1. Anasayfa
 2. Köpekler

Kedilerin çıkardığı 9 farklı ses ve anlamları

Kedilerin çıkardığı 9 farklı ses ve anlamları
0

Kedilerin çıkardığı seslerin bir anlamı var mıdır? Kediler miyavlarken aslen bizlere ne anlatmak isterler? Kedilerin miyavlamalarının, mırlamalarının rastgele çıkardığı anlam ifade etmeyen sesler bulunduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! İşte kedilerden en oldukça duyduğumuz 9 ses ve anlamları:

Kedinizin sizinle yazışma kurarken kaç farklı ses çıkarabildiğini asla merak ettiniz mi? Meydana getirilen araştırmalar kedilerin ortalama 60 farklı ses oluşturabileceklerini güvence ediyor!

Kedileri dünyanın en sevilen evcil hayvanlarından biri meydana getiren en mühim özellikleri içinde yazışma kurma mevzusundaki büyük başarıları ilk sırada yer ediniyor. Tüylü dostlarımız kediler hem insanlarla hem de öteki kediler ve hayvanlarla oldukça başarıya ulaşmış bir halde yazışma kuruyorlar ve kedilerin insanlarla yazışma oluşturmak için en fazla çıkarttıkları ses miyavlamak.

Peki kediler miyavlarken aslen bizlere ne anlatmak istiyor? Kedilerin miyavlamalarının, mırlamalarının ve cıvıltılarının rastgele çıkardığı anlam ifade etmeyen sesler bulunduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz!

Kediler çıkarttıkları seslerle duygusal insanlarına, dünyasında gerçekleşen duygu durumları hakkında bilgiler iletiyor. Bu sesleri yakından dinlerseniz, kedinizin çıkardığı farklı seslerle size iyi mi bir ileti iletmek istediğini anlayabilirsiniz.

En oldukça miyavlamaları, mırıltıları, tıslamaları ve hırlamaları ile bildiğimiz kedilerin, çıkardıkları seslerin sıralaması bundan daha kapsamlıdır. Bu seslerden bazıları mutlu ve rahat hallerini eklerken, bazıları hiddet, korku ve endişeli hallerini dışarıya vurur. Genel olarak şunu söyleyebiliriz ki tüm bu sesler kedinizin duygusal ruh halinin bir göstergesidir.

İşte kedilerden en oldukça duyduğumuz 9 farklı ses ve anlamları:

 • Miyavlama
 • Mırlama
 • Cıvıldama
 • Gevezelik
 • Tıslama
 • Uluma
 • Feryat
 • Hırıltı ve Homurdanma
 • Mart kedisi sesi

1# KEDİLERİN DİLİ: MİYAVLAMA

“Miyav” en sık duyulan kedi sesidir. Kediler bu sesi ağızlarını açarak ve sonrasında yine yavaş yavaş kapatarak çıkartırlar. Kedilerin miyavlamayı, etrafındaki insanlarla ya da dostlarıyla yazışma oluşturmak için kullanırlar.

Annelerine gerekseme duyduklarında yavru kedilerin ilk kez ağzından çıkan bu çocuk sesi, yırtıcı kediler olgunlaştıkça kaybolur. Sadece evcil kediler kendilerini sonsuz yavrumuz olarak görme eğiliminde olduklarından, bu sempatik seslendirmeyi erişkin yaşamları süresince sürdürürler.

Kediniz size doğru miyavlıyorsa “Beni sev” yada “Boşalan mama kabını doldur lütfen!” diyor, başka bir kediye miyavlıyorsa ufak bir “Slm!” gönderiyor olabilir. Kediler bu sesi çıkartarak çevresindeki bir şeye dikkat çekmemizi sağlayarak, mesajını anlamamıza destek olur. Eğer kediniz kapalı bir kapının yanında durup miyavlıyorsa bu dışarıya çıkmak istediğini ifade eder, boş bir mama kabının başından size sesleniyorsa acıktığına işaretidir.

Genel olarak, miyavlayan bir kedi ilgi, oyun; yiyecek ve bir şeylere ulaşmak ister. Kimi zaman ise bir kedinin miyavlaması bir tek “eve sefalar getirdin” anlama gelir.

‘MİYAVLAMA’ KEDİLERİN RUH HALİNİN BİR GÖSTERGESİ

“Miyavlamalar” kedilerin duygusal durumları hatta hastalığı hakkında insanlarına informasyon verebilir. Genel olarak diyebiliriz ki duyguları ne kadar güçlüyse miyavlamaları da o denli güçlüdür. Daha yaşlı kediler, duyularının azalması yada eskisi kadar çevik olamama kaygısı sebebiyle çoğu zaman daha çok miyavlar.

Daha genç kedilerde, miyav çoğu zaman yalnızken yada açken ortaya çıkan sorgulayıcı bir “miyav” olarak kısaltılır. Ve miyavlama sıklığı, bir kedinin ruh halinin bir göstergesidir. Süratli bir halde devamlı miyavlaması dikkat çekmek istediği anlamına gelebilir.

Kedilerin daha uzun, daha hüzünlü şekilde miyavlaması ise kaygı, sorun yada bir şeye itiraz ettiklerini izah edebilir. Bu versiyonda, sanki “hadi, hadi” der benzer biçimde, çoğu zaman daha gırtlaksı bir ses olacaktır. Ve aralıksız miyavlama, hastalık yada yaralanmanın emaresi olabilir; Bundan şüpheleniyorsanız, veterinere gitmeyi düşünebilirsiniz.

2# MUTLULUĞUN SİMGESİ: MIRLAMA

Çoğumuz kedilerin mırladığını duymayı severiz. Kedi seslerinin kim bilir en keyifli ve hipnotik olanı olan mırıltı, çoğu zaman kedilerin en iyi ruh halindeyken yapmış olduğu yumuşak, derin gırtlaktan gelen alçak tonda ritmik bir sestir. Bu ses size sanki bir motor çalışıyormuş hissi verebilir. Kedinizi kucağınıza yerleşirken nazikçe okşamak ise bu keyifli ruh halini ortaya çıkarmanın en kolay yoludur.

Yavru kediler annelerini emerken, erişkin kediler mutlu oldukları pek oldukça anda, örnek olarak duygusal insanıyla temas halindeyken, bir nesneye sürterken ya da bir battaniyeyi yoğururken mırıldanabilir. Gene de kediler, mutlu oldukları anlarda olmasıyla birlikte ender olsa da huzursuz oldukları bazı durumlarda da mırıldanırlar.

Bazı kediler hasta olduklarında yada endişeli bir durumda olduklarında kendilerini sakinleştirmek içinde bu sesi çıkartırlar. Bu “kaygı mırıltısını” ayırt etmenin anahtarı vücut duruşudur. Eğer kedinizin kulakları geri döndüyse ve vücudu gerilmiş görünüyorsa, mırlama sesi bir şey hakkında kaygı duyduğunu gösterir.

3# UYARICI OLDUĞU KADAR HEYECANLI OLABİLİR: CIVILDAMA

Kediler, bu sesi çoğu zaman içtenlik, merak yada oyunculuğu göstermek için kullanılır. Kedilerin daha yavruyken öğrendiği bu kuşa benzer cıvıldama sesleri, artan bir tonla ayırt edilen ve bir saniyeden kısa devam eden miyav ve mırlama arası bir sestir. Kediler bu sesi ağızlarını açmadan çıkartırlar.

İlk zamanlarda anneleri tarafınca yavru kedilere, dikkat etmelerini ve onu takip etmelerini söylemek için kullanılan bu ses, kedinizin bir şey hakkında dikkatli olmanızı istemesi sebebiyle size karşı söylediği bir şey de olabilir. Ek olarak bir kedi heyecanlı ve mutlu olduğunda da cıvıldama sesleri çıkarabilir.

4# AVINA DUYDUĞU HEYECANIN SONUCU: GEVEZELİK

Bu sesi tanımlamak zor fakat bir kez duyduktan sonrasında unutmak neredeyse imkansızdır. Gevezelik, Bir kedinin çenesi titrerken çıkardığı tiz sesler dizisidir. Kediler bu sesi çoğu zaman bakışlarını avına odakladığında ve arada bir engel olduğu süre çıkartırlar.

Kedinizin pencereden bir serçeye yada ağaçtaki bir sincaba özlemle bakarken çıkarttığı bu sesi duymuş olabilirsiniz. Kimi zaman bir cıvıltı, gıcırtı yada hafifçe bir ağlamanın eşlik etmiş olduğu gevezeliğin, bir kedinin yırtıcı heyecanının ve ödülü alamamanın stresinin bir göstergesi olduğu düşünülür.

Kuvvetli bir coşku durumuna ve ona ulaşamadığı için yaşamış olduğu hayal kırıklığına işaret etmektedir.

5# KEDİLERİN SAVUNMA MEKANİZMASI: TISLAMA

Kendini savunmaya çalışan ve tehdit eden bir kedi ağzını tamamen açıp havayı sert bir halde dışarı atar. Bunun sonucunda ortalama bir saniye devam eden ve “tıslama” olarak adlandırılan bir ses ortaya çıkartırlar. Yavru kediler üç ay içinde bunu iyi mi yapacaklarını öğrenirler! Kediler bu sesi çoğu zaman müdafa mekanizması olarak kullanırlar.

Bir kedinin tıslama amacını karıştırmak mümkün değildir. Bu ses, kedinizin kendisini tehdit altında hissettiği ve gerekirse savaşmaya hazır olduğu anlamına gelir.

Tehdit edici olan bu sesin yanı sıra, kemerli bir sırt, kabarık tüyler, seğiren kuyruk, düzleştirilmiş kulaklar ve açık ağız, vurmaya hazır dişler de dahil olmak suretiyle bir kedinin vücut dilinde bir sürü değişim ortaya çıkar. Tıslama, bir tükürme ile de meydana gelebilir. Kediniz bu yılan benzeri kılığa büründüğünde, geri çekilin ve algılanan tehdidi ortadan kaldırmak için elinizden geleni yapın.

Tıslama, kedinin bireysel algısına ve rahatlık düzeyi ile oldukça bağlantılıdır. Bazı cana yakın, dışa dönük kediler neredeyse asla tıslamayabilirken, daha utangaç, içine kapanık bir kedi bir durumdan memnun olmadığında ona başvuracaktır. Kötüye kullanılan, başıboş yada yırtıcı kedilerin, toplumsal bir evcil hayvana gore “tıslama moduna” girme olasılığı oldukça daha yüksektir.

6# KEDİNİZİN MUTLULUĞU İÇİN NEDEN YAPTIĞINI BULMALISINIZ: ULUMA

(*9*)

Kediler bu sesi genel anlamda kendi aralarında bir yazışma oluşturmak için kullanırlar. Kediniz bir uluma çıkardığında uzun, gerilmiş ve birazcık sıkıntılı yada kederli bir miyav versiyonu bulunduğunu bilmelisiniz. Bu ses sonsuz miyavlama benzer biçimde gelen tehdit edici bir sestir.

Bir miyavlamanın makul derecede mutlu sesinin aksine, uluma; kaygı, hastalık yada çiftleşme sorunlarını ifade eden daha uzun soluklu bir iniltidir.

Çoğu zaman kediden kediye olan bir iletişimdir; “çiftleşmek isterim” yada “benim evime gelmeni istemiyorum” anlamına gelebilir. Ek olarak bir kedi kendini iyi hissetmediğinde, duyular yada bilişsel işlevler azaldığında yada çevresindeki bir şey (kim bilir yeni bir kedi) onun hoşuna gitmediğinde ortaya çıkabilir. Yeni bölgelere taşınan yada yeni bir eve kabul edilen kedilerde de görülebilirken bazı kediler bir tek can sıkıntısından uluyabilirler.

Kediniz devamlı olarak ulumaya başlarsa, hastalık belirtilerinin varlığını gözlemleyin ve kesinlikle veteriner hekim kontrolüne götürün. Kedinizin bölgesini salgın eden başka bir kedi olabilir. Bazı durumlarda, başıboş yada yırtıcı kedilerin tuzağa düşürülmesi, kısırlaştırılması ve yuva olabilecek bir eve kabul edilmesi gerekebilir.

Kedinizin bolca oyuncağı olduğundan ve sizden yeterince ilgi gördüğünden güvenli olmalısınız. Kimi zaman bir uluma vakasını sona erdirmek için ihtiyaç duyulan tek şey, her gün fazladan bir oyun seansıdır.

7# BU SESİ DUYDUĞUNUZDA BİR ŞEYLER TERS GİDİYOR DEMEKTİR: ÇIĞLIK

“Feryat”, kedilerin kendilerine herhangi bir zarar verildiğinde çıkardıkları ani, tiz, devasa yükseklikte bir sestir. Kazara bir kedinin patisine yada kuyruğuna basmış bulunduysanız muhtemelen bu sese aşina olmuşsunuzdur. Bu ses o an bir şeylerin yolunda gitmediğinin sinyalini verir. Bu “feryat” hem de çiftleşmenin sonunun geldiğinin de habercisidir.

Kavganın ortasındaki kediler de feryat atabilir. Bu ilkel çığlıklar çoğu zaman uzun, uğursuz bir ulumanın arkasından gelir ve çoğu zaman can alıcı bir pençe darbesi yada bir ısırık ile sonlanır.

8# BÖLGESEL TEHDİDİN SİNYALİ: HIRILTI VE HOMURDANMA

Bu, bir saniyeden birkaç saniyeye kadar sürebilen alçak, uzun ve gırtlaktan gelen derin tonda tehdit edici bir sestir. Kediler çoğu zaman tıslamaya eşlik edecek şekilde, korku, hiddet yada bölgesel tehdidin göstergesi olarak hırıltı yada homurdanma sesi çıkartabilir

Kaplanlar ve aslanlar benzer biçimde daha büyük kedilerinkinden farklı olarak, evcil kedinin hırlaması yada homurdanması daha yüksek perdelidir ve bir uluma ile başlayabilir yada bitebilir.

Genel olarak, başka bir kedi tarafınca yakın bir çekince altında olmadığı sürece, kediye yaklaşmayın. Hırlayan yada homurdanan bir kedi, kabarık tüyler, kemerli sırt benzer biçimde klasik savunmacı vücut duruşuna haiz olacaktır.

Kediler ağrı duyduklarında da hırlayıp homurdanabilirler. Bilhassa kedinizin bir yerine dokunduğunuzda hırlıyorsa o bölgede bir ağrısı olabilir.

9# MART KEDİSİ SESİ

Bu sesi mart aylarında eminiz ki oldukça sık duymuşsunuzdur. Kediler bu sesi çiftleşme dönemlerinde kısa ve sık aralıklarla çıkartırlar. Hem adam hem de dişi kediler, bir partneri çekmek için bir tür yoğun ve uzun soluklu inilti yayarlar.

Adam kediler ek olarak öteki erkekleri varlıkları mevzusunda uyarmak içinde bu sesi çıkartırlar.

KAYNAKLAR

SES DOSYALARI

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir