1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kuşlarda Tırnak Kesimi Ne Zaman Olmalı?

Kuşlarda Tırnak Kesimi Ne Zaman Olmalı?
0

Kuşlarda tırnak kesimi kolay bir uygulama değildir. Evcil kuşunuzun rahatını ve sağlığını korumak için tırnak kesimi gereklidir. Bazı kuş sahipleri bunu veteriner hekim desteği alarak yaparken, kimileri de kuşunun tırnaklarını kendisi kesmektedir. Peki, kuşunuzun tırnaklarını ne vakit kesmelisiniz?

Kuşlarda Tırnak Kesimine İşaret Eden Durumlar

Kuşlarda Tırnak Kesimi

Kuşlarda tırnak kesimi sıklığı, kuşun türüne, sağlığına ve tırnaklarını aşındırmak için kuş kafesi içinde hangi malzemelerin olduğuna nazaran farklılık gösterir. Kuşunuzun tırnak kesimine gereksinimi olup olmadığını idrak etmek için şu detaylara yoğunlaşabilirsiniz:

1. Kuşlarda Aşırı Tırnak Uzunluğu

Sempatik dostunuzun tırnaklarının kesilmeye ihtiyacı bulunduğunun en belirgin kanıtı, tırnakların uzunluğudur. Bir çok kuş sahibi, evcil dostunun ayaklarına bakarak bunu anlayabilir. Yeni bir kuş sahibi iseniz uzamış tırnakları düzgüsel tırnaklardan ayırt edemeyebilirsiniz. Bundan dolayı veterinerinizden, kuşunuzun anatomisine aşina olmanıza yardım etmesini rica edebilirsiniz.

2. Kuşlarda Tüneme Davranışı Değişikliği

Kuşlarda tırnak kesimi ihtiyacının varlığını kanıtlayan durumlardan biri de tüneme davranışındaki değişikliktir. Son dönemlerde kuşunuz yalnızca bir ayağını tercih ediyorsa, kuş tüneği yerine kafesin zemininde duruyorsa, tırnaklarının kesilmeye ihtiyacı olabilir.

Kuşunuzun tırnaklarının aşırı uzun olması tüneme durumunda kuşu rahatsız ediyor olabilir. Bu yüzden tırnakları kesmek, anormal davranışı ortadan kaldırmanın kolay bir yolu olacaktır.

3. Kuşlarda Hareketsizlik

Kuş dostlarımız ayaklarını nerede ise her şey için kullanırlar. Kuş yemi tutmak, kuş oyuncakları ile oynamak, yürümek, tırmanmak, tüneklere tutunmak benzer biçimde birçok değişik eylemde ayaklarını tercih ederler. Bu yüzden de eğer ki tırnakları ideal boyutlarda eğer olmazsa, yaşamının birçok yönü bundan negatif anlamda etkilenebilir.

Kuşunuzun tırnaklarının kıyafetlerinize, yiyecek parçalarına ya da öteki yüzeylere takıldığını fark ederseniz, kuşlarda tırnak kesimi işleminin zamanı gelmiş anlama gelir. İdeal boyutlardaki tırnaklar, kuşunuzun rahat ve özgürce hareket etmesini elde edecektir.

4. Kuşun Derisinde Kabuklanma

Kuş dostunuzun cildinde pürüz, kabuklanma yada yara benzer biçimde durumlar söz mevzusu ise kuşunuz tırnaklarının uzunluğundan dolayı cildine zarar veriyor olabilir. Bu durumu derhal yok etmek adına kuşunuzun tırnaklarını kesmelisiniz. Evcil dostunuzun cildi birkaç gün içinde iyileşmezse onu bir veterinere götürmeyi dikkatsizlik etmemelisiniz.

5. Elinizde Çiziklerin Olması

Kuşunuzu elinize aldığınız vakit, tırnaklarının uzunluğundan dolayı elinizde ağrılı çizikler oluşuyorsa, kuşunuzun tırnaklarını kırpmalısınız. Onu elinize aldığınızda herhangi bir çizik yada acı durumu oluşmuyor ise sorun yoktur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir