1. Anasayfa
 2. Köpekler

Evcil hayvanların yıl sonuna kadar kimliklenmesi gerekiyor

Evcil hayvanların yıl sonuna kadar kimliklenmesi gerekiyor
0

Resmi Gazete’de piyasaya sürülen karar sonrası, evcil hayvan ile beraber yaşayanların İl Ziraat ve Orman Müdürlüklerine en geç 31 Aralık evveliyatına kadar müracaat ederek kedi, köpek ve gelinciklerine kimlik çıkartması gerektiği açıklandı.

Bilinmiş olduğu suretiyle “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” 26 Şubat 2018 tarihindeki ve 30344 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yönetmelik gereği evcil hayvan ile beraber yaşayanların, kedi, köpek ve gelinciklerine kimlik çıkartarak; doğum, ölüm, yitik ve başka birine evlat edindirme değişikliğiyle ilgili detayları il ve ilçe müdürlüklerine süresi içinde bildirmesi mecburi hale getirildi.

Buna nazaran, evcil hayvan ile beraber yaşayan vatandaşların; kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesini sağlamak, doğum, ölüm, yitik, başka birine evlat edindirme değişikliğiyle ilgili detayları bakanlığın il yada ilçe müdürlüğüne bildirmekle yükümlü tutuldu.

EV HAYVANLARI elektronik ortamda kayıt altına alınacaklar

Ek olarak Ziraat ve Orman Bakanlığı, Besin ve Denetim Genel Müdürlüğü ile Türk Veteriner hekim Hekimleri Birliği (TVHB) içinde kedi, köpek ve gelinciklerin hareketlerinin takip edeni ve hayvan hastalıkları ile daha etkin savaşım etmek amacıyla ev hayvanlarının kimliklendirilerek, elektronik ortamda kayıt altına alınması için protokol imzalandı.

Tüm köpek duygusal insanlarının 1 Ocak 2021, tüm kedi ve gelincik evlat edinenlerin ise 1 Ocak 2022’den itibaren en geç bir yıl içinde il yada ilçe müdürlüklerine başvurarak her yaşlarındaki kedi, köpek ve gelinciklerinin kimliklendirme ve kayıt işlemlerini yaptırabileceği hükmü getirilmişti.

Sadece 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda meydana getirilen değişiklikle 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (k) bendinde “Kedi ve köpek sahipleri, hayvanlarını dijital kimliklendirme yöntemleriyle kayıt altına aldırmakla yükümlüdürler. Dijital kimliklendirme yöntemlerine ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenir.” hükmü ile geçici madde 4’te “Kedi ve köpek sahipleri, hayvanlarını en geç 31 Aralık 2022 evveliyatına kadar dijital kimliklendirme yöntemleriyle kayıt altına aldırmak zorundadır” hükmüne yer verildiği duyuruldu.

Son tarih 31 Aralık 2022

Kedi ve köpek duygusal insanlarının, 31 Aralık 2022 evveliyatına kadar İl/İlçe Ziraat ve Orman Müdürlüklerine başvurması halinde her yaşlarındaki duygusal insanı olan kedi ve köpeklerin Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET) kayıt işlemlerinin yapılabileceği bildirildi.

DENİZLİ’DE RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANAN KARAR SONRASI EV HAYVANI SAHİPLERİNİN, İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜNE KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİNE KİMLİK ÇIKARTMAK İÇİN 31 ARALIK 2022 TARİHİNE KADAR BAŞVURU YAPMASI GEREKİYOR. (ATİLLA ÖZER/DENİZLİ-İHA)
Resmi Gazete’de piyasaya sürülen karar sonrası, ev hayvanı sahiplerinin İl Ziraat ve Orman Müdürlüklerine en geç 31 Aralık evveliyatına kadar müracaat ederek kedi, köpek ve gelinciklerine kimlik çıkartması gerektiği açıklandı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir