1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları için Takviye Besinler ve Yemler

Muhabbet Kuşları için Takviye Besinler ve Yemler
0

Muhabbet kuşları için takviye ilaçları ve yemler :

Yeryüzündeki yaşayan tüm canlılar için beslenme önemlidir. Ve bu yüzden yemlerinde mühim gıda değerlerinin yer alması gerekmektedir. Ve canlının sıhhatli olması için bu gıda değerlerinin eksiksiz olarak temin edilmesi gerekmektedir. 

Bu muhabbet kuşları için ise geçerlidir. Ve sıhhatli ve neşeli olmaları için, yemlerinde çeşitli vitaminler ve mineraller ve protein olması gerekmektedir. Eğer muhabbet kuşu yem programı bir uzman tarafınca hazırlanmış ise kuşu takviye ilaçlarına ihtiyacı olmaz, ve sıhhatli ve hareketli olarak yaşamına devam eder.

Fakat eğer kuşunuz için kaliteli yem temin edemiyorsanız, takviye ilaçları kullanmanız gerekmektedir. Bu sebeple aksi halde kuşunuzun hasta olmasına ve bu hastalıklardan dolayı telef olması mümkündür. Muhabbet kuşu yetiştiriciliği için takviye yemler ve ilaçlar önemlidir. Ve özelliklede ticari olarak bu işi yapanların sıhhatli ve neşeli kuşlar üretmesi gerekmektedir. Yazımızın devamında bu mevzu ile ilgili detaylı bilgiler uzmanlarımız tarafınca paylaşılmaktadır.

Muhabbet kuşları için gereksinim duyulan mineraller :

Kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, kükürt, sodyum ve klor temel minerallerdir. Demir, manganez, çinko, kobalt, iyot, krom, silikon, vanadyum, selenyum ve… temel minerallerdir. İnsan vücudu, hayvanlar ve kuşlar daha çok minerale, daha çok minerale ve daha azca minerale gereksinim duyar. 

Bundan dolayı, muhtaç ve muhtaçları, lüzumlu ve gereksiz ile karıştırmamalıyız, zira yaratı mineraller de rejimde kafi sadece azca oranda bulunmalıdır, aksi takdirde eksikliğine bağlı hastalıklar vücudu etkisinde bırakır.

Vitamin ve mineral takviyeleri insanoğlu için tabletler, şuruplar, kapsüller ve tozlar şeklinde mevcuttur. Ticari yemle beslenen hayvanlar ve kuşlar için bu maddeler hesaplanan oranda ana yeme girer. 

Kaya tuzu, kalsiyum blokları (çoğu zaman öteki minerallerle kombinasyon halinde) olarak da mevcutturlar. Kafes kuşları için mineral bloklar da mevcuttur, bu da eksiklikleri gidermenin yanı sıra kuşların gagalarını ovalayarak gagalarını temizlemelerini sağlar. 

Kimi zaman papağanlar gagalarıyla mineral blokların içine düşerek kısa sürede çiğner ve ezerler. Bu bununla beraber, kuşun çiğnemek için bir şeye ihtiyacı olduğunda ve mineral bloktan başka bir şeye haiz olmadığında da yapılır.

Muhabbet kuşları için takviye yemler :

Eğer evcil olarak bir yada 2 muhabbet kuşunuz var ise, gıda değerleri temini için yem olarak çeşitli meyveler ve sebzeler, tahıllar ve tohumların karışımı verilmesi gerekmektedir. Fakat bu yemlerin sıhhatli olması ve tahılların ise taze olması gerekir.

 

Hazır yemler satın alırken, yemlerin kalitesine dikkat ediniz ve güvenilir markalar kullanmanız tavsiye edilir. Eğer kaliteli ve gıda değerleri açısından varlıklı yemler kullanırsanız, takviye ilaçlarına gerek kalmaz ve lüzumlu vitamin ve öteki gıda değerleri yemlerden temin edilir. 

👁‍🗨 NOT : tüm meyve ve sebzeler muhabbet kuşları için yararlı değildir. Ve bazı yasaklı yemler vardır. Bu mevzu hakkında detaylı bilgiler için, muhabbet kuşları için yasaklı yemler başlığı ile paylaşılan makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. 

Genel olarak muhabbet kuşları için hazır yemler kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu sebeple bu yemlerde kuşun vücuduna gereksinim olan, gıda değerleri lüzumlu oranda bulunmaktadır. Fakat güvenilir bi marka satın almanız tavsiye edilmektedir.

mineraller

Kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, kükürt, sodyum ve klor temel minerallerdir. Demir, manganez, çinko, kobalt, iyot, krom, silikon, vanadium, selenyum vb.. temel minerallerdir. İnsan vücudu, hayvanlar ve kuşlar daha çok minerale, daha çok minerale ve daha azca minerale gereksinim duyar. Bundan dolayı, muhtaç ve muhtaçları, lüzumlu ve gereksiz ile karıştırmamalıyız, zira yaratı mineraller de rejimde kafi sadece azca oranda bulunmalıdır, aksi takdirde eksikliğine bağlı hastalıklar vücudu etkisinde bırakır.

Vitamin ve mineral takviyeleri insanoğlu için tabletler, şuruplar, kapsüller ve tozlar şeklinde mevcuttur. Ticari yemle beslenen hayvanlar ve kuşlar için bu maddeler hesaplanan oranda ana yeme girer. 

Kaya tuzu, kalsiyum blokları (çoğu zaman öteki minerallerle kombinasyon halinde) olarak da mevcutturlar. Kafes kuşları için mineral bloklar da mevcuttur, bu da eksiklikleri gidermenin yanı sıra kuşların gagalarını ovalayarak gagalarını temizlemelerini sağlar. 

Kimi zaman papağanlar gagalarıyla mineral blokların içine düşerek kısa sürede çiğner ve ezerler. Bu bununla beraber, kuşun çiğnemek için bir şeye ihtiyacı olduğunda ve mineral bloktan başka bir şeye haiz olmadığında da yapılır.

Muhabbet kuşlarında gıda takviyeleri

Başta papağan olmak suretiyle süs kuşlarına her türlü yararlı ev yapımı besin, meyve, sebze ve tohum karışımları dengeli, kafi oranda ve kaliteli olarak verilirse, vücutlarının gereksinim duyduğu tüm gıda maddeleri sağlanmış olur ve hiçbir gıda maddesi yoktur. 

 

Takviye kullanmanız gerekir, Yiyecek olmayacak.  Bazı süs kuş yemi firmaları (yurtdışında) o denli bilgisizler ki, papağan kutularının yada paketlerinin üstüne açıkça yazıyorlar : 

Bu ek, aşağıda listelenen malzemeleri ihtiva eder ve ek olarak kuşunuzun gereksinim duyduğu her türlü mamayı tedarik etmesi, kuşlarınızın gereksinimlerini karşılamalarını kolaylaştırır. dök ve hatta konuşmayı öğren.

Mineraller, vitaminler, esansiyel amino asitler ve esansiyel yağ asitlerinin mevcudiyeti sebebiyle herhangi bir besin yada gıda takviyesinin iyi beslenme özelliklerine haiz olabileceği açıktır, sadece konuşmayı öğrenme kabiliyeti mevzusu, üretken ve dönüştürücü organdaki bir kabiliyettir. Ses vardır (iki bronşun birleştiği yerde nefes borusunun ucunda şırınga) ve beslenme ile ilgisi yoktur.

Bu tür aldatıcı reklamları normal olarak her türlü yiyecek için yapabiliriz. Mesela, bazı ekmek yada tatlıların yada hazır yiyeceklerin yada takviyelerin ölümü önlemede etkili bulunduğunu açıklayın ve bunun niçin reklamını yaptığımız sorulursa, yanıt olarak şu şekilde diyeceğiz : 

Bir insan açlıktan ölüyorsa, birinden geliyorsa. Fabrikamız tarafınca üretilen besin yada ek yada besin ölmeyecek. Açıkçası, bu şekilde bir iddia herhangi bir ekmek imalatçısı, kasap, meyve satıcısı, şekerci vb. Sadece bazı basit insanların bu tür reklamlarla kolayca aldatılması ilginçtir.

Sadece her şeyden ilkin sıhhatli meyve ve sebzeleri – ölçülü ve kafi oranda – kendimiz yada çiftlik yada süs hayvanlarımız için yememiz gerekir, böylece herhangi bir gıda takviyesine gereksinim duymayız. 

Sadece herhangi bir nedenle kuşumuzun beslenme durumunun fena bulunduğunu hissedersek, kuşun suyuna her gün bir damla multivitamin + mineral şurubu eklemekte yarar var. Doğal ki, herhangi bir ilaç ve takviyenin güncelliğini yitirmemesine dikkat etmeliyiz.

Gelişmiş ülkelerde bile evcil hayvanlar ve süs kuşları için ticari yemlerin hiçbiri Besin ve İlaç Dairesi (FDA) tarafınca içerik ve üreticilerin iddiaları açısından çözümleme edilip izlenmemiştir ve insanoğlu beslenme ilkelerinden kafi bilgiye haiz olmalıdır. 

fırsatçı dolandırıcıların ellerini ve ceplerini doldurmayanlar. İran’da süs kuşları ve evcil hayvanların genel bakımlarının yapılmaması sebebiyle, fazlaca azca olay haricinde süs hayvanları ve kuşlara yönelik ticari gıdalar hemen hemen pazarlanmamıştır. 

Bundan dolayı oyuncak sahipleri için en iyi yol, ailelerinde sıhhatli beslenebilmeleri ve hayvanlarını yada kuşlarını sıhhatli besleyebilmeleri için beslenme ilkelerini tanımalarıdır.

İçme suyu

 1. Basit sıhhatli su yada karbonatsız maden suyu yada kaynatılmış ve soğutulmuş su, günde 24 saat temiz bir içme kabında herhangi bir süs kuşuna sunulmalıdır. Kuşunuz hasta ise hastalık süresince su yerine soğumuş ve nefes renkli papatya demleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir