1. Anasayfa
 2. Köpekler

Kediler neden yatağa çiş yapar? #nedenyatağaçişyaparlar

Kediler neden yatağa çiş yapar? #nedenyatağaçişyaparlar
0

Kedilerin yatağa çiş yapmasının altında ruhsal ya da başka çeşitli problemler yatıyor olabilir. Kedinizin yatağınıza çiş yapmasının sebeplerini sizin için derledik.

Kum kabının konumu yanlış

Kedilerin yatağa çiş yapmasının altında kum kabı sorunları yatabiliyor. Kum kabı problemi denilince bir çok kişinin aklına kumun kirli olması geliyor ve “ben kum kabını tertipli temizliyorum” diye düşünüyor.

Oysaki kum kabı sorunları yalnızca kumun kirli olması ile sınırı olan değil. Kediler için kum kabının nerede durduğu da fazlaca mühim, kediler tuvaletlerini yaparken mahremiyete de ehemmiyet veriyorlar ve kum kabının evin hareket olan ya da gizli saklı bir köşe yerine ortalık olarak tanımlanabilecek bir yerinde durması da kedileri rahatsız edebiliyor ve bu da kedilerin yatağa çiş yapmasına yol açabiliyor.

Itimat duygusu ile ilgili olabilir

Kediler için yüksek bölgeler potansiyel tehlikelerden uzak durmak ve kaçmak için iyi alanlardır. Kedilerin iç güdülerinde hayatta kalmak başta gelir. Yatak, kanepe benzer biçimde yüksek bölgeler kediniz için güvenli hissedilen yerlerdir.

Kimi vakit kedinizin yatağa ve kanepeye işemesi size bu bölgeleri kedi kumundan daha güvenli bulduğunu söylemesinin bir yoludur. 

Hastalıklar yatağa çiş yapmasına sebeptir

Kedilerin istenmeyen bölgelere bilhassa de insanlarının yataklarına idrar yapmaları çoğu zaman hormonal ve kimyasal dengelerini de etkileyebilen anksiyete ve/yada stresten meydana gelen bir mesele sebebiyle gerçekleşmektedir.

Bu çoğu zaman idiyopatik sistit olarak adlandırılır ve mesanenin bilinmeyen bir nedenden dolayı iltihaplanması olarak açıklanabilir. Bu durumun muhtemelen hormonal dengesizliklerden kaynaklandığı ve en iyi şekilde çevredeki stresi azaltarak önlendiği düşünülmektedir. Bu şekilde bir durumda ilk olarak, kedide mesane, idrar yolu enfeksiyonunun var olup olmadığından güvenli olmak için veteriner hekim doktor bir takım araştırma yapmalıdır.

Evde yaşanmış olan değişimler

Yeni bir bebek sahibi mi oldunuz? Ya da eve yeni biri mi taşındı, kim bilir yeni bir kedi ya da köpek evlat edindiniz, taşındınız. Bu ve bunlar benzer biçimde evde şu demek oluyor ki kedinin hayatında, rutininde değişikliklere neden olan etkenler kedilerin kendini fazlaca stresli hissetmesine yol açabiliyor ve bunun bir yansıması da kedinin yatağa çiş yapması olabiliyor.

Yanlış kum seçimi kedimizin yatağa çiş yapmasına yol açabilir

Kediler kum mevzusunda da oldukça seçiciler ve kullandığınız kum kedi dostunuzun hoşuna gitmiyor olabilir o da bundan dolayı çişini yatağınıza yapmayı tercih edebilir. Bunun için değişik kedi kumları alıp deneyerek kedi dostunuzun hangi kumu sevdiğini bulmanız en doğru çözüm yolu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir