1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerin Mutfak Tezgâhına Çıkmasını Engellemek İçin Yapılacaklar Nelerdir?

Kedilerin Mutfak Tezgâhına Çıkmasını Engellemek İçin Yapılacaklar Nelerdir?
0

Evde mutfak tezgâhına çıkan kedileri önlemek için yapılabilecek pek oldukça değişik uygulama vardır. Evinde kedi bakımını üstüne alan kişilerin karşılaşmış olduğu en mühim problemlerin başlangıcında kedinin mutfak tezgâhına çıkması gelir. Bilhassa başına emir şekilde yetiştirilen kediler sık sık mutfak tezgâhına çıkarak ortadaki yiyecek ve içecekleri incelerler. Bu şekilde yiyeceklerini güvende tutmak isteyenler kedinin mutfak tezgâhına çıkmasını önlemek için değişik teknikleri uygulayabilir. Kedinin eğitimini tam olarak vermenize karşın gene de mutfak tezgâhına çıkmasını engellemekte zorlanıyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basittir. Kedilerin mutfak tezgâhına çıkmasını engellemek istediğinizde bu yöntemlerden birkaçını deneyerek hangisinin sizin için ideal olduğuna karar verebilirsiniz.

Kediler Niçin Mutfak Tezgâhına Çıkarlar?

Kedilerin mutfak tezgâhına çıkma sebepleri esasında bu canlıların genetik kodları ile ilgilidir. Mutfak tezgâhı haricinde da kedilerin ev içinde sı k sık yerden yüksek olan bölümlere çıktıkları görülebilir. Zira kediler doğası gereği dinlenmek için çoğu zaman yerden yüksek alanları tercih ederler. Bununla beraber kedilerin meraklı ve keşfetmeyi seven bir yapıları vardır. Bilhassa ev içinde kapalı tutulan bir kapının peşinden ne işe yaradığını yada yerden yüksekteki dolap yada masalarda neler bulunduğunu merak ederler. Dolayısıyla sık sık tezgâhların üstüne çıkarak buradaki eşya, yiyecek ve cisimlerin neler bulunduğunu incelemek isteyebilirler.

Kedilerin mutfak tezgâhına sık sık çıkmasının bir öteki sebebi de burada bulunan yiyeceklerin tadına bakmak istemeleridir. Birkaç sefer mutfak tezgâhına çıkan ve özgür bir halde yiyecekleri araştırma fırsatı kabul eden kediler yaşadıkları bu deneyimi kolay kolay unutmazlar. Dolayısıyla mutfak tezgâhının ve yiyecek masasının üstünde yiyecek bulunduğunu bildikleri halde de bu bölümlerin üstüne tırmanmayı isteyebilirler. Kedilerde sık görülen bu davranışlarının en mühim sebebi yiyeceklerin tadı ve kokusunun yarattığı çekiciliktir. Ek olarak kedinizin karnı tok olsa bile sırf yeni lezzetler tecrübe etmek için mutfak tezgâhına yada yiyecek masasına çıkmaya çalışabilir.

Kedilerin Mutfak Tezgâhına Çıkmasını Engelleme Şekilleri

Kedinizin mutfak tezgâhına tırmanmasını engellemek için değişik şekilleri uygulayabilirsiniz. Her kedi değişik bir karaktere haiz olduğundan eğitimlerinde birbirinden değişik eğitim tekniklerinde cevap verirler. Esasında kedilerin mutfak tezgâhına çıkmaları onların doğası gereği son aşama düzgüsel bir davranıştır. Masanın üstünde onların merakını cezbeden yiyecek yada cisimler oldukça kediler bu davranışını yine etmek isteyecektir. Bu durum sizin için sorun yaratıyorsa yada evinizdeki misafirler hijyen mevzusunda kaygı duyuyorsa çözüm yöntemlerini uygulamanız tavsiye edilir.

Değişik Oyun Alanları Oluşturmanın Yararları

Kediye değişik oyun alanları hazırlamak, onun merakını ve zıplarken kullandığı enerjisini boşaltmasını sağlayabilir. Sık sık mutfak tezgâhının üstüne zıplayan kedinize yeni oyun alanları ve etkinlikler sunduğunuzda içgüdüsel olarak tamamlanmış hissederler. Kedilerin naturel yaşamlarında sık sık yaptıkları tırmanma, zıplama ve atlama benzer biçimde hareketleri özgürce gerçekleştirebilecekleri yaşam alanları hazırlayabilirsiniz. Mesela kedi ağacı satın alarak evinizde kedinizin içgüdüsel hareketlerini özgürce gerçekleştirebilecek bir ortam yaratabilirsiniz. Bu şekilde değişik oyun alanları oluşturmak kedinizin mutfak tezgâhına tırmanma isteğini azaltacaktır. Ek olarak naturel yaşamındaki benzer biçimde özgürce hareket edebileceği alanlar olduğunda kediniz daha uysal ve mutlu bir yaşam sürebilir.

Mutfak Tezgâhında Çift Taraflı Bant Kullanımı

Kedinin mutfak tezgahına çıkmaması için çift taraflı bant kullanımı oldukça ergonomik sonuçlar elde etmenize destek sağlar. Kediler üstüne yapışan her şeyden nefret etmiş olduğu için çift taraflı bandı gördüklerinde bundan uzak durmak isteyeceklerdir. Bilhassa mutfak tezgâhına çıkarken kullandıkları bölgelere yapıştıracağınız çift taraflı bant yardımıyla kedinizin bu alana olan ilgisini kaybetmesini sağlayabilirsiniz. Bantları isterseniz parça parça, isterseniz de tezgâhın mühim bir bölümünü kaplayacak şekilde şerit yaparak yapıştırabilirsiniz. Patisi ve burnu ile çift taraflı bandı inceleyen kediniz bunun yapışkan bir cisim bulunduğunu anladığında tekrar bu bölgeye uğramayacaktır.

Kedi Uzaklaştırıcı Sprey Kullanımı

Bilhassa Kedi uzaklaştırıcı ürünler yardımıyla söz geçiremediğiniz kedinizin mutfak tezgâhından uzak durmasını sağlayabilirsiniz. Hususi olarak hazırlanan ve muhteviyatında kedilere zararı dokunan herhangi bir katkı maddesi bulunmayan bu spreyler, kedilerin hoşuna gitmeyen kokular barındırır. İnsanların herhangi bir mesele yaşamadığı kedi uzaklaştırıcı spreyleri mutfak tezgâhına, yiyecek masasının kenarlarına yada çeşitli yükseklikteki bölgelere sıkabilirsiniz. Kaliteli kedi ekipmanları üreten markaların piyasaya sürdüğü kedi uzaklaştırıcı spreyler yardımıyla kediniz mutfak tezgâhına çıkma hevesinden vazgeçebilir.

Eğer piyasada çeşitli fiyatlarla satışa sunulan kedi uzaklaştırıcı spreylerden bulamadıysanız, evinizdeki malzemelerle benzer bir tesir yaratabilirsiniz. Evimizdeki malzemeleri kullanarak kedinin mutfak tezgâhına çıkmasını engellemek için beyaz sirke etkili bir çözümdür. Beyaz sirke ve nane yağı ikilisi kedinin hoşuna gitmeyecek bir tesir göstereceği için mutfak tezgâhına zıplamasını önler. Bununla beraber çeşitli yemeklerde tükettiğiniz limon ve portakalların kabuklarını da tezgâh üstünde bıraktığınızda yararlı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Kediler narenciye türündeki meyvelerin kokusunu ve şeklini asla sevmedikleri için bu alana yaklaşmazlar.

Kediyi Sesli ve Sert Şekilde Uyarmanın Önemi

Kedinize sert bir halde kızmak onun mutfak tezgâhına çıkmaması için eğitilmesini sağlayabilir. Bazı kediler sahiplerinin hangi davranışlara izin verdiğini ve hangileri sevmediğini bilhassa takip eder. Kedilerin karakterine nazaran değişik eğitim metotları uygulansa da ona sert bir halde kızdığınızda ses tonunuzdan bu davranışın yanlış bulunduğunu anlarlar. Sert bir halde “Hayır” diyerek karşılık verdiğinizde ve hem de el çırpma hareketi bunu desteklediğinizde kediniz lafınızı dinleyecektir. Kedilerin mutfak tezgâhına çıkmasını engellemek için tüm bu yöntemler içinde ne olursa olsun işe yarar bir çözüme ulaşabilirsiniz.

Ek olarak Bakınız: Kedi Tutma Şekilleri Nedir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir