1. Anasayfa
 2. Kediler

Yavru Kediler Ne Kadar Yalnız Kalabilir?

Yavru Kediler Ne Kadar Yalnız Kalabilir?
0

Küçük kedilerin yalnız kalma süresi erişkin kedilerden oldukca daha azdır. Yavru kediler ne kadar yalnız kalabilir sorusuna net bir yanıt verilemese de averaj 4 saat şeklinde ifade edilebilir. Kediler oldukça toplumsal canlılardır. Bundan dolayı her ne kadar umursamaz takılıyor şeklinde görünseler de yalnızlık ile aralarında güzel bir uyum yoktur. Kediler yapıları itibari ile hem insanlarla hem de öteki hayvanlarla iyi bağlar kurabilmektedir. Kedilerin oldukca uzun süre yalnız kalması onlarda bazı ruhsal problemler meydana getirebilmektedir. Bundan dolayı kedilerin evde yalnız bırakılır iken dikkatli olunması gerekmektedir.

Pek oldukca insan kedileri öteki ev hayvanlarından daha çok tercih etmektedir. Bunun sebebi kedilerin bakımının köpek ve tavşandan daha kolay olmasıdır. Kediler kendi tuvaletlerini kumlarına yapabilen canlılardır. Ek olarak dışarı çıkmak ya da gezdirilmek şeklinde özellikleri yoktur. Sadece tüm bunlara karşın uzun süre evde kalmaması ihtiyaç duyulan canlılar da kedilerdir. Erişkin kediler averaj 8 saat ile 12 saat içinde evde yalnız kalabilmektedir. Bu süre zarfında kedilerin sıkılmasını önlemek adına kabarık toplardan ya da geniş tünellerden yararlanılabilmektedir. Kedilere kendisi ile uyum sağlayabilecek bir dost almak da kedilerinizin sıkılmasını önleyecektir.

Kedilerin Yaşlarının Yalnızlık ile İlişkisi

Öncellikle kedilerin yaşları ve yalnızlık ters orantıya haizdir. Bir kedinin yaşı ne kadar minik olursa o denli fazla ilgiye ihtiyacı bulunmaktadır. Örnek olarak 3 aylık ile 6 aylık içinde olan kediler verilebilmektedir. Bu minik kedilerin her 4 saatte bir beslenmesi gerekmektedir. Bundan dolayı kediler yalnız bırakılmamalı ve tertipli olarak beslenmesi yapılmalıdır.

Yavru kedilerde merak duygusu oldukça fazladır. Perdelere tırmanma ya da kesici bir alet ile oynama şeklinde alışkanlıkları vardır. Bu alışkanlıkların evde kimse yokken yapılması onlara zarar verebilmektedir. Bu durumu önlemek için kedilerin korunaklı bir alanda tutulması önerilmektedir.

Yaşlı kediler genel olarak rutin bir düzende ilerlemektedir. Rutin düzenin değişmesi durumunda stres yapabilen kediler kendilerini yalnız hissedebilmektedir. Bundan dolayı yaşlı kedilerin de evde yalnız bırakılma saati oldukça düşüktür.

Kediler Yalnız Kaldığında Oluşabilecek Problemler

Kedilerin yalnız kalması durumunda aşağıda yer edinen sorunlardan bazıları baş gösterebilmektedir. Bundan dolayı kedilerin mümkün olduğunda yalnız bırakılmaması gerekmektedir:

 • Agresyon kaynaklı ortaya çıkan problemler: Dışkı ya da beslenme sorunları
 • Davranış bozukluklar
 • İdrar ile işaret bırakılması
 • Anksiyete
 • Pika sendromu
 • Yersiz şekilde gelişen korkaklık
 • Depresyon
 • Pika sendromu
 • Maternal gelişen davranış bozulmaları
 • Cinsel yollu davranış bozulmaları
 • Seksüel davranış bozulmaları

Bu ve bu şeklinde problemler kediler yalnız kaldıkça daha da ağırlaşabilmektedir. Bu yüzden kedilerde görülen küçük değişikliklerin tekrarlaması sonucunda süre kaybedilmeden bir veteriner hekim doktor ile görüşülmelidir.

Kedilerde Agresyon

Kedilerin yalnızlık sonucu agresyon olması genel olarak tehdit altında iken baş göstermektedir. Yavru kediler ne kadar yalnız kalabilir sorusuna verilen yanıta uyulmaz ve yavru kediler 4 saatten fazla yalnız bırakılır ise ortaya agresyon çıkabilmektedir. Bu hastalıkta kediler etrafa karşı daima saldırma modundadır. Tehlikeden korkan kedi sinirli davranışları ile stresini karşı tarafa süratli bir halde göstermektedir. Agresyon rahatsızlığına haiz kedilerde ilk olarak caydırma peşinden korkutma ve son olarak kendini koruma davranışları görülmektedir. Bu durum düzgüsel kedilerde de içgüdüseldir. Sadece bunun aşırıya taşması agresyon rahatsızlığının bir sonucudur.

Kedilerde agresyon rahatsızlığının baş göstermesinin ilk sebebi ev değiştirmedir. Alışık olunmayan değişik durumlar, eve yeni gelen insanoğlu ya da değişik nesneler sonucunda da bu hastalık gelişebilmektedir.

Kedilerde Anksiyete

Yalnızlığın yol açabileceği anksiyete kedilerin sürekli olarak çekince altında bulunduğunu hissettiği bir davranış türüdür. Bu rahatsızlıkta yüksek düzey kaygı ve kaygı yer almıştır. Kaygı halinin fazla olması kedinin ara sıra saldırganlaşabilmesini elde edecektir.

Bilhassa evden ayrılmak istemeyen kedilerde, dışarı çıkmaya yüksek tepkiler veren kedilerde ve saldırgan ruhlu kedilerde anksiyete görülme ihtimali daha yüksektir.

Stres ya da kaygı oluşturan durumun ortadan kalkmasına karşın anksiyete devam ediyor ise hastalık kronik hal almış olabilmektedir. Bu durumda öteki hastalıklardan da değişik emareler oluşmaya başlayacaktır. Mesela kaşınma şeklinde ilgisiz bir semptom anksiyete sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Aşırı duyarlılığa haiz olan kedilerde sürekli olarak kendini koruma davranışı görülmektedir. Bu da süre içinde kedilerin korkuya duyarlı hale gelmesine niçin olmaktadır.

Kedilerde Pika Sendromu

Pika sendromlu bir kedi ruhsal davranış bozukluğuna haiz olabilmektedir. Yavru kediler ne kadar yalnız kalabilir sorusunun cevabına uymayan hayvan sahipleri kedilerinde pika sendromu teşhis edebilmektedir. Bu sendrom bilhassa ruhsal bozulmalardan kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Anemi, tiamin eksikliği ya da karaciğer hastalığı kedilerde pika sendromunun ilerlemesi sonucu meydana gelebilmektedir. Ek olarak çeşitli deri hastalıkları, kronik ağrı ya da bit ve pire şeklinde problemler da pikadan meydana gelmektedir.

Bu sendroma haiz olan kediler genel olarak ip, plastik, tel, kedi kumu şeklinde ürünlere ilgi duymaktadır. Tüm bunlara ek olarak kedilerin toprak yediği de gözlenmiştir. Besin olmayan ve sindirim sistemine uyum sağlamayan bu besinlerin tüketilmesi ciddi sıhhat problemlerine niçin olabilmektedir. Yün yiyecek kedilerde sindirimsel sorunlara niçin olacaktır.

Kedilerde pika hastalığının görülme sebepleri bazı durumlarda stres iken bazı durumlarda da evde aşırı uzun şekilde yalnız kalmaktır. Kediler yeme eğiliminde oldukları nesneleri görmez iseler bu hastalığı daha rahat atlatabilirler.

Ek olarak Bakınız: Yavru Kediler Hangi Çoğunlukla Beslenmeli?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir