1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kanarya Kafesinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Kanarya Kafesinde Olması Gerekenler Nelerdir?
0

Kanarya kafesinde olması gerekenler bilinmelidir. Böylece kuşa yaşanılası bir alan yaratılmış olunur. Kanarya kuşları duyarlı canlılardır. Bu yüzden de bakımları duyarlılık gerektirir. Genel olarak sıhhatli bir kanarya, çevresinde gerçekleşenlere karşı duyarlıdır ve tepkiler verir. Devamlı olarak hareket halindedir. Sesini iyi bir halde kullanır ve iştahı yerindedir.

Kanaryalar evde bakmak için uygun hayvanlardır. Bununla beraber bakımları fazlaca fazla maliyetli değildir. Bakımları ve beslenmeleri hususunda ne benzer biçimde gereksinimleri olduğu bilindikten sonrasında kanarya beslemek keyifli olacaktır. Bu aşamada kanarya kafesinde olması gerekenler kesinlikle tedarik edilmelidir.

Kanarya Kafesinde Olması Gerekenler

Kanarya Kafesinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Kanarya dostlarımız için konforlu ve sıhhatli bir yaşam alanı tasarlamak amacıyla kafes içinde olması ihtiyaç duyulan birçok unsur var. Tamamı kuşunuzun sıhhatli ve uzun bir yaşam sürmesine olanak tanır. Kanarya kafesinde olması gerekenler şunları ihtiva eder:

1. Kanarya Tünekleri

Tünek, kanarya ve öteki kuşların sağlığı bakımından mühim olan bileşenlerden biridir. Bu yüzden de kafeste kesinlikle konumlanmalıdır. Kanarya kuşları, naturel ortamlarında ağaçların üstünde yaşarlar. Bundan dolayı kafesin içinde oynamak ve dinlenmek için kuş tüneği gerektirirler. Kanarya tüneği, kuşun parmakları ile kavrayabileceği boyutlarda olmalıdır. Düzgüsel büyüklükte bir kanarya için 12 mm çap idealdir. Kuşunuz birazcık büyük ise 14 mm çapındaki tünek uygun olacaktır.

2. Kanarya Yemlik ve Suluk

Kanarya kafesinde olması gerekenler sıralamasında kuş yemlik ve suluk da var. Kanarya kuşları için plastik bileşenden yapım edilmiş fazlaca sayıda kuş yemliği ve suluğu var. Bu tür ürünler kuşların sağlığı düşünülerek kaliteli malzemelerden yapılmıştır.

3. Kanarya Banyosu

Kanarya kuşları, tıpkı muhabbet kuşları benzer biçimde banyo etkinliğinden büyük mutluluk duyarlar. Kuşunuzun temizlenmesi ve kaliteli vakit geçirmesi için kanarya banyoluğu edinebilirsiniz. Kuş banyosunun belirli aralıklarla suyunu değiştirmeyi unutmamalısınız. Banyoluğa konulmuş olan suyun temiz ve ılık olmasına dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz kuş banyoluğu fazlaca derin olmamalıdır.

Kanarya Kafesinde Olması Gerekenler Nelerdir?

4. Kanarya Salıncağı

Kanarya kafesinde olması gerekenler söz mevzusu olduğunda kanarya salıncağı da bu listede yer alır. Bu sempatik kuşlar yaşam dolu ve hareketli canlılardır. Durağan(durgun) durdukları vakit azdır. Hareket halinde olmayı fazlaca severler. Kuşunuzun kafesine ekleyeceğiniz kanarya salıncağı, onun hareket ihtiyacını karşılamasına olanak tanır.

5. Kanarya Gaga Taşı

Kanaryanızın kafesinde gaga taşı da olmalıdır. Kanaryaların yumurtlama, çiftleşme ve yavru besleme zamanlarında vitamin ve mineral gereksinimleri artar. Bu tür dönemlerde sağlıklarının korunması amacıyla kafeslerinde gaga taşına da yer verilmelidir. Şu sebeple gaga taşı, kanarya kuşlarının gereksinim duyduğu mineraller, demir ve kalsiyum açısından oldukça zengindir. Gaga taşı yardımıyla kanaryanın gagası törpülenir ve biçim alır. Bu sayede kanarya, sıhhatli ve muntazam görünen bir gaga yapısına haiz olur.

6. Kanarya Kumu

Kanarya kuşlarının sağlığı bakımından mühim olan kuş kumu, kanaryaların bilhassa de sindirim sağlığını teşvik eder. Kuşlar, yedikleri yemleri çiğneyemezler. Bu da yemlerin kursaklarında kalmasına sebep olur. Kuş kumu yardımıyla sindirim teşvik edilir.

7. Kanarya Oyuncağı

Kanarya oyuncağı ile evcil kuşunuz sıkılmaz ve kaliteli vakit geçirir. Çeşitli oyuncakları kafese dahil ederek, kuşunuzun mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir