1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedi Mantarı Bulaşıcı Mıdır? – Kedi Mantarı Tedavisi


0

Hayatını kediyle paylaşıp bu sevimli varlıklar bazı insanların hayatında çok önem arz etmektedir. Dolayısıyla kedilerin hayatında oluşan probmeler doğal olarak bizleri de etkiler. Ailenin bir ferdi olan bu evcil dostlarımız herhangibir sorunlarında bunu ifade edip dile getiremezler. İşte bu dile getiremedikleri durumlardan bir taneside kedi mantarıdır. Kedinizde iştahsızlıkla birlikte devamlı olaraktan aynı bölgeyi kaşıma durumları bu sevimli dostlarımızın sağlık problemi olduğuna işaret olabiliyor. Kedi mantarı kedilerde bir çok kez karşılaşabileceğimiz ve kedilerinizin hayat standartlarını olumsuz yönde etkileyebilen bir hastalık türüdür. Bizde sizler için bu makalemizde mantar tedavisi nasıl olur buna değineceğiz.

Kedi Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Mantar (Ring worm) bilinen bulaşıcı hastalıklar arasındadır ve hızlı bir şekilde yayılabilir. Bununla birlikte bu mantarlar uzun süreli olarak canlılıklarını koruyabilirler ve her yerde olabilirler.

En sık karşılaşılan mantar türleri arasında (microsporum canis) kedilerde karekteristik halka şeklinde kızarıklıklar ve pullanmalarla şekil gösterir. Kedileriniz de baş,boyun veya vücudunun bir çok bölgesinde baş gösterebilirler.

Kedi Mantarı Bulaşma Yolları

Kedinizde bulunan mantar ona dokunulmasıyla birlikte bulaşabilir. Yani hayvanların birbirine sürtünmesiyle birlikte dökülen derilerden bulaşma ihtimali olduğu gibi insanlarada bulaşabilir.

Kedi Mantarında Öncesinde Teşhis

Mantar hastalığını ilk olarak fiziksel olarak muayene edilerek teşhis edilmelidir Bununla birlikte labaratuvar ilede desteklenebilir. Labaratuvarda mikroskop ile kazıntı incelenebilir. Kan tahlili sonuçları incelenebilir. Kültür testi yapılabilir gibi bir çok seçenek mevcuttur.

Kedi Mantar Tedavisi Bilgileri

-Mantar tedavilerinde aşı kullanımı sağlanabilir. Ancak öncelik olarak mantarın türünü öğrenmek gerekir.

-Doğal yöntem tedavisi uygulamak istiyorsanız, sirkeli su ile mantarlı bölgeye temizleyebilirsiniz. Ancak çok inatcı bir mantar türü kedinize bulaşmışsa bu tedavi yöntemi zayıf kalabilir. Dolayısıyla inatcı tedavi mantar tedavisinde sirkeli su sizi hüsrana uğratabilir.

-Veterinerinizin size vermiş olduğu ilaç tedavisiyle bağışıklığı güçlendirebilirsiniz. İlaç yoluyla yada bitkisel olarak bir çok bağışıklık güçlendirici bulabilirsiniz. Bir çok hastalıkta önemli olduğu gibi mantar tedavisinde de bağışıklık güçlendirici önem arz etmektedir.

-Ancak ilaç yoluyla uygulanan tedavi yöntemlerinde her ne kadar tedavi ugyulanmış olsada tabiki negatif yönüde mevcuttur. Mantar tedavisi için kullanacağınız ilaçların karaciğere zarar vereceğini unutmayın.Dolayısıyla karaciğer için güçlendirici ve koruyuclar kullanmanız gerekir.

Kedi Mantar hastalığında koruyucu hekimlik

Hastalık geldiğinde değil gelmeden önce önlemler alınması daha sağlıklıdır. Unutmayın ki bir çok hastalık bulaçıcı yolla geçmektedir. Özellikle mantar temas edilmesiyle birlikte geçen bir hastalıkdır bunu bilerek ve önemseyerek önlemler almanızı öneririz. Bunun içinde aşağıdaki hususlara dikkat edebilirsiniz.

-Kullanılan eşyaların temizliği ve dezenfekte edilmesi,

-Müşterek kullanılan eşyaların dikkatlice kullanılmasdı

-Sağlıklı ve Hastalıklı 2 kediyi ayrı yerlerde yatırmalı ve uzak tutulmalı,

-Her zaman olduğu gibi kaliteli bir beslenme sağlanmalı ve baharatlı yiyeceklerden olduğunca kaçınılmalı

-Kedilelerinizi güneş ışığına mutlaka çıkarın,

-Nemli ortamlardan mutlaka uzak durun,

-Kedinizin tüyleri uzun ise, tüylerini her daim tarayarak havalanmasını sağlayın

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir