1. Anasayfa
 2. Kediler

Köpek Tıraşı Nasıl Yapılır?

Köpek Tıraşı Nasıl Yapılır?
0

Köpek tıraş modelleri günümüzde birçok değişik cins köpeğin oldukca daha sempatik görünmesini sağlamış olduğu benzer biçimde tüylerinin aşırı uzamasına bağlı sorunlardan da kurtulmasını sağlamaktadır. Bilhassa uzun tüylü köpeklerde görülen birçok probleminin tertipli olarak köpeklerin tıraş edilmesi ile çözüme kavuşturulması sağlanmaktadır.

Köpeğin tıraş edilmesi için hijyenik ve güvenli bir ortam hazırlanması gerekecektir. Köpeğinizin korkmaması ve tıraş esnasında negatif davranışlarda bulunmaması için kendini güvende hissetmesi şarttır. Köpek tıraşı makine yardımıyla yada uygun makaslar ile yapılabilir. Veteriner hekim klinikleri ve köpek bakım merkezlerinde bu işlem güvenle yapılabilmektedir.

Köpekler Nasıl Tıraş Edilmelidir?

Köpek tıraş makinesi ya da hususi tüy kısaltma aparatları ile köpeğinizin fazla tüylerinden kurtulmasına destek olabilir ve oldukca daha sempatik görünmelerini sağlayabilirsiniz. Pet kuaförlerinden yardım alarak tıraşın kolayca gerçekleşmesi sağlanabilir. Genel anlamda anestezisiz tıraş seçenekleri zor olmaktadır. Bundan dolayı uzman desteği alınması önerilir.

Köpek tıraşı genel anlamda şu şekilde yapılmaktadır:

 • Tıraştan korkan – kaçan köpekler uyutularak tıraşa başlanır.
 • Köpeğin cinsine, mevsime ve öteki değişkenlere gore uygun model seçilir.
 • Köpek tıraş makinesi yada makas ile tıraş etme işlemleri yapılır.
 • Köpek temizlenerek tıraş bitirilir.

Bazı köpeklerin tüyleri aşırı şekilde uzamaktadır. Ara sıra kulaklarını ve gözlerini kapatan bu tüylerin kısaltılması köpeğiniz için son aşama yararlı olacaktır.

Köpek Tüyü Jiletle Alınır mı?

Jiletle köpek tıraşı yapılması kesinlikle önerilmemektedir. Bilhassa anestezi altında olmadan yapılacak tıraş işlemleri kapsamında jiletle köpeğinize zarar verme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Ek olarak köpeğinizin tüy ve derisine yönelik de jilet kullanımının bazı zararları olabilir. Daha sıhhatli yöntemler tercih ederek ve mümkünse uzman desteği alarak köpeğinizi tıraş etmeniz önerilmektedir.

Köpek Tıraşı Zararı olan mı?

Şunu söylemeden geçmeyelim, Köpek tıraşı zararları doğru bir halde yapılmadığı durumlarda ortaya çıkar. Bunun haricinde köpek tıraşının herhangi bir ziyanı bulunmamaktadır. Zararının aksine köpek tıraşının faydası bulunmaktadır. Köpeklerin daha sıhhatli ve rahat etmesini sağlayabileceği benzer biçimde evinizde tüy dökme problemlerinden da büyük seviyede kurtulmanızı elde edecektir. Köpeğinizin tüylerinin uzamasının arkasından değişik modeller tercih ederek tıraş işlemlerinin güvenle yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Köpeğin rahat etmesini sağlayacak bir işlem olan köpek tıraşı, köpeğinizin tüylerinin uzamasına bağlı olarak ortaya çıkacak çeşitli sıhhat sorunlarının da ortadan kalkmasını elde edecektir. Pet kuaförlerine giderek tıraş işlemlerinin kolayca gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.  

Köpekler Ne Kadar Sürede Tıraş Edilir?

Köpek tıraş zamanı vardığında kısa sürede bu işlemin gerçekleşmesi için ustalaşmış vasıta gereçler ve edinim sahibi, uzman kişiler tarafınca bu işlemin yapılması gerekecektir. Bilhassa mevsim geçişlerinde yaşanmış olan tüy dökümlerinin önüne geçmek için köpek tıraşına başvurmanız gerekecektir.

Köpek tıraşında tam bir süre bulunmamaktadır. Bazı köpekler tıraştan korkmuş olduğu ve kabul etmesi için süre daha da uzayabilir. Sadece bu tür köpekler için genel anlamda anestezi uygulamalarına başvurulmaktadır. Uyutulduktan sonrasında köpeklerin tıraşı kısa süre içinde tamamlanır. Verilmek istenen model ve tüy uzunluklarına, tüy yapısına gore kısa sürede işlem yapılacaktır. Köpek tıraşı için bu tür birçok değişkene bağlı olarak net bir süre belirlemek mümkün olmayacaktır.

Köpekler Nerede Tıraş Olur?

Köpek makine tıraşı yada makas tıraşı için uzman desteği alınması gerekecektir. Tüy sorunları yaşayan köpeklerinizin rahat etmesini sağlamak için ne olursa olsun tıraşına ve bakımına itina göstermeniz önerilir. Tüyleri aşırı şekilde uzayan köpeğinizin tıraş edilmesi için pet kuaförleri yada bu işi icra eden veteriner hekim kliniklerinden ustalaşmış yardım alabilirsiniz. Köpeklerin tıraş edilmesi için uyutulmaları gerekebilir. Bundan dolayı de uzman desteği almanız gerekecektir.

Evde Köpek Tıraşı Nasıl Olmalıdır?

Ilk olarak Evde köpek tıraşı bu mevzuda informasyon sahibi ve deneyimli hayvan sahipleri tarafınca yapılmalı. Herhangi bir tecrübesi olmamasına karşın evlerinde köpeğinin fazla tüylerini kısaltmak isteyenler için değişik yöntemler uygulanabilir. Eğer köpeğiniz tıraştan korkmuyor ve tıra esnasında uslu duruyorsa kolay bazı işlemleri evinizde de yapabilirsiniz.

Hijyenik bir ortam ayarladıktan sonrasında köpeğinize uygun tıraş makinesi yada satın aldığınız hususi tıraş makası ile tüylerini kısaltabilirsiniz. Köpeğinizin fena bir görünüme haiz olmaması için tercih edeceğiniz modelleri de iyi belirlemeniz gerekecektir. Tıraş etmek için evinizde uygun bir ortam hazırladıktan sonrasında kolay işlemleri kendinizde gerçekleştirebilirsiniz. Sadece tıraş ederken birçok unsura dikkat etmeniz önerilir. Göz çevresindeki tüyleri alırken yada öteki bölgelerde işlem yaparken köpeğinizin canını yakmamaya itina göstermelisiniz.

Köpek Tüyleri Makasla Kesilir mi?

Eğri köpek tıraş makası benzer biçimde köpekler için hususi olarak üretilen tıraş malzemeleri kullanılarak köpeğinizi tıraş edebilirsiniz. Bazı köpek cinslerinin uzayan tüylerinin vakit içinde gözlerini kapattığı görülmektedir. Hususi makaslar kullanarak buradaki uzun tüyleri kendinizde evde rahatça alarak güvenle işlem yapabilirsiniz. Bayağı makasları kullanmanız halinde köpeğinizin tüylerine zarar verme ihtimaliniz son aşama yüksektir. Bundan dolayı ne olursa olsun köpek tıraşı için hususi olarak üretilen makasları seçmeniz gerekecektir.

Köpek Tüyleri Ne Süre Kesilir?

Yavru köpek tıraşı için ilk olarak tüm tüylerinin sıhhatli bir halde çıkması ve uzamasını beklemek gerekecektir. Uzun tüylerinin artık evcil dostunuzu ve çevresini rahatsız etmeye başladığını gördükten sonrasında tıraş için uygun işlemlere başlayabilirsiniz. Köpek tıraşı için genel anlamda en uygun mevsimler güz ve ilkbahar ayları olarak belirlenmiştir. Köpek tıraşı belirli mevsimlerde tertipli olarak yapılabilir. Köpeğinizin tüylerinin tıraş için kafi uzunluğa gelmesini beklemeniz ve tıraş için uzman desteği almanız önerilmektedir.

Ek olarak Bakınız: Köpeklerle Oynanabilecek Oyunlar Nedir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir