1. Anasayfa
 2. Köpekler

Afrika Tazısı (Azawakh) Köpeği Özellikleri ve Fiyatları


0

Afrika Tazısı olarak da bilinen Azawakh, uzun bacaklı ve hafif olması dolayısıyla çok hızlı olan bir av köpeğidir. Oldukça kısa ve düz bir sırta sahip olan bu köpek cinsi başta güneyi olmak üzere tüm Afrika kıtasında sahiplerine sadık bir dost olmuştur. 1972 yılında Avrupa’ya gelmesiyle dünyada av köpeği olarak tercih edilmeye başlanmıştır ve tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır. Genelde geyik gibi hızlı hayvanları caydırmak için kullanılır.

Azawakh Cinsinin Temel Özellikleri

Görünümünün temelini kaslı ve uzun bacak yapısı oluşturan Azawakh cinsi, eşsiz bir görüş kabiliyetine sahiptir. Erkeklerde yaklaşık 25 kilo, dişilerde ise 20 kiloya ulaşabilen bu köpek ırkının temsilcileri, 75 santimetreye varan boylarına rağmen oldukça hafif sayılırlar. Neredeyse sırtına gömülü bir mideye sahip olan köpek, geyikle benzer olarak çoğunlukla kahverengi ve kahverengi tonlarında bir renge sahiptir. Kedi gibi yürüdüğü için yarışmalarda estetik duruşuyla dikkat çeken tür, naif adımlar atmasına karşın oldukça da çeviktir.

Azawakh Köpeklerin Mizacı

Azawakh köpek cinsi, sahipleri ile kuvvetli bir bağ oluştursa da çevreye karşı hep şüpheci tavırlar sergiler. Ancak tanımadığı kişilere karşı agresif olduğu da söylenemez. Doğuşundan itibaren naif bir karaktere sahip olan bu tür, oldukça enerjik olması ve bulduğu hemen her toprağı kazmaya çalışmasıyla oyuncu köpekler arasında yer alır. Azawakh köpek türü, aynı zaman da koruyucu özellik de gösterir. Afrika menşeli olması nedeniyle sıcağa çok dayanıklıyken, yağmurlu ve soğuk havaları pek sevmezler. Kendi türleri ile iyi geçinen ve arkadaşlık kurabilen bir cinstir. Sevdiği veya ısındığı kişilerin kucağına kendini atmasıyla ünlüdür.

Azawakh Bakımı ve Üremesi

Azawakh köpek ırkı, ev ortamında bakılmaya uygun değildir. Enerjilerini atabilecekleri, koşup oynayabilecekleri genişçe alana ihtiyacı vardır. Yemek alışkanlığı açısından görüntüsünden de anlaşılacağı üzere fazla obur olmayan ancak proteine fazlasıyla ihtiyaç duyan bir köpektir. Diğer tazılarla benzer olarak yüksek yerlere bırakıldığında atlamaya çalıştığı görülür. Bu nedenle asla apartmanda bakılmamalıdır.

Yılda 1 kere üreyen Azawakh tazısı, anatomisi nedeniyle 4 ila 6 adet arası yavru verebilmektedir. Desteksiz doğum yapması mümkün olsa da yavruları çok minik olmaları nedeniyle ekstra bakıma ihtiyaç duymaktadır. Bu bakım abartıldığı takdirde, fazla protein yüklemesinden erken gelişim gösterebilen köpek cinsi, orantısız büyüme göstererek ölebilmektedir.

Afrika Tazısı (Azawakh) Fiyatları

Afrika Tazısı veya diğer ismi ile Azawakh köpeği özellikle avcılar tarafından tercih edilmektedir. Ülkemizde çok yaygın bir ırk olduğunu söyleyemeyiz. Yavru Afrika Tazısı (Azawakh) köpeğinin yaklaşık fiyatları 2.500 TL ile 7.000 TL arasında değişmektedir. Özellikle avcılık anlamında gelişmiş olan yetişkin Afrika Tazısı (Azawakh) fiyatları ise 5.000 TL ile 10.000 TL arasında değişmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir