1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedim Az Yemek Yiyor, Neden?

Kedim Az Yemek Yiyor, Neden?
0

Kedim azca mama yiyor diyen birçok kedi sahibi kedileri için endişelenmektedir. Bu probleminin ortaya çıkmasında birden oldukca niçin olur. Kediler ya da öteki tüm evcil hayvanlar birçok değişik nedene bağlı olarak iştahsızlık sorunları yaşar. Genel anlamda hastalıklara bağlı olarak gelişen bu tür davranışlar sonrasında kedinizde yada evcil hayvanlarınızda ciddi sıhhat sorunları ortaya çıkar. Bu tür davranışlarda bulunan kedilerin kesinlikle en kısa sürede uzman bir veteriner hekim kliniğine götürülmesi gerekecektir.

Kedilerin mama yememelerinde bir öteki unsur ise tercih edilen mamaların içeriğinden kaynaklanıyor olur. Öte taraftan kendi yediğiniz yiyecekleri onlarla paylaşmanız da bazen hoşlarına gitmeyecektir. Bazı kedi ırklarının hususi bir rejim programı olduğundan kedinize en uygun ve kaliteli mamaları tercih etmeniz de bu probleminin çözülmesinde destek sağlar. Kedim azca yiyecek yiyor diyenler için bu kapsamda daha pek oldukca değişik sorundan söz etmek mümkündür.

Kedinin İştahı Niçin Kesilir?

Kedim yiyecek yemiyor zayıfladı diyen tüm kedi arkadaşlarının değişik yöntemlere başvurması gerekebilir. Kediler birçok nedene bağlı olarak iştahtan kesilir. Probleminin kaynağının doğru bir halde tespit edilmesinin peşinden buna uygun yöntemlerin tercih edilmesi gerekecektir. Fizyolojik bazı nedenlere bağlı olarak kedilerin iştahı kesilebileceği benzer biçimde stres yada mama değişikliklerine bağlı olarak da yiyecek yememe sorunları ortaya çıkar.

Kedilerin iştahının kesilmesine yol açan başlıca problemler özetlemek gerekirse şu şekilde:

 • Yer yada haiz değişikliği,
 • Başka bir kedi yada evcil hayvanın gelmesi,
 • Seyahat, gürültü ve öteki dış etkenler,
 • Mama değişikliği yada kalitesiz mamaların tercih edilmesi,
 • Strese bağlı olarak ortaya çıkan iştahsızlık,
 • Çeşitli hastalıklar vb.

Bazen dişi kedilerde kızgınlık dönemlerinde de iştahsızlık görülür. Hormonal nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bu tür iştahsızlık durumlarında da değişik yöntemler tercih edilir.

Kedi Yemek Yemiyorsa Ne Yapmalı?

Kedim yiyecek yemiyor devamlı uyuyor diyen kedi sahiplerinin değişik birçok yönteme başvurması mümkündür. Bilhassa bu iki soruna haiz kedilerde değişik hastalıkların olduğu düşünülmektedir. İştahsızlığın temel sebebinin belirlenmesi ve buna uygun şekilde veteriner hekim doktor tarafınca uygun tedavi şekillerinin tercih edilmesi gerekecektir.

Kedileri yiyecek yemeyen kedi sahiplerinin bu problemi aşmak için günlük porsiyonları ufak öğünlere bölerek ve tertipli bir aralıkta mama vermeleri gerekir. Ayıca mama tercihi de bu mevzuda en mühim unsurlar içinde yer almıştır. Erişkin ve yavru kediler için hususi olarak üretilen mamaları tercih ederek, kedinin yaşına ve cinsine uygun şekilde bir beslenme düzeni oluşturanız gerekecektir. Buna ek olarak verdiğiniz yiyeceklerin aromasının yoğun olması ve kedinizi cezbedecek yiyecekleri seçerek de kedinizin iştahını açabilirsiniz. Ek olarak veteriner hekim doktor tarafınca verilecek ilaçlar da bu probleminin aşılmasını sağlar.  

Kedim Niçin Yemek Yemiyor Fakat Su İçiyor?

Kedim mama yemiyor fakat su içiyor ve halsizlik emareleri gösteriyorsa değişik tür sıhhat problemlerine haiz olduğu düşünülebilir. Yemek yememekle beraber normalden daha çok su içiyorsa bu genel anlamda diyabet yada böbrek hastalıklarının da emaresi olabilir. Kediler için ciddi sıhhat sorunları içinde yer edinen bu tür rahatsızlıklara karşı uygun tedavi yöntemlerine en kısa sürede başvurulması gerekecektir. Kedinizin iştahını açacak bazı yöntemler deneyerek de bu probleminin aşılması mümkündür.

Kediler her ne kadar insanların yedikleri yiyecekleri de iştahla talep etseler bile onlar için bu gıdalar problem yaratır. Bu yüzden kedinizin cinsine ve yaşına bakılırsa mamaların tercih edilmesi gerekecektir. Kedinizin damak zevkini de dikkate alarak kaliteli kedi mamaları ile tekrardan iştahının açılması sağlanır. Yalnız su içiyor ve yiyecek yemiyorsa bu durumda böbrek hastalıkları başta olmak suretiyle birçok değişik hastalıktan da şüphelenilir. Kedim azca yiyecek yiyor fakat oldukca su içiyor diyenlerin en kısa sürede bir veteriner hekim kliniğine giderek kedilerinin tedavi olmaları sağlamaları gerekecektir.  

Hasta Kedinin İştahı Iyi mi Açılır?

Kedim yiyecek yemiyor tuvaletini yapmıyor diyenler değişik yöntemler tercih ederek kedilerinin tekrardan eskisi beslenmelerini sağlar. Herhangi bir sıhhat problemi olmamasına karşın yiyecek yemeyen kediler için rahat birkaç yöntem deneyebilirsiniz. Eğer hastalıktan meydana gelen bir iştahsızlık problemi var ise uygun tedaviler ile hastalıkların ortadan kaldırılması sağlanmalıdır.

Hasta kedinin iştahının açılması için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler özetlemek gerekirse şunlardır:

 • Mamasını mikrodalgada oldukca fazla sıcak olmayacak şekilde ısıtarak mamanın aromasını ortaya çıkarabilirsiniz.
 • Kedinizin hoşuna gidecek değişik mamaları tercih edebilirsiniz.
 • Kedilere uygun değişik tür gıdaları vermeyi deneyebilirsiniz.

Hasta kedilerde ortaya çıkan iştahsızlık problemi ise bir tek uygun tedavi şekilleri ile ortadan kaldırılabilecektir. Bu yüzden uzman bir veteriner hekim hekimden yardım almanız gerekecektir.

Bir Kedi Günde Ne Kadar Yemek Yemeli?

Kedi günlük mama miktarı da sizi yanıltıyor. Oldukça yiyecek yemediğini düşünseniz bile kediniz günlük ihtiyacı kadar gıda tüketiyor olur. Kedilerin ağırlığına bakılırsa mama miktarı değişecektir. 1,5 – 2,5 kilo arasındaki kediler için 20 – 30 gram mama verilmelidir. 4,5 – 6 kilo içinde ise 50 – 70 gram verilir. Kedim azca yiyecek yiyor diyenler günlük mama miktarını da artırmayı dener.

Ek olarak Bakınız: Kedim Yeşil Kusuyor, Ne Yapmalıyım?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir