1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Hint Bülbülü Bakımı Nasıl Olmalı?

Hint Bülbülü Bakımı Nasıl Olmalı?
0

Hint bülbülü bakımı büyük bir itina ve emek gerektirir. Bundan dolayı sempatik kuşunuzun bakı ve beslenme gereksinimi hakkında yeterince data sahibi olmanız mühim. İşte Hint bülbüllerinin bakımı hakkında bilinmesi gerekenler…

Hint Bülbülü Bakımı

Hint Bülbülü Bakımı

Hint bülbülleri küçük ve oldukça şirin bir kuş türüdür. Aşırı hassaslık ve hastalığa yatkınlıkları vardır. Bu kuş türünü kesinlikle soğuk bir ortamda tutmayın ve camdan hafifçe bir rüzgârın bile bu kuşlara çarpmamasına itina gösterin. Hint bülbüllerine büyük bir kafeste toplu bir halde bakabilirsiniz. Eşit oranda adam ve dişi bulunan kafese yeteri kadar Hint bülbülleri için satılan kuş yuvası yerleştirin.

Kuşlar eşlerini kafes içinde kendileri bulacak ve çiftleşmeleri oldukça süratli gerçekleşecektir. Hint bülbüllerini çiftleşme sonrasında ayırmanıza gerek yok. Fazlaca süratli yavrular alacaksınız, bunun için yedek kuş kafesi bulundurmanız iyi olabilir. Bu kuş çiftleşmenin adeta sonu yok, adam ve dişi her yumurtadan sonrasında sürekli olarak çiftleşmek ister.

Hint Bülbülü Kafes Temizliğine Dikkat Edin

Hint bülbüllerinin kafes temizliğine dikkat ediniz. Yuvalıkları oldukça etken kullanan bir kuş türü olduğundan yuvalıkları paklayın ve gerekirse yeni yuvalıklar yerleştirin. Kafes tabanları hep temiz olmalı ve yem, su miktarını yüksek tutun. Kalabalık halde bulunan Hint bülbülleri oldukça yiyecek yer ve haliyle suyu da oldukça içerler. Bunun haricinde verdiğiniz tüm gıdaların temiz ve taze olmasına itina gösterin. Gerekirse kuş vitamin takviyesi satın alabilirsiniz. Vitamin takviyelerinin kullanımı değişmekte olduğundan ürünü iyi mi kullanmanız gerektiği mevzusunda data almayı ihmal etmeyin.

Hint Bülbülü Kafesi Nerede Konumlanmalı?

Hint bülbülü bakımı mevzusunda kafesin konumu da oldukça mühim. Hint bülbüllerini fazla rahatsız etmemeye itina gösterin. Seslerinden birazcık rahatsız olabilirsiniz ve oldukça sayıda hint bülbülünü dinlemek sizi oldukça yorabilir. Fazla kullanmadığınız bir odada bakmanız tavsiye olunur. Kafeslerini açıp oda içinde gezmesini isterseniz odanın içinde küçük, kuşun girip yeniden çıkamayacağı bölgeleri kapatın. Perdeleri çekin, kuş cam açık sanıp cama sertçe çarpabilir. Hint bülbüllerini de yakalaması zor olsa gerek ondan dolayı ufak ve boş bir odaya salarsanız rahat edebilirsiniz.

Hint Bülbülü Beslenmesi: Hint Bülbülü Ne Yer?

Hint bülbülü bakımı hususunda en mühim konulardan biri de şüphesiz ki Hint bülbülü beslenmesi oluyor. Hint bülbülüne kaliteli kuş yemleri sunmanız oldukça mühim. Böylece kuşunuzun sıhhatli gelişmesini ve büyümesini teşvik etmiş olacaksınız. Kuşlar için hususi geliştirilen, vitamin ve mineral bakımından yoğun olan kuş yemlerini tercih etmeyi ihmal etmeyin. Ek olarak, sempatik kuşunuza kuş krakerleri de verebilirsiniz. Netice olarak beslenmesinde çeşitlilik yaratırsınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir