1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedileri Mutlu Etmenin Yolları – Kediler Nelerden Hoşlanır ?

Kedileri Mutlu Etmenin Yolları – Kediler Nelerden Hoşlanır ?
0

Kedileri mutlu etmenin yolları vardır. Tüylü küçük dostlarımızın hakkaten sevilmiş olduğu, yapmaktan fazlasıyla hoşlanılmış olduğu bazı şeyler var. Kedinizi mutlu ve rahat görmek için yapamayacağınız şey yok. Peki, kediniz nelerden keyif alır neleri yapmayı sever?  Kedinizi mutlu etmek için yapabileceğiniz şeylere birlikte bakalım mı?

Kedileri Mutlu Etmenin Yolları

Kedinizin kendini rahat hissetmesi, bir şeylerden keyif alması hem size hem de kedinize güzel bir his verirken aranızdaki bağ ve iletişimin güçlenmesini sağlar.

Kedi İle Oyun Oynamak

Oyun oynamak kedilerin yavruluk dönemlerinden yetişkinlik ve yaşlılık zamanlarına kadar olmazsa olmaz bir eğlencedir. Kedinizi oyun oynatarak keyifli bir hale getirmeniz sizin için çokta zor olmayacaktır. Kediler bilhassa tiftik ve ipten yapılmış kedi oyuncaklarıyla oynamaya bayılırlar. Kedinizin tiftik bir oyuncakla oynarken kendinden geçtiğini görmeniz mümkün olacaktır. Kediler oyun oynarken yalnız keyifli zaman geçirmekle kalmaz bununla birlikte oyun oynadıkları sırada egzersizde yaparak fizyolojik ve mental sağlıklarını da desteklerler. Oyun esnasında meydana getirilen egzersizler kedinizin yalnız fizyolojik değil mental sağlığını da pozitif yönde etkisinde bırakır. Böylece kedinize çeşitli oyunlar oynatarak genel sıhhat durumunu desteklemiş ve korumuş olmuş olursunuz. Kediniz için alabileceğiniz onun ilgisini çekebilecek çeşit çeşit ve renk renk tasarlanmış pek oldukça oyuncak mevcut. Kediniz için sevilmiş olduğu oyuncakları alarak kedinizin keyifli vakit geçirerek mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Kedinizle birlikte oyun oynamanız onu daha da oldukça mutlu edecektir. Eğer kedinizin oldukça fazla tırmalama ısırma huyu var ise size zarar veremeyeceği olta tarzında hususi olarak tasarlanmış oyuncak çeşitlerinden kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Kedilerin En Sevilmiş olduğu Keyifli Bir Uyku

Kedilerin uyumayı ne kadar sevilmiş olduğu hepimiz tarafınca malum bir mevzudur. Bir kedi yavrusu günde averaj on iki ila on altı saat uyurlar. Kediler gececi hayvanlar oldukları için çoğu zaman geceleri aktifken gündüz vakitlerini uyuyarak geçirmeyi severler. Yavru ve yaşlı kediler uyku için erişkin kedilerden daha çok vakit harcarlar. Kedinizin yaşına ve cinsine nazaran günlük ne kadar süre uykuya ihtiyacı bulunduğunu bilemiyorsanız ya da kedinizin uyku süresi size kısa yada uzun geliyor ise bu mevzuda en doğru bilgiye veteriner hekim hekiminize danışarak ulaşabilirsiniz. Kediniz için yumuşak bir yatak hazırlarsanız bu onun daha keyifli ve rahat bir uyku çekmesini elde edecektir. Bazı kediler kendi belirledikleri yerlerde uyumayı severler. Kediniz onun için hazırladığınız yatağı tercih etmiyorsa onu orada yatması için zorlamamanız daha iyi olacaktır.

Taze Yiyecekler

Kediler daima taze mama yiyecek ve taze su içmekten hoşlanırlar. Bir çok kedi sabahtan kalan mamasını akşam yemeyi tercih etmez. Bu yüzden gün içersinde kedinize yiyebileceği oranda taze mama vermelisiniz. Kedinizin su kabında daima temiz ve bilhassa yazları serin su bulundurmalısınız. Kedinizin günlük yemesi ihtiyaç duyulan mama miktarını öğrenmek için veteriner hekim hekiminize danışabilirsiniz. Bayat ve bozulmuş yiyecekler kedinize tatsız gelirken bununla birlikte Salmonlla ve Staphylococcus şeklinde pek oldukça değişik mikroorganizmanın üremesine de yol açacaktır.

Ek olarak Bakınız: Kediler Ne Yer Ne Yemez

Kedinizi beslemeden ilkin mamalarınız son kullanma tarihinin geçmediğine, mamaları alırken paketin açık ya da yırtık olabilme ihtimaline karşı dikkatli olmalısınız.

Kediler Akan Su Karşısında Büyülenir

Kediniz var ise akan musluktan su içmeye çalıştığına kesinlikle rastlamışsınızdır. Kediler her ne kadar genel anlamda suyu sevmeseler hatta korksalar bile akan sulara karşı aşırı ilgi gösterirler. Kedinizin sağlığı için musluktan su içmesine izin vermemelisiniz. Kediler akan suları sevdikleri için onlar için hususi olarak hazırlanmış pek oldukça değişik çeşitte içme suyu çeşmesi mevcuttur. Bu çeşmelerden bir tanesini alarak kedinizin daima taze ve serin su içmesini sağlayabilirsiniz. Bazı kedilerin aksine bazı kediler suyla oynamayı sever bu yüzden bu çeşmeler kedinizin oynayarak keyifli zaman geçirmesini sağlayabilir. Ya da kediniz suyla oynamayı seviyorsa kediniz için uygun bir kabı ya da küvetinizi birkaç santim suyla doldurarak kedinizin sıçratarak oynamasına izin verirseniz, keyifli zaman geçirerek mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Bilhassa havanın sıcak yazları kedinizin suyla oynamasına izin vermeniz ona oldukça keyif verirken egzersiz yapmasına da destek olacaktır.

Kedilerin Tutkusu Tırmalama

Kediler içgüdüleri gereği bir bölgeleri tırmalayarak tırnaklarını keskinleştirirler. Bu tırnak keskinleştirme işlemi esnasında da oldukça keyif alırlar. Kediler tırmalama hareketi yorgunlukta sonrasında meydana getirilen esneme hareketine benzer niteliktedir. Kediniz süratli bir tırmala davranışı ile yorgunluğundan derhal kurtulabilir. Evinize kediniz için alabileceğiniz pek oldukça değişik boyutta ve çeşitte tırmala ağaçları ve direkleri bulunmaktadır. Kedinize tırmalama tahtası alarak evde koltukları ve halıları tırmalamasının önüne geçebilirsiniz.

Kediler Pencereden Bakmayı Severler

Pencere kenarlarına kıvrılıp camdan dışarıyı izleyen kedilere kesinlikle rastlamışsınızdır. Kediler bilhassa kuşları izleyebilmek için cam kenarlarını tercih etmektedir. Kediler hem kuşları av olarak gördükleri hem de hareket etmeleri dikkatlerini çekmiş olduğu için uzun bir süre camdan kuşları izleyebilirler.  Perdelerinizi açık bırakarak kedinizin camdan dışarıyı ve kuşları izlemesine olanak verirseniz kedinizin mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Güneş ışıklarının yoğun olduğu öğlen saatlerinde kedinizin camın önünde uzun süre zaman geçirmesine müsaade etmemeye çalışın. Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak tıpkı insanlarda olduğu şeklinde kedilerde de sakıncalı durumlara yol açabilmektedir. Uzun süre güneş ışığına maruz kalan kedinizde olağan dışı durumlar gözlemlerseniz kesinlikle veteriner hekim hekiminize danışınız.

Yüksek Bölgeler

Kedilerin hepsi Felis sylvestris lybica adında olan eski bir Afrika yaban kedisi olan ortak ataya sahiptirler. Bu yaban kedisi günümüzde hala yaşamını devam ettirmektedir. Meydana getirilen araştırmalar Afrika yaban kedisinin hem avcı hem de av konumunda bulunduğunu kanıtlar niteliktedir. Afrika yaban kedisi avını izleyebilmek için yüksek ve korunaklı bölgeleri tercih etmektedir. Bu yüzden evcil kedilerimiz de avlanmasalar bile doğaları gereği evin yüksek yerlerine çıkıp etrafı izlemeyi severler. Kediniz dolap üstü şeklinde bölgelere çıkıp etrafı izlemeyi tercih edeceği için dolaplarınızı sabitlemeyi ve üst kısımlarını boş tutmayı unutmayınız. Çevik özellikteki kediler kendi başlarına rahatça dolap üstlerine ve raflara çıkabilecekken bazı kediler başaramayabilir. Yükseğe zıplayamayan kediniz için hususi hazırlanmış kedi tırmanma kulelerini tercih edebilirsiniz.

Tüy Bakımı Ve Taranma

Kendilerini temizlemek kedilerin günlük büyük bir zamanını alan oldukça keyifli bir aktivitedir. Kediler dillerindeki papilla adında olan dikensi yapılar yardımıyla kendilerini yalayarak temizlerler. Kedilerin kendilerini yalayarak temizlemesi onlara keyif verir. Kedinizi günlük tarayarak keyifli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Kedinizin keyifli zaman geçirmesini sağlarken deri ve tüy sağlığını da desteklemiş olmuş olursunuz. Her kedi taranmaktan hoşlanmayabilir. Kedinizi ne kadar ufak yaşta taranmaya alıştırırsanız ileriki zamanlarda daha azca mesele yaşarsınız. Kedinizi tertipli olarak tarayarak tüy dökülmesinin önüne geçebilirsiniz. Kedinizin niçin tüy döktüğünü merak ediyor ve tüy dökülmesinin önüne geçmek için ne yapacağınızı öğrenmek isterseniz ‘Kediler Niçin Tüy Döker‘ yazımıza göz atabilirsiniz.

Kedinizle Zaman Geçirin

Kediler her ne kadar yalnız yaşamayı yeğleyen canlılar olsalar da onların da sevgi ve ilgi görmeye ihtiyacı vardır. Kediler bu sevgi ve ilgi gereksinimlerini insanlardan en o kadar da sahiplerinden karşılamaktan hoşlanırlar.  Kedilerin size olan sevgisini gösterme şekli bizlerden değişik olabilir. Kediler size olan sevgisini belli etmek için mırıldayabilir, sizi görünce miyavlayabilir, ayaklarınıza sürtünebilir, sizi yalayabilir, başını yüzünüze yaslayabilir

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir