1. Anasayfa
 2. Köpekler

Köpeklere neden mikroçip takmalıyız? – Ajanimo

Köpeklere neden mikroçip takmalıyız? – Ajanimo
0

Kaybolan köpeklerin bulunmasında mühim rol oynayan mikroçip uygulaması nedir? Her köpeğe mikroçip takılmalı mıdır? Mikroçipler hayvanları rahatsız eder mi? sorularının ve daha fazlasının yanıtını yazımızı okuyarak görebilirsiniz.

Köpeği olan insanların en büyük kabuslarından biri köpeklerinin evden kaçması, kaybolmasıdır. Yaşamın akışı içinde ne kadar dikkatli olunsa da bu benzer biçimde durumlarla karşılaşılabiliyor ve ne yazık ki kaybolan köpeklerin birçoğu tekrar asla evlerine dönemiyor. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan mikroçip uygulaması kaybolan köpeklerin ailelerine dönme şansını ciddi anlamda yükseltiyor.

KÖPEK MİKROÇİPİ NEDİR

Köpeklere takılan mikroçipler ortalama bir pirinç tanesi büyüklüğündedir ve eylemsiz mikroçip olarak tanımlanır. Doğrusu bir tek içinde informasyon saklıdır, herhangi bir güç kaynağına gerek duymaz. İçinde bir radyo vericisi bulunan mikroçiplerin ömrü ortalama 25 senedir ve bu da istisnai durumlar hariç bir çok köpeğin ömründen daha uzundur, mikroçip köpeğe bir kez takılır ve yaşamı süresince aynı çipi taşır.

MİKROÇİPLER DERİ ALTINA YERLEŞTİRİLİYORLAR

Köpekler için üretilen ve bir pirinç tanesi büyüklüğündeki mikroçipler veteriner hekim hekimlerce köpeklerin deri altına yerleştirilir. Bu işlem köpeklere herhangi bir acı vermez. Köpeğin deri altına yerleştirilen çipin çıkma, kaybolma benzer biçimde riskleri yoktur.

KÖPEĞİNİZİN BULUNMASINI SAĞLAYABİLİR

Köpeğinizin tasmasına adını ve telefonunuzu yazabilirsiniz sadece bu tasmanın kaybolması ya da fena niyetli kişilerce çıkarılması durumunda hiçbir işe yaramaz. Oysa mikroçip asla kaybolmaz ve köpeğinizi biri bulup veteriner hekim hekime götürdüğünde doktor çip kontrolü yaparsa köpeğinizin adına, bilgilerine ve doğal olarak ki size kolayca ulaşarak kavuşmanızı sağlayabilir ki bu bile tek başına büyük bir faydadır ve köpeklere çip taktırmak için geçerli bir sebeptir.

MİKROÇİP KÖPEKLERİ TAKİP ETMENİZİ SAĞLAMAZ

Köpek mikroçipi ile ilgili en sık düşülen yanılgı çip takılı köpeğin takip edilebileceğinin düşünülmesidir. Sadece çipler takip etmeye olanak tanımaz. Köpeklerin takip edilebilmesini elde eden GPS ile çalışan tasmalar vardır fakat çip köpeğin nerede bulunduğunu göstermez. Çipin işlevi köpeğin kimliğini yanında taşıması olarak tanımlanabilir.

KAYBOLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ KÖPEĞİN MİKROÇİPİ OLUP OLMADIĞINA BAKMALISINIZ

Köpek mikroçiplerinin işe yaraması doğal olarak ki bizlere bağlıdır. Bir köpekteki mikroçipi sadece veteriner hekim hekimler okuyucu ile denetim edebilir. Bundan dolayı sokakta kaybolduğunu, kaçtığını düşündüğümüz bir köpek bulduğumuzda yapmamız ihtiyaç duyulan ilk şey köpeği veterinere götürmek ve çipi olup olmadığını denetim ettirmektir. Ihmal etmeyin, bunu yapmış olursanız bir köpeğin ailesine kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir