1. Anasayfa
 2. Köpekler

Boston Terrier Özellikleri ve Bakımı


0

Boston terrier, dövüşçülüğü ile ün kazanmış olmasına karşın günümüzde oldukça uysal bir köpek haline gelmiş hatta Amerikan beyefendisi olarak malum bir köpek cinsidir. ABD kökenli bir ırk olup 1893 senesinde köpek ırkı olarak resmen kabul edilmiştir. Geçmişte yırtıcı köpek cinsleri içinde yer almış olsa da günümüzde bu vahşiliğinden yapıt kalmamıştır. Gerek boyutu gerekse iyi huylu karakteri ile evde beslenebilecek ufak köpek cinsleri içinde yer alır. Bu sempatik dostumuzu daha yakından tanımak isterseniz işte Boston terrier özellikleri, karakteri ve bakımı ile ilgili detaylar…

Boston Terrier Özellikleri

Boston terrier, minnacık boyutuna karşın oldukça kaslı bir vücut yapısına haizdir. Bacakları da kısa ve kaslı bir yapıya haizdir. Üçgen görünümlü büyük kulaklara haizdir. Basık burnu, düşük yanakları, koca gözleri ve kısacık kuyruğu ile oldukça sempatik bir köpek cinsidir. Tüyleri kısa, sık ve serttir. Tüy rengi siyah-beyaz, koyu kahve-beyaz olabilir. Kulakları koyu renkte ve alnı beyaz renktedir.

Vücut ağırlığı 4-11 kilo, boyları 38-43 santimetre içinde değişmektedir. Averaj yaşam süresi ise 13-15 senedir.

Boston Terrier Karakteri

Boston terrier oldukça duygusal ve sahibine bağlı bir köpek cinsidir. Sempatik ve uysal yapıları, insanlarla  kurmuş oldukları  dostluklar sebebiyle en popüler köpek cinsleri içinde yer almıştır. Sahibine karşı inanılmaz derecede naziktir ve onu üzmemek için elinden geleni yapar ve sahibi ile zaman geçirmeye bayılır. Bundan dolayı yalnız kalmayı asla sevmez.

Bununla beraber parlak zeka bir köpek cinsidir. Akıllı olması ve öğrenmeyi sevmesi onu kolay eğitilebilir bir köpek cinsel yapmaktadır. Ses tonuna karşı oldukça hassastır. Bundan dolayı ev ortamındaki enerjiyi kolaylıkla algılayabilir. Bazı durumlarda içindeki liderlik ruhu ön plana çıkarak inatçı tavırlar sergileyebilir. Tutarlı davranışlar sergilemesi için eğitimine devam edilmelidir.

Sevgi ve yaşam dolu olan Bostonlar ailenin bir parçası olmayı oldukça severler. Yabancılara karşı nazik ve sıcak davranır. Öteki köpeklerle arası oldukça iyi olmasa da öteki evcil hayvanlarla arası iyidir. Evlatları oldukça sevdikleri söylenemez fakat ufak yaşta eğitildikleri taktirde duygusal ve şefkatli yapıları yardımıyla oldukça iyi dost olabilirler. İyi bir sosyalleşme periyodu ile tüm hayvan ve insanlarla iyi geçinebilen bir köpek cinsidir.

Boston Terrier Bakımı

Boston terrier köpek cinsinin bakımı oldukça kolaydır. Tüyleri kısa olduğundan her gün taranmaya gerekseme duymaz ve orta derecede tüy döker. Haftada bir taramanız yeterlidir. Lüzumlu durumlarda yıkanmalıdır. Egzersiz ihtiyacını karşılamak için tertipli  yürüyüşler köpeğinizin zinde kalmasını elde edecektir.

Kulakları sık sık denetim edilmeli, yüz ve göz çevresi her gün nemli bezle silinmelidir. Diş sağlığı açısından yavruluk dönemlerinde diş fırçalama işlemine alıştırmanız önemlidir. Kesinlikle kaliteli köpek maması ile beslenmesine itina göstermeniz gerekmektedir.

Boston terrier genel olarak sıhhatli bir köpek cinsidir. Fakat öteki köpek ırklarında olduğu benzer biçimde bu sempatik dostlarımızın da kalıtsal olarak yatkın oldukları hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar; Kalp hastalıkları, basık burunlarından dolayı solunum güçlüğü, deri hastalıkları, zor doğum benzer biçimde sayılabilir. Bu sempatik dostlarımıza tertipli veteriner hekim kontrolü ile sıhhatli ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir