1. Anasayfa
 2. Köpekler

Köpeklerde Öksürük Neden Olur? Nasıl Geçer?

Köpeklerde Öksürük Neden Olur? Nasıl Geçer?
0

Köpeklerde öksürük sık görülen problemlerden birisidir. Öksürük, solunum yolu içindeki salgıların ve yabancı maddelerin birikimini önlemek için vücudun ortaya koyduğu koruyucu mekanizmalardan birisidir. Bunun yanında birçok solunum yolu problemi ve hastalığı için erken uyarı işareti olarak algılanabilir. Bir emare olarak ortaya çıkan öksürük çoğunlukla solunum yolu ve kardiyovasküler sistem hastalıklarında görülür.

Öksürük canlıların vücudundaki en kuvvetli reflekslerden birisidir. Otonom ve istemsiz olarak karşımıza çıkar. Aslına bakarsanız öksürüğün fazlaca mühim bulunduğunu söyleyebiliriz. Öksürük yardımıyla, farenks ve hava yollarında birikmiş olan salgılardan ve yabancı maddeler kısmen vücuttan uzaklaştırılır. Öksürük solunum yollarının herhangi bir istilasına, tıkanmasına yada anormalliğine karşı vücudun göstermiş olduğu düzgüsel bir tepkidir. Öksürük her yaş ve ırktan köpeklerde görülebilir.

Köpeklerde Öksürük Mevzu İçeriği

Köpeklerde Öksürük Neden Olur?

Köpeklerde öksürük sorununa niçin olabilecek fazlaca fazla unsur vardır. Bunlar çoğu zaman solunum sistemi ve kardiyovasküler sistem ile alakalıdır. Tek seferlik, kısa süreli ve tekrarlamayan öksürükleri fazlaca dikkate almaya gerek kalmamıştır. Fakat öksürük şiddetliyse, devamlı tekrarlıyorsa ve birkaç gündür devam ediyorsa ne olursa olsun sebebi araştırılmalı ve tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir.

Köpeklerde öksürük sorununa yol açan en yaygın sebepler içinde kalp hastalıkları, akciğer enfeksiyonları, kennel cough hastalığı (barınak hastalığı), nefes borusu tahrişleri, influenza virüsü ve kalp kurdu hastalığı sayılabilir. Öksürük ile birlikte ortaya çıkan kan, mukus, köpük vb. benzer biçimde öteki semptomların varlığı hastalığın ana sebebi hakkında daha iyi düşünce verir.

 • Solunum yollarındaki virüs, bakteri, mantar ve parazit kaynaklı olan tüm enfeksiyonlar.
 • Solunum sisteminin herhangi bir soku yada organında bulunan tümörler ve solunum sistemi kanserleri.
 • Aspirasyon pnömonisinin (Tüketilen yiyecek, içeceklerin ya da mide içinde ne olduğunun solunum sistemine kaçmasına bağlı olarak ortaya çıkan pnömoni tablosudur.) ortaya çıkması.
 • Solunum sistemine kaçan yabancı cisimler.
 • Bazı maddelere karşı gösterilen alerjik reaksiyonlar.
 • Çeşitli kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları.

Örnek vermek gerekirse bilhassa üst solunum yolu hastalıklarında burun akıntısı benzer biçimde (Köpeklerde Burun Akıntısı) fazladan emareler de görülecektir.

Köpeklerde en sık görülen hastalıklardan olan kennel cough öteki adı ile barınak hastalığı köpeklerdeki öksürüğün en mühim emarelerinden birisidir.

Köpeklerde Öksürük Emareleri ve Tipleri

Emare olarak söyleyecek fazlaca fazla bir şey yoktur. Tipik olarak öksürük görülür. Fakat bununla birlikte kusmaya benzer davranışlar ve şiddetli olgularda kusma görülebilir. Eğer öksürük şiddetli şekilde devam ederse kan görülme ihtimali de vardır.

Altında yatan probleminin ve hastalığın şiddetine nazaran öksürük sertliği de değişebilmektedir. Kimi zaman balgam benzer biçimde problemler görülür. Öksürük kimi zaman kuru şekilde üst solunum yollarından köken alırken, kimi zaman daha derinlerden ve akciğerden gelebilmektedir.

Aslen burada mühim olan mevzu öksürük ile birlikte ortaya çıkan öteki semptomlardır. Öteki semptomların varlığı hem öksürüğün sebebinin belirlenmesinde hem de tedavi aşamasında bizlere destek olacaktır.

Köpeklerde Öksürüğün Altında Yatan Sebebinin Teşhisi

Öksürme, hapşırma benzer biçimde değişik birkaç tepki ile karıştırılabilir. Öncelikli olarak öksürük ile bunların ayırt edilmesi gerekmektedir. Hapşırma esnasında ağız çoğu zaman kapalı şekilde dururken, öksürükte ise ağız açılmaktadır. Ortay çıkan ses ile birlikte, bu gözlemden de yararlanabilirsiniz. Öksürüğün altında yatan sebebinin belirlenmesinde öksürüğün şekli ve sıklığı da oldukça önemlidir.

Veteriner hekim hekiminiz size köpeğinizin öksürüğünün süresi, zamanlaması, şekli, sıklığı ve özelliklerini soracaktır. Bu bilgiler altında yatan ana sebebi belirleyebilmek için fazlaca değerlidir ve doğru şekilde bilgilendirme yapılması gerekir. Veteriner hekim doktor sonrasında ise fizyolojik muayene, bazı laboratuvar testleri ve gerektiğinde röntgen, bilgisayarlı tomografi (CT), laringoskop, trakeoskop yada bronkoskop benzer biçimde görüntüleme yöntemlerini kullanarak tanıyı koyar. Öksürüğün birçok problem yada hastalık ile ilişkili olabileceğini ise bilmeniz gerekir. Bu sebeple tanı aşaması kimi zaman süre alabilir ve fazladan testler gerekebilir.

Köpeklerde Öksürük Tedavisi

Köpeklerde öksürük tedavisinin ana amacı, öksürüğün kendisi ile birlikte altında yatan sebebi tedavi etmektir. Aksi tedavi ve semptomları ortadan kaldırmak oldukça güç olacaktır, semptom şu demek oluyor ki öksürük ortadan kalkmış olsa bile kısa süre içinde tekrarlayacaktır.

Eğer öksürük şiddetli ve altında yatan ciddiyse kliniğe yatma gerektirebilir. Bu durumda köpek çoğu zaman yoğun bakıma alınır ve nefes alıp vermekte zorluk çeken köpeklere oksijen verilebilir. Enfeksiyon durumlarında çoğu zaman antibiyotikler kullanılmaktadır. Öksürüğün sertliğini azaltmak ve öksürüğü gidermek için hususi ilaçlar kullanılabilir. Eğer tümör, yabancı cisim benzer biçimde bir durum ve kronik öksürük var ise cerrahi tedavi seçenekleri de gündeme gelebilmektedir.

Köpeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Yukarıda da dediğimiz benzer biçimde köpeklerde ara sıra birkaç seferlik öksürük düzgüsel karşılanabilir fakat devamlı olarak devam eden bir öksürük problemi var ise bunun altındaki niçin belirlenmeli ve buna nazaran bir tedavi uygulanmalıdır.

Köpek sahiplerinin sık sordurulmuş olduğu sorulardan birisi “Köpeğimdeki Öksürük Nasıl Geçer?” sorusudur. Asında bu probleminin cevabı tedavi ile alakalıdır. Kısaca ilk olarak bu semptomun sebebi belirlenmeli, aslen yatan ana problem tespit edilmelidir. Sonrasında ise medikal ve cerrahi tedavi şekilleri değerlendirilebilir. Altında yatan problem çözüldüğünde öksürük problemi de ortadan kalkacaktır.

Tavsiyeler

 • Köpeğinizde eğer öksürük emaresi görürseniz zaman kaybetmeden veteriner hekim hekime götürün ve sebebini belirlemeye çalışın.
 • Öksürük durumu bir çok süre önemsenmemektedir ve şiddetlendiğinde köpek sahibi bu durumu düşünmektedir. Erken teşhis ve tedaviye erken başlanması daima fazlaca daha iyidir, tedavi süresini kısaltır, tedavi başarısını artırır.
 • Eğer veteriner hekim hekiminiz antibiyotikler başta olmak suretiyle, ilaç kullanımı için reçete düzenlediyse, ne olursa olsun bu reçeteye uyun ve ilaçları tertipli olarak kullanın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir