1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedim Neden Huysuz? Huysuz Kediler İçin Çözüm Önerileri

Kedim Neden Huysuz? Huysuz Kediler İçin Çözüm Önerileri
0

Kedim niçin huysuz? Patili dostlarımızdan oldukça sempatik ve oyuncu olarak malum kediler tıpkı insanoğlu şeklinde değişik karakter özelliklerine haiz olabilecekleri için daima bizlere samimi ve cana yakın davranmaları mümkün olmamaktadır. Bazı kediler insanlarla zaman geçirmeyi severken bazıları hoşlanmaz. Kediler devamlı oyun oynamak isterken bazıları oyun oynamayı sevmez. Bazı kediler eve gelen misafirleri oldukça severken bazıları asla sevmeyebilir hatta bazı kedilerin bazen sahiplerine bile saldırganlık yaptığını görmüşsünüzdür. Peki bu kediler niçin huysuz, huysuz kediler için ne yapabilirsiniz?

Kedim Neden Huysuz

Artık her kedinin aynı olmadığını bazıları oldukça insan canlısıyken bazılarının da aşırı umarsız bulunduğunu biliyoruz. Bu huysuzluk kimi vakit kendini tırmalama, tıslama olarak gösterirken kimi vakit ısırma boyutlarına kadar ulaşabilmektedir. Kediniz huysuzluk yapıyorsa bunun kesinlikle bir sebebi olduğu şeklinde çözümü de olacaktır. Kediniz huysuzluk yapıyorsa dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bazı noktalar var. Bunlardan birincisi ve en önemlisi sıhhat. Kedinizin huysuzluk yapmasının sebebi herhangi bir sıhhat problemine haiz olması olur.

Kedilerin Sıhhat Problemi

Kediniz huysuzlandığında aklınıza ilk gelen herhangi bir sıhhat problemi olup olmadığıdır. Tıpkı insanlarda olduğu şeklinde kedilerde hastalandıklarında huysuzlaşabilir. Kediniz konuşamayacağı için herhangi bir problemi olduğunda huysuzluğu size sorununu söylemek için bir yol olarak seçer. Kedinizi sevmek istediğinizde ya da ona dokunmak istediğinizde sizden kaçıyor size tıslıyorsa bir ağrısı olur. Kediler ağrılı bölgelerine dokunulmasından pek hoşlanmaz. Kedinizin huysuzluğun sebebi hastalığı olur. Kedinizde düzgüsel dışı durum ve davranışlar gözlemlerseniz kesinlikle veteriner hekim hekiminize danışınız. Kedinin huysuzluğunun sebebi eğer bir sıhhat sorunundan kaynaklanıyorsa bu problemi en doğru şekilde belirleyebilecek ve tedavi edebilecek tek şahıs veteriner hekim hekiminiz olmalı. Kedinizin veteriner hekim kontrollerini ve aşılamalarını tertipli olarak yaptırırsanız ihtimaller içinde sıhhat sorunlarının önüne geçebilirsiniz. unutmamalısınız ki pek oldukça hastalıkta erken tanı ve tedavi büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Kedilerde İçgüdüsel Özellikler

Kediler içgüdülerine gore hareket ederlerken davranışlarını alışkanlık haline getirirler. Daha yavruluk dönemlerinde iyi mi yaşamaları icap ettiğini, onlar için neyin güvenli olup olmadığını hızlıca öğrenirler. Öğrendikleri davranışları alışkanlık haline getiren kediler alışkanlıklarına gore yaşamaya devam ederler. Alışkanlıklarını ve rutin yaşamı seven kediler için yapacağınız değişikler onları alışkın olmadıkları bir durumla karşı karşıya getireceği için kendini koruma amaçlı huysuzluk yapması oldukça düzgüsel. Kedinizi hayatında değişimler yapmamaya çalışın. Kedinizin hayatında değişim yapmak zorunda kaldığınız dönemlerde yavaş yavaş alıştırmaya çalışın.

Kedilerde Stres Faktörleri

Kedinizin huysuz davranışlar sergilemesinin bir öteki sebebi de strese girmiş olması olur. Stres faktörleri kedilerin günlük yaşantılarına ciddi zararlar verirken ortaya çıkmak için fırsat kollayan pek oldukça hastalığın kendini göstermesine de sebep olur. Kediler rutin yaşamı sevdikleri için kontrolleri haricinde etraflarında gelişen olaylardan oldukça hoşlanmazlar. Alışılmışın haricinde yaşam, eve yeni birinin gelmesi hatta evimizdeki eşyaların yerlerinin değişmesi bile kedinizi strese sokarak huysuzlanmasına niçin olur. Son zamanlarda kedinizin hayatında oluşan değişikliklerden dolayı strese girerek etkilendiğini düşünüyorsanız eğer stres faktörlerini ortadan kaldırmaya çalışın.

Kedinizin hayatında değişimler yapacaksanız bu durumu onlar için kolay bir hale getirmeye çalışın. Kedinizin hayatında yapacağınız değişikliği direkt olarak değil de yavaş bir halde alıştırarak hayata geçirmeye çalışın. Kedilerin sahiplerinin duygularını hissedebildiklerinden oldukça sık bahsedildiğini duymuşsunuzdur. Siz stresliyseniz bu durum kedinizi de strese sokar. Stres durumunda sizin etrafa ve kedinize karşı olan davranışlarınız değişebileceği için kediniz bunu kolaylıkla fark edip strese girer. Stresten kurtulmanın en kolay yolu ne kadar zor olsa da stres faktörlerini ortadan kaldırmak olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir