1. Anasayfa
 2. Köpekler

Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?
0

Göz canlılar için en mühim olan organlardan birisidir. Gözlerin bakımı ve sağlığı da bu anlamda bayağı fazla ehemmiyet taşımaktadır. Köpek besleyen kişiler genel olarak göz sağlığı ve bakımı hakkında data sahibi olarak avantaj sağlayabilir. Bu konumuzda sizlere köpeklerde göz bakımı hakkında bilgiler vereceğiz. Köpeklerde göz temizliği iyi mi yapılmalıdır? Göz temizliği yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Temizlenmeyen gözlerde bakteri oluşur mu? Nasıl tedavi edilir? benzer biçimde mevzular hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Köpeklerde Göz Temizliği

Köpeklerde göz temizliği tertipli olarak yapılmalıdır. Gözler tıpkı insanlarda olduğu benzer biçimde köpeklerde de fazlaca hassastır. Sadece, enfeksiyon ve mikroplara karşı şaşırtıcı derecede dayanıklıdır. Bazı köpek ırklarında bilhassa dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan göz bakımı için en iyi yol, takip etmektir. Köpeğinizin gözlerinde bir çapak fark ettiğinizde temizlemelisiniz. Böylece oluşabilecek herhangi bir mikrobik durum için evvelde tedbir almış olmuş olursunuz. Temizlenmediği takdirde başta konjonktivit ve keratit olmak suretiyle çeşitli göz problemleri karşımıza çıkabilmektedir.

Köpeklerde Oluşabilecek Göz Enfeksiyonları

Köpeklerde oluşan göz enfeksiyonlarına, fazlaca minik mikrobik çapaklar sebep olur. En sık görülen enfeksiyon ise “konjonktivit” kısaca gözün dış tabakasının iltihaplanmasıdır. Temizlenmeyen ve gözlerde uzun süre kalan minik çapaklar bu enfeksiyona niçin olabilir. Çoğu zaman antibiyotik merhem yada damlalar ile kısa sürede tedavi edilir. Öteki göz enfeksiyonları içinde ise, dış darbelere bağlı, hasar ve yaralanma sonucu oluşan enfeksiyon ve genetik kirpik batmalarıdır. Ender olarak bazı köpeklerin kirpikleri genetik olarak yanlış büyür ve göz korneasına batar. Bu şekilde durumlarda, kirpikler veteriner hekim kontrolünde çekilir yada kesilir.

Köpeklerde gözler ile ilgili bir problem olduğunda en fazlaca karşımıza çıkan emareler; gözlerde kızarıklık, çapaklanma ve akıntıdır. Bunun haricinde kaşıntı da gene sık olarak karşımıza çıkan emareler içinde yerini almaktadır.

Köpeklerde Gözler Nasıl Temizlenmeli?

Köpeğin sakin olduğu bir zamanı tercih edin yada temizleme öncesi onu sakinleştirin. Göz temizliği esnasında köpeğiniz huysuzluk yapar ve ani reflekslerde bulunursa, gözüne zarar verebilirsiniz. Temizleyici olarak nemli, tüysüz ve temiz bir bez size destek olacaktır. Gözlerin içine dokunmadan, göz kapaklarını ve göz çevresini dikkatli bir halde, içten dışa doğru temizlemelisiniz. İçten dışa doğru silmek, köpeğin yapacağı ani bir hareket sonucu, elinizin yada parmağınızın köpeğin gözüne değil, bakış açısından uzağa yönelmesini sağlar. Gözleri temizlemek için ise veteriner hekim hekimlerin tavsiye edeceği hususi göz antiseptikleri kullanılmalıdır.

Köpeklerde Göz Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun tüylü köpeklerin, göz çevresindeki tüyler tertipli olarak, göze batmayacak şekilde tıraş edilmelidir. Göz çevresinin açık olması, hem göz temizliğini kolaylaştırır, hem de tüylerin göze batmasını önler. Bilhassa cocker benzer biçimde köpeklerde göz çevresi fazla kirlenir.

Köpekler yıkanırken, göz çevresi ve gözler iyi korunmalıdır. Bunun için hususi olarak üretilmiş oftalmik merhemler bulunur. Banyo öncesinde köpeklerin gözlerine, enfeksiyondan korumak amacıyla bu merhemden sürebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir