1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Aksesuarları

Muhabbet Kuşu Aksesuarları
0
Muhabbet Kuşu Aksesuarları

Muhabbet kuşu takıları muhabbet kuşları için en lüzumlu olan kesinlikle kafeslerde bulunması ihtiyaç duyulan nesnelerdir. Muhabbet kuşlarının daha sıhhatli yaşamaları, hayatlarını daha kolay idame etmeleri bakımından ehemmiyet taşımaktadır. Muhabbet kuşu beslemek isteyen kişinin hangi muhabbet kuşu aksesuarı alması icap ettiğini bilmesi gerekir. Bu mevzuda kuş alınacak olan kişiden de lüzumlu bilgiler alınabilir.

Muhabbet Kuşu Aksesuarları Nedir?

Muhabbet Kuşu Aksesuarları Nedir

1.      Kafes

Muhabbet kuşu takıları içinde başta gelen aksesuar kafeslerdir. Muhabbet kuşlarının sürekli yaşayacakları yer olan kafesler olabildiğince temiz tutulmalı, duyarlı yapıda olan muhabbet kuşlarının hasta olmasının önlenmesinde oldukça önemlidir.

Alınacak olan kafes boyut olarak muhabbet kuşuna uygun olmalıdır. Oldukca minik muhabbet kuşu kafesi kuşu daraltıp strese girmesine niçin olabilir. Birçok muhabbet kuşunun bir arada olduğu kafeslerde olabildiğince büyük ve kullanışlı muhabbet kuşu kafesi seçilmedir. Doğacak olan yavrular da göz önüne alındığında bu mevzuda duyarlı olunmalıdır.

Muhabbet kuşu kafesinin birçok kapısının olması hem temizlenmesini daha kolay hale getirecek, hem de sonrasında yavruluk takılacağından daha rahat bir ortam oluşmasını elde edecektir. Kafesler lüzumlu durumlarda suya maruz kalabileceğinden kafes demirlerinin paslanmaz olması gerekir. Bu durum muhabbet kuşlarının sağlığı için gereklidir.

2.      Tünek

Muhabbet kuşu kafeslerinin eğer olmazsa olmazlarından olan tünekler yada dallar konfor açısından oldukça önemlidir. Bu tünek yardımıyla dışkılarını daha kolay yapabilirken, yem kabına yakın yere konulması daha rahat yem yemelerini elde edecektir. Kafesin boyutuna bağlı olarak yerleştirilecek tünek sayısı da değişecektir. Daha büyük kafesler için daha fazlaca tünek gerekirler, minik kafeslerde 2-3 tünek kafi olacaktır.

Tünekler muhabbet kuşlarının üstünde sık durduğu ve dışkı yapmış olduğu yer olduğundan fazlaca acele kirlenir. Muhabbet kuşlarının sağlığı açısından tüneklerin çoğunlukla temizlenmesi gerekir. Kafeslere yerleştirilen tünekler ahşap yada plastik olabilir. Bunun tercihi alıcıya kalmıştır.

3.      Kuş Kumları

Kuş kumları, muhabbet kuşlarının sert yemler yemeleri durumunda bunun sindirilmesi için kullanılır. Kuş kumu kullanımı dikkat gerektirir. Bundan dolayı gereğinden fazla kuş kumu kullanmak kumun kursakta birikerek kalmasına niçin olacaktır. Bu şekilde bir durumda veteriner hekim hekimden yardım alınmalıdır.

4.      Muhabbet Kuşu Suluk ve Yemlikleri

Muhabbet kuşlarının hayatlarını devam ettirmeleri için beslenmeleri gerekir. Bu beslenmenin en mühim araçlarından biri de suluklar ve yemliklerdir. Suluklara konulacak olan su, muhabbet kuşlarının su ihtiyacını karşılarken, yemliklerine konulacak yemlerle karınlarını doyuracaklardır. Kafes içinde fazla kuş olduğu durumlarda suluk ve yemlik sayısının arttırılması gerekir.

5.      Oyuncaklar ve Salıncaklar

Muhabbet kuşları neşeli ve hareketli canlılardır. Oyuncaklarla oynamayı fazlaca severler. Tek başına yaşayan bir muhabbet kuşuysa hem canının sıkılmasını büyük seviyede engelleyecek hem de süre güzel süre geçirecektir. Muhabbet kuşu takıları içinde yer edinen oyuncaklar tercih edilirken, muhabbet kuşların en sevdikleri alınmalıdır. Bunu da hem araştırma yaparak hem de petshoplardaki satıcılar yardımıyla öğrenebiliriz. Öteki bir aksesuar olan salıncaklar tıpkı oyuncaklar benzer biçimde muhabbet kuşlarının stres atmalarında mühim bir yardımcıdır. Salıncak tercih edilirken muhabbet kuşlarının sağlıkları için ahşap salıncak seçimi oldukça önemlidir.

Muhabbet Kuşu Aksesuarlarının Yararları

Muhabbet Kuşu Aksesuarlarının Yararları

Muhabbet kuşlarının kafeslerinde yer edinen aksesuarlar onlara pek fazlaca yarar sağlar.

 • Beslenmeleri kolay bir halde yapılabilir.
 • Kafesler yardımıyla korunma ve barınma gereksinimleri karşılanmış olur.
 • Kendilerini daha güvenli hissederler.
 • İçerisindeki aksesuarlar ve oyuncaklar hareketli süre geçirmelerini sağlar.
 • Sindirimleri daha kolay ve süratli bir halde gerçekleşir.
 • Dışarıdaki birçok tehlikelerden kafes yardımıyla korunurlar.
 • Daha temiz bir ortamda yaşamalarına olanak sağlar.
 • Kendi gereksinimlerini kendi ortamlarında gerçekleştirirler.
 • Tünekler yardımıyla daha rahat uyurlar.
 • Yavrulamaları kafes ortamında daha rahat bir halde olur.
 • Kafes ortamından dışarıyı görerek izlemeleri hoşlarına gider.
Muhabbet Kuşu Aksesuarları

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir