürmeniz gerekir. Baytar kuşu denetim edecek ve gerekeni yapmış olacaktır. Bunun haricinde kuş daha acele iyileşsin ve tekrar hapşırmasın diye aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

Kafesi temizliği

Kafes temizliği ile kafes içindeki tozları yok edebilirsiniz. Zaman içinde gaga taşı oyulunca kafes içi de toz olur. Kuş tünekten tüneğe uçarken ya da kafeste oynarken bu toz etrafa yayılır. Ek olarak yemler de aynı şekilde toz oluşumuna neden olur. Kafes temizliğini kolaylaştırmak için alt kısmında tel olan kafesleri tercih edebilirsiniz. Böylece kuş dışkılarına ayak basamaz ve mikroplar telin altında kalır.

Günlük taze ve temiz su

Kuş kafesinde oluşan toz suya bulaşır ve suyu kirletir.  Bundan dolayı günlük kafes temizliği yapamasanız da suluğu yıkamalı ve her gün içine taze su koymalısınız. Böylece muhabbet kuşunun hastalanma riski de azalmış olur. Hastalıkların bir çok sudan ve havadan bulaşır.

(*6*)Yemliklerin tertipli temizlenmesi

Akıllı yemlik kullanmıyorsanız, yemlikleri tertipli bir halde temizlemeniz gerekir. Böylece muhabbet kuşu daha kolay beslenir. Ek olarak etrafa yem kabukları dağılmaz ve toz oluşumuna neden olmaz.

Odada koku kullanmamak

Oda kokusu ya da uçucu yağ kullanmayarak kendinizin ve sevgili dostunuzun sağlığına katkı sağlayabilirsiniz. Oda kokuları kimyasal maddeler ihtiva eder. Hoş bir koku olsun istiyorsanız, naturel yöntemler deneyebilirsiniz.

Oda soğuk değilse, banyo yapmasına destek olmak

Oda sıcaklığı iyiyse, bir kap ve ılık su koyarak kuşun banyo yapmasına destek verebilirsiniz. Eğer kuş hastaysa, bunu yapmanız daha çok hastalanmasına sebebiyet verebilir.

Kuşların hapşırmaları çoğu zaman düzgüsel karşılanır. Sadece onlara daha iyi bir yaşam sunmak için bakımını, beslenmesini ve baytar kontrollerini dikkatsizlik etmemelisiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir