1. Anasayfa
 2. Köpekler

Dachshund Köpek Cinsi Ve Özellikleri

Dachshund Köpek Cinsi Ve Özellikleri
0

Kısacık bacakları ve uzun gövdesi sebebiyle “sosis köpek” olarak da tanınan Dachshund kalabalık bir av köpeği gurubu olan tazıların üyesidir. Evet, tazı denilince çoğumuzun gözünün önüne uzun, ince köpekler gelse de aslen tazı köpek grubu fazlaca geniştir ve bu grupta Dachshund şeklinde aklımızdaki tazı imgesinden fazlaca değişik görünüme haiz birçok köpek ırkı yer alır. Sosis köpek inanılmaz sempatik görünümü ve neşeli karakteri ile vatanımızda de fazlaca sevilen köpek cinslerinden biri.

Dachshund kökeni

1891’de bir yazar bu köpeklerin kökeninin Eski Mısır’a dek uzandığını belirtmiş olsa da çağdaş Dachshund Alman yetiştiricilerin eseridir. Bu ırk porsuklar başta olmak suretiyle tilkiler, tavşanlar şeklinde tünel hayvanlarını avlamak için yetiştirilmiş tazı cinsidir.  15. Yüzyıldan kalma çizimlerde bu ırka benzeyen köpekler içeriyor, ek olarak 16. Yüzyıldan kalma belgelerde de ırktan bahsedilmiş olduğu biliniyor. Almanya’da “teckel” ismiyle malum ırk 18. Ve 19. Yüzyıllar süresince Alman ormancılar tarafınca rafine edildi. Ormancılar porsuk yuvalarına girebilecek korkusuz ve uzun gövdeli bir ırk geliştirmek için çalıştılar. Senelerce büyük çabalarla geliştirilen Dachshund için 1879’da bir ırk standardı yazıldı ve dokuz yıl sonrasında 1988’de de Alman Dachshund Kulübü kuruldu. Irk 1900’lerin başlangıcında fazlaca popüler hale geldi, 1950’lerde ABD’nın en fazla beslenilen aile köpeklerinden biri oldu. Dachshund bugün de dünyanın her yerinde sevilen ve aile köpeği olarak tanınan, birçok insanoğlunun beraber yaşamış olduğu sempatik ve küçük bir dost.

Dachshund fizyolojik özellikleri

Dachshund köpek cinsinin üç değişik boyu vardır; toy(oyuncak), minyatür ve standart.  Yazımızın başlangıcında da söylediğimiz şeklinde bu köpeklerin en mühim fizyolojik özelliği uzun gövdeleri ve kısa bacaklarıdır.

 • Toy dachshund köpeklerin yüksekliği erkeklerde ve dişilerde 30 santimdir. Ağırlıkları ise dişide ve erkekte averaj 3,5 kilodur.
 • Minyatür dachshund köpeklerin yüksekliği dişilerde ve erkeklerde 30-35 santim, ağırlıklarıysa gene hem dişilerde hem de erkeklerde 4 kilodur.
 • Standart dachshund köpeklerin yüksekliğiyse adam ve dişide 35-45 santim, ağırlıklarıysa averaj 9 kilodur.
 • Daschund köpeklerin tüylerine nazaran üç tipi vardır, smooth dachshund, longhaired dachshund ve wirehaired dachshund.
 • Smooth dachshund kısa tüylüdür, tüyleri tek tabakadır, düz ve yumuşaktır.  Smooth dachshund köpeklerin tüyleri krem, kızıl, çikolata, açık kahverengi, siyah ve gri renklerindedir.
 • Longhaired dachshund uzun tüylüdür, tüyleri dalgalı ve parlaktır.  Longhaired dachshund da smooth dachshund ile aynı renklerde tüylere haizdir.
 • Wirehaired dachshund ise kısa tüylüdür, tüyleri sert, sık ve kabadır.  Wirehaired dachshund köpeklerin tüyleriyse siyah-beyaz, yabandomuzu rengi ya da kızıl tonlarındadır.
 • Kulakları dev gibi ve sarkıktır.
 • Gözleri oval biçimlidir, göz renkleriyse kahverengi-siyah ya da koyu kızıl, amber, açık kahverengi ya da yeşil olabilir.
 • Kuyruğu uzundur ve çoğu zaman sırtları ile aynı hizada taşırlar.

Dachshund karakteri

Dachshund karakteri denilince ilk bahsedilmesi ihtiyaç duyulan bu küçük köpeklerin kazmaya karşı duydukları büyük tutkudur. Porsuk avcısı olan dakhund bu özelliğine uygun olarak tam bir kazıcıdır. Şu demek oluyor ki bu küçük köpeklerden birini evlat edindiğinizde her fırsatta kendini kazmaya kaptıracağını bilmeniz gerekir :).

 • Dachshund köpekler fazlaca akıldır sadece eğitilme mevzusunda pek istekli değillerdir, ek olarak çok da fazla inatçı olabilirler. Dolayısıyla bu küçük köpekleri eğitmek için sabırlı olmak gerekir.
 • Her ne kadar eğitilme mevzusunda pek istekli olmasalar da bu köpekler öteki birçok ırka kıyasla fazlaca daha bağımsız bir karaktere haizdir ve bu da onların eğitime gerek kalmadan son aşama becerikli köpekler olmalarını sağlar.
 • Dachshund köpek eşeysel sahibine olan aşırı bağlılığı ile de tanınır. Bu bağlılık kimi vakit aşırı korumacılığa ve öteki insanlara karşı agresif tavırlar sergilemeye niçin olabilir. Bundan dolayı dachshund köpekler erken yaşlardan itibaren ne olursa olsun kafi sosyalleştirilmelidir. Kafi sosyalleşmeyen dachshundlarda agresiflik eğilimi ortaya çıkma olasılığı yüksektir.
 • Bu köpekler yabancılarla averaj düzeyde ilişkiler kurarlar.
 • Öteki köpeklerle pek iyi anlaşamazlar, hatta eğer gene kafi sosyalleşmeleri sağlanmazsa kendilerin büyük köpeklere dahi saldırabilirler.
 • Dachshund köpeklerin birçoğunun aşırı havlama eğilimi vardır, bir dakhund evlat edinecek her insanın küçük arkadaşlarının kelimenin tam manası ile bir “hav hav” olabileceğini bilmesi gerekir :).
 • Sosis köpek fazlaca oyuncudur, oyun oynamaya bayılır ve çocuklarla da fazlaca iyi anlaşır, doğrusu sosis köpekler çocuklu aileler için mükemmel birer dosttur.

Normal olarak dakhund karakteri hakkında verdiğimiz bu bilgiler genelleme, doğrusu tüm dachshund köpeklerin karakteri muhakkak bu şekilde olacak şeklinde bir kaide yok.

Bu ırk kilo almaya fazlaca meyillidir, kilo almalarını engelleyecek şekilde beslenmeleri ve kafi egzersiz yapmalarının sağlanması önemlidir.

Dachshund bakımı

Sosis köpek bakımı kolaydır, bu küçük köpekler apartman yaşamına uyumludur, yalnızca aşırı havlama eğilimleri eğer anlayışsız komşular var ise problem olabilir. Kısa tüylü olanları haftada bir kez, uzun tüylü olanları iki kez taramak tüy bakımı için yeterlidir. Dakhund eşeysel köpekler kilo almaya meyillidir, fazla kilolar hele de bacakları kısa olan bu ırkta fazlaca ciddi sıhhat problemlerine niçin olabilir, bu köpeklerin bakımında kilo almalarını engelleyecek şekilde beslenmelerine dikkat etmek fazlaca önemlidir.

Dachshund ırkında görülen hastalıklar

Yukarıda da söylediğimiz şeklinde bu ırk kilo almaya yatkındır, köpeklerde şişmanlık kalp ve damar sorunları, şeker hastalığı, kanser şeklinde birçok ciddi soruna zemin hazırlar, dolayısıyla averaj ömrü 12-15 yıl içinde olan dachshund köpeklerin sıhhatli bir yaşam sürdürmesini sağlamak için her şeyden ilkin kilo almasını engellemek gerekir. Bunun haricinde ırk uzun gövdesi ve kısa bacaklarıyla birçok kas-iskelet sistemi hastalığına yatkındır. Bu hastalıklardan korunması için de kilo alması engellenmelidir. Irkta bazı göz sorunları da görülebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir