1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Muhabbet Kuşu Hastalıkları ve Tedavisi

Muhabbet Kuşu Hastalıkları ve Tedavisi
0
Kuş besleyecekseniz; muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi hakkında bilgili olmalısınız. Tüm canlılar hastalanma ve onları azca ya da oldukça etkileyen patolojilere maruz kalma riski altındadır. Çeşitli hastalıklardan etkilenen muhabbet kuşları için de durum böyledir.

Evcil kuşunuzda herhangi bir hastalık emaresi gördüğünüzde onu veterinere götürmeniz önemlidir. Bu sayede hastalığın teşhis ve tedavi süreci hızlanacaktır. Peki, muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi nedir? Gelin hep beraber muhabbet kuşlarını yakından etkileyen hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisini inceleyelim.

Muhabbet Kuşu Hastalıkları ve Tedavisi Nedir?

Muhabbet Kuşu Hastalıkları ve Tedavisi

Muhabbet kuşlarını en sık etkileyen hastalıklar ve tedavi şekilleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Muhabbet Kuşlarında Astım

Solunum güçlüğü ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Tedavisi kimi zaman zor ve hatta olanaksız olabilir. Çoğu zaman muhabbet kuşlarının ölümüne yol açmaz. Muhabbet kuşunu yormamak ve daha rahat nefes almasını sağlamak oldukça önemlidir.

2. Muhabbet Kuşlarında Bronşit

İnsanlarda olduğu benzer biçimde kuşlarda da görülebilen bir rahatsızlıktır. Solunum yollarında bulunan mukoza zarlarının ve bronşların iltihaplanması ile ortaya çıkar. Mikroplardan ve tozlardan dolayı oluşabilir.

Öteki kuşlara bulaşmasını önlemek için hasta olan kuşu ayrı bir kuş kafesi içine almak önemlidir. Kafesi ise rüzgar görmeyen ılık bir yerde tutmak şarttır. Veterinerin sunmuş olduğu ilaçlar ile tedavi edilir. Kuş vitaminleri benzer biçimde takviyeler de muhabbet kuşunun iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

3. Muhabbet Kuşlarında Epilepsi

Muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi söz mevzusu olduğunda epilepsi hastalığı da yaygın görülen rahatsızlıklar içinde sayılır. Bilhassa genç muhabbet kuşlarını yakından etkisinde bırakır. Bu rahatsızlıktan muzdarip olan kuşlar kendilerini mutsuz hissederler, kafesin alt bölümünde saklanmayı tercih ederler.

Epilepsi nöbeti geçiren kuşun süratli bir halde kanat çırptığını görebilirsiniz. Nöbetlerden dolayı nüzul kalma riski vardır. Nüzul olan kuşlar kanatlarını hareket ettiremez ve uçamazlar. Bu da onların ölümlerine niçin olabilir. Tedavisi bulunmayan bir rahatsızlıktır.

4. Muhabbet Kuşlarında Kemik ve Kanat Kırılması

Muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi içinde kırıklar da oldukça yaygındır. Çoğu zaman kanatlarda ya da bacaklarda kemik kırılmaları görülebilir. Çoğunlukla herhangi bir komplikasyon göstermez. Sadece kemiğin fena bir halde kaynaması, muhabbet kuşunun topallamasına yol açabilir. Kemik kırıklarını önlemek için kuşlara, kalsiyum ve vitaminler yönünden varlıklı olan muhabbet kuşu yemleri sunulmalıdır.

5. Muhabbet Kuşlarında Parazit

Fena hijyen koşulları sebebiyle ortaya çıkar. Kuşların tüylerinin altına giren parazitler onları ciddi anlamda etkisinde bırakır. Başlıca emareleri tüylerin kabarması ve kuşların kendilerini rahatsız hissetmeleridir. Veterinerin vereceği ilaçlar ve takviyeler ile tedavi edilebilir.

6. Muhabbet Kuşlarında İyot Eksikliği

Muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi içinde bir diğeri de iyot eksikliği. Bu hastalık, tek tip beslenen kuşlarda çoğunlukla görülür. Tiroid hormonlarının üretiminin devam etmesi için kafi oranda iyot alımı kuşlar için de geçerlidir. Bu yüzden varlıklı bileşenlere haiz kuş yemleri ve kuş krakerleri sempatik canlıya tertipli olarak sunulmalıdır. Tedavisi için içme suyuna eklenen çeşitli damlalar verilebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir