1. Anasayfa
 2. Köpekler

Maltese Terrier Özellikleri ve Fiyatları

Maltese Terrier Özellikleri ve Fiyatları
0

Maltese Terrier köpek beslemek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği ırklar arasında yer almaktadır. Bakımı en kolay köpek türünden biridir. Maltese Terrier özellikleri açısından incelendiği zaman, hayvan severlerin çok yakından ilgisini çeker. Tüy dökme yapısı sayesinde, sahiplerine çok kolay bir bakım avantajı sunacaktır. İlk defa köpek beslemek isteyen kişiler için oldukça idealdir.

Maltese Terrier apartman hayatına en uygun köpekler arasında yer almaktadır. Eğitimi ve bakımı kolay olması nedeniyle köpek sahiplenmek isteyen kişiler tarafından önemli bir tercih nedenidir. Malta kökenli olan köpek türü, aynı zamanda bazı açılardan zahmet gerektirebilir. Sizlere vereceğimiz bilgiler üzerinden değerlendirme yapabilirsiniz.

Maltese Terrier çok yüksek enerji düzeyi ile eğlenceli bir cinstir. Egzersiz ihtiyacı orta seviyededir. Yabancılara davranış açısından ılımlı olan tür, çocuklar ile çok iyi anlaşır. Bunun yanında bir koruma köpeği değildir. Akıllı bir cins olduğu için eğitimi çok kolay olur.

Maltese Terrier Özellikleri

Malta kökenli cins 12-14 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptir. Ağırlıkları ise 2-3 kg civarındadır. 23-25 cm boyu ile dikkat çeken Maltese Terrier süs köpeği olarak değerlendirilir. Dışarıdan bakıldığı zaman saldırgan olarak değerlendirebilir. Fakat dost canlısıdır. Ufak bir yapıya sahip olması nedeniyle çok sevimlidir. Bebeklikten eğitime başlamanız halinde, kolay öğrenme yeteneği sayesinde sizlere hiç sorun çıkartmaz. Enerji dolu olduğu için yerinde duramayan bir yapısı vardır.

Sürekli hareket halinde olması, bakımın ilk zamanlarında sizi biraz yorabilir. Fakat aynı zamanda onunla eğlenmeniz de oldukça kolaydır. Oyuncaklar ile oynamayı seven bu köpek türü ile güzel zaan geçirebilirsiniz. Yuvarlak bir yüze sahip olan köpek, klasik küçük köpek gövdesine sahiptir. Burnu ve patileri siyah renklidir.

Maltese Terrier Bakımı

Cinsin bakımı çok zahmetli değildir. Sadece belirli bakımları vardır. Bu sayede hem güzelliğini hem de sağlığını koruyabilirsiniz. Hiperaktif olmasına karşın gününün çok büyük bir kısmını uyuyarak geçirir. Küçüklükte 18-20 saat ortalama uyku süresine sahiptir. Yaş ilerledikçe bu süre 14 saate kadar inebilir. Eğer tam olarak uyumaz ise huysuz olacaktır. Huysuz olması da sizi rahatsız edebilir.

Maltese Terrier Uyku Düzeni

Uyku alanlarını 25 derece altında tutmanız son derece önemlidir. Rahat bir uyku alanı sağlamanız halinde, daha huzurlu olur. Bunun için özel üretilmiş köpek yatakları da bulunuyor. Yattığı bölgede sevdiği oyuncukları bulundurabilirsiniz. Alçak bir yatakta yatması halinde düşme tehlikesi de ortadan kalkar.

Maltese Terrier Diş Bakımı

Tüm cinslerde olduğu gibi, Maltese Terrier cinsinde de diş bakımı son derece önemlidir. Çok fazla diş sorunu ile karşılaşabilir. Bu nedenle yumuşak gıdaları tercih etmeniz son derece önemlidir. Eğer diş fırçalama esnasında huysuzlanır ise, pet shoplardan diş spreyi temin edebilirsiniz.

Küçük bir köpek türü olduğu için hastalıklara karşı dirençsizdir. Hastalandığı zaman veterinerden yardım almanız son derece önemlidir. Eğer yanlış müdahale de bulunursanız hayatını riske atabilirsiniz.

Maltese Terrier Tüy Bakımı

Göz sıvısı akması nedeniyle göz çevresinde sararmalar meydana gelebilir. Islak bez ile her gün temizlemeniz son derece yararlı olacaktır. Aynı zamanda rutin bir şekilde tüylerinin fırçalanması gerekiyor. Bu sayede ölü tüyler ortadan kalkmış olacaktır. Vücut ve tüy sağlığı için kaliteli mama tüketilmesi önerilmektedir. Maltese terrier bakımı için en hassas noktalar arasında tüy bakımı yer alıyor. Tüylerde eğer yüksek miktarda dökülme görülürse Alopesi hastalığı olabilir. Bu hormon kaynaklı olabilmektedir.

Maltese Terrier Fiyatları

Maltese Terrier en çok tercih edilen ev köpekleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle fiyatları da nispeten yüksektir. Yavru Maltese Terrier köpekler ortalama olarak 3.000 – 7.500 TL arasında satılmaktadır. Yetişkin erkek veya dişi köpekler ise genellikle 2.000 – 5.000 TL arasında satılmaktadır. Satılık Maltese Terrier köpekleri petshop veya bu ırkı yetiştiren ya da bu ırka bakan kişilerden bulabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir