1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları Yıkanır Mı? Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır?

Muhabbet Kuşları Yıkanır Mı? Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır?
0

Muhabbet kuşun kaliteli ve sıhhatli bir yaşam geçirebilmek için belirli şartlar ve ortamlar sağlandığında sadece kendisini rahat ve mutlu hissedebilir. Evde bakımı meydana getirilen muhabbet kuşu yıkanma ihtiyaçlarının doğru bir halde karşılanması burada oldukça önemlidir. Her varlık türe özgü değişik yapıya sahiplerdir. Muhabbet kuşlarının bakımı yapılırken gıda dengesinin doğru sağlanması ve doğru zamanlamalarla hijyenin sağlanması ve muhabbet kuşu yıkanması gerekir.

Muhabbet Kuşu Yıkanır mı?

Muhabbet kuşu suyu seven ve su ile oynamayı seven varlıklardır. Muhabbet kuşu yıkanmalı mı sorusu merak ediliyor. Belirli aralıklarla steril bir halde vücut sağlığının ve hijyeninin oluşturulabilmesi için yıkanması gerekir. Bunun için fazlaca fazla suya gerekseme yoktur. Banyo hayata geçirmeye ve suyla oynamayı fazlaca sevdikleri için ufak bir muhabbet kuşu yıkanma kabı içine konan suda kendi kendilerini yıkanabilecekleri şeklinde küçük hareketlerle de onları steril hale getirebilmek mümkündür. Muhabbet kuşunu banyo yaptırırken suyun içine fazlaca azca bir miktar elma sirkesi koymak daha hijyenik parlak ve bakterilerden arındırılmış bir vücut yapısı elde etmelerini elde edecektir.

Bir muhabbet kuşu banyo yaptırıldıktan sonrasında herhangi bir halde kurutma aleti ile hususi bir müdahale uygulanmasına gerek kalmamıştır. Sadece vücutları oldukça duyarlı ve kırılgandır. Banyo yaptırdıktan sonrasında soğuk hava ile temas ettirilmemelidir. Orta sıcaklıkta bir ortamda muhafaza edilmesi sağlanmalıdır. Muhabbet kuşları öteki canlılarda olduğu şeklinde şampuan yada sabun şeklinde bir nesne ile yıkanmaları gerekmemektedir. Bilhassa kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Yıkanma ihtiyacı muhabbet kuşu yıkanma havuzu ile de sağlanabilir. Gaga kısımlarından içeriye herhangi bir halde yabancı içerikteki kimyasal maddenin vücuda alınmamasına dikkat etmek gerekecektir.

Muhabbet Kuşu Yıkanmaya Nasıl Alıştırılır?

Muhabbet kuşu yıkanmaya iyi mi alıştırılır sorusuna cevap olarak; onlara hususi petshoplarda satılan banyoluk adında olan ufak kaplar kullanılabilir. İçerisine soğuk olmamak şartı ile çok da fazla sıcak vücutlarına zarar verecek derecede olmayan orta bir seviyede su koymak kafi olacaktır. Suyun seviyesini ayarlama noktasında sorun çekenler çoğu zaman şu şekilde bir yol izleyebilirler. Banyoluk olarak satın alınmış kabın içine banyo yapmaları ve temizlenmeleri için konan suyun boyun kısımlarını geçmemesine dikkat edilmelidir.

Muhabbet kuşlarının yıkanması sürecindeki en mühim nokta muhabbet kuşu yıkanmazsa ne olur mevzusudur. Bir süre sonrasında bakımsızlıktan iç ve dış parazitlenmelere maruz kalabilir. Bunun yanı sıra her gün ve devamlı yıkanan bir muhabbet kuşu ortamdaki hava değişiminden kaynaklı olarak hastalanıp ömrünün kısalmasına niçin olabilir. Bu şekilde bir durumu niçin olmamak için iki haftada bir kere muhabbet kuşunun banyosunu yaptırmak kafi olacaktır. Bazı durumlarda muhabbet kuşu yıkanması ayda bir yaptırılması gene uygun olarak kabul edilmektedir.

Muhabbet Kuşu Yıkanma Aşamaları

Bazı muhabbet kuşları oldukça hareketli ve suyun içine girmekte direnç  gösteren bir yapıya haiz olabilirler. Bu durumda onları steril bir halde yıkayıp hijyene kavuşturabilmek ve muhabbet kuşu iyi mi yıkanır sorusuna cevap olarak birkaç püf nokta ile gerçekleştirilebilir. Muhabbet kuşu yıkanma aşamaları hazırlanmış bir kabın içine parmak yardımı ile suyun ısısı ölçüldükten sonrasında belirli oranda su konur. Bunun içine muhabbet kuşunuzun hoşlanabileceği bir oyuncak ve sevmiş olarak tükettiği bir kuş yemi belirli bölgelerine yerleştirilir. Bu onun dikkatini çekebilmek için meydana getirilen bir hamle olacaktır. Ondan sonra yavaş yavaş suya yaklaşacak ve alıştığında direnç göstermeye bırakacaktır. Bunun yanı sıra herhangi bir kaba gerek duymadan musluğun altında da yıkanabilir. Sadece bunun için fazlaca nazik ve yavaş hareketlerle temizleme işlemini uygulamak gerekir.

Suyun tazyiki burada önemlidir. Muhabbet kuşunu rahatsız etmeyecek bir su seviyesi ayarlandıktan sonrasında nazik parmak hareketleri ile kuşun tüy temizlenebilir. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan suyun yüz kısmından uzak tutulmasıdır. Ağzına su kaçırmamaya fazlaca dikkat etmek gerekir. Her iki şartta da kontrolü kaybettiğimizi düşünüyor ve zarar görmesinden kaygı duyuyorsanız spreyli su şişeleri yarar elde edecektir. Boş olarak züccaciyeler de satılmakla birlikte değişik bir ürünün içi iyice temizlendikten sonrasında sprey kısmından faydalanılabilir.

Kabın içine temiz bir su konur ve belirli mesafeden tüylerine yönelik fışkırtması yapabilirsiniz. Bu ileride oluşabilecek sıhhat problemlerinden ya da ev içindeki alanda uygun hava şartlarını sağlayamamaktan dolayı oluşabilecek riskleri göz önünde bulundurarak uygulayabileceğiniz alternatif yıkama teknikleri arasındadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir