1. Anasayfa
 2. Kediler

Anne Kediler Yavrularını Ne Zaman Bırakır?

Anne Kediler Yavrularını Ne Zaman Bırakır?
0

Anne kedi yavrularıyla ilgilenmiyor ve süt vermeyi reddediyorsa yavru kedilerin annelerinden bağımsız olarak hayatlarına devam etmeye başlama vaktinin geldiği düşünülebilir. Bir çok vakit belirli bir döneme kadar bu naturel bir süreçtir. Sadece doğumdan itibaren anne kedinin yavruları ile ilgilenmemesi durumunda altta yatan değişik sebepler olabilir. Genel anlamda anne kediden ortaya çıkan bazı sıhhat sorunları bu durumun yaşanmasında en önde gelen unsurlar içinde yer almıştır. Zaman vakit anne kedinin stresli olması da benzer sorunların ortaya çıkmasına niçin olacaktır.

Yavru kedilerin annelerinden ayrılması için naturel süreç içinde averaj 3 aylık bir vakit önerilmektedir. 2 aya kadar yavrular annelerinin yanından ayrılmak istemezler. Bu sürecin sıhhatli bir halde atlatılması ve birçok mevzuda kedilerin annelerine gereksinim duymadıkları vakit ayrılmaları mümkündür. Anne kediler tarafınca da genel anlamda bu süreler içinde yavru kediler bırakılmaktadır. Anne kediler yavrularını ne vakit bırakır ve yavru kediler annelerine gereksinim duymayı bırakırsa o vakit sahiplendirilmeleri mümkündür.

Kediler Yavrularını Bırakıp Gider Mi?

Anne kedi yavrusunu dövüyor yada ilgilenmiyorsa mecburi olarak yavru kedinin sıhhatli şekilde gelişmesi için annesinin yanından ayrılması gerekmektedir. Sadece son aşama kırılgan bir durumda oldukları için annesine en oldukça gereksinim duydukları dönemde ayrılan kedilerin bakımlarının kesinlikle iyi şekilde yapılması gerekmektedir. Bir çok kedi yavrusunu bırakmaz. Aksine koruma içgüdüsü ile sahiplerini bile ara sıra yavrularının yanına yaklaştırmamaktadır.

Eğer yavru kedide bir hastalık var ise, anne kedi bu durumu içgüdüsel olarak sezmektedir. Bir kedinin yavrusunu reddetmesi genel anlamda yavru kedinin hasta olmasından meydana gelmektedir. Hasta olan yavrusunu öteki sıhhatli olanlardan ve kendinden uzaklaştırmaktadır. Bir çok vakit kedilerin yavrularını bırakıp gitmesinin sebebi budur. Buna ek olarak değişik problemler da olsa da bir çok kedi tarafınca yavruları özenle beslenir ve büyütülür.  

Anne Kedinin Sütü Ne Zaman Biter?

Annesinden ayrılan yavru kedi ağlaması bir çok vakit kedinin gereksinimlerini kendi başına karşılayamamasından meydana gelmektedir. Genel anlamda kedilerin sütten kesilmesi sonrasında da bu durumu bazı yavrular kabullenemediği için de benzer problemler yaşanabilir. Kediler genel anlamda 2 aylık sürede sütten kesilmektedir. Sadece yavruların sütten kesilmiş olsa bile anneleri ile yaşamaya devam etmeleri için tavsiye edilen süreler 3 – 4 ay olarak belirlenmiştir. Bu süre yavrular ve anne özelinde de değişebilir.

Anne kedinin sütünün bitmesi beslenme alışkanlıklarıyla da ilgili olabilir. Naturel süre içinde anne kedinin yavrularını sütüyle besleyemiyorsa ciddi bir sıhhat problemi olabilir. Bu probleminin fark edilmesinin arkasından en kısa sürede yavruların uygun şekilde beslenmesi ve anne kedinin de sağlığının denetim edilmesi gerekmektedir.

Yavru Kediler Kaç Ay Anne Sütü İçer?

Yavru kedi süt tozu kullanımı öncesinde kesinlikle anne sütünden naturel bir halde beslenmesi gerekmektedir. Yavru kedilerin anne sütüne ihtiyacı ilk 4 hafta ile 8 hafta arasındadır. 1 – 2 ay süresince kedinin ağırlıklı olarak anne sütü ile beslenmesi gelişimlerini pozitif yönde yönde etkileyecektir. Anne sütünden yoksun kalan kedilerin gelişimleri ve sağlıkları negatif etkilenmektedir.

Yavru kedilerin sütten kesilmesinin adından birkaç ay daha anneleri ile birlikte yaşamaları tavsiye edilmektedir. Sonraki süreçte ise uygun koşulları sağlayacak kişilere sahiplendirilmeleri mümkündür. Anne kediler yavrularını ne vakit bırakır sorusunun yanıtı ise her kedi için farklılık gösterecektir.  

Kedi Yavrusu Annesinden Ne Zaman Ayrılır?

Yavru kedi ne vakit sahiplendirilir sorusunun yanıtı genel anlamda 3 ay olarak verilmektedir. Sadece bazı durumlarda anne kedi tarafınca yavrusu dışlanabilir. Genel anlamda sağlıksız yavrularını dışlanacağı için bu kedilerin bakımlarına da büyük itina gösterilmesi gerekmektedir. İlk 3 – 4 ay süresince yavru kedinin annesinden ayrılmaması önerilmektedir.  

Anne Kedi Yavrusunu Unutur Mu?

Anne kedi yavrusunu niçin bırakır gider yada düzgüsel süreç içinde yavrularından ayrılırsa yavru kedi yetişkinliğe ulaştıktan sonra annesini unutmaktadır. Benzer bir durum anne kediler için de geçerlidir. Anne kediler de belirli bir süre sonrasında yavrularından ayrılmasının arkasından onları unutmaktadır. Bir süre sonrasında yetişkinliğe erişen kedilerin annelerinin yanına getirilmesi halinde her iki kedi için de öteki kedi yabancı bir kedi olmaktan öteye geçmemektedir.

Yavrularından erkenden ayrılan kediler ise bir çok vakit üzüntü duymaktadır. Benzer şekilde yavruları da bu zamanda annelerini özleyecek ve gereksinim duyacaktır. Bundan dolayı belirli bir süre yeni doğan kedilerin annelerinin yanında olması gerekmektedir. Bir çok uzmana bakılırsa söz mevzusu süreler genel anlamda 3 ay olarak tavsiye edilmektedir. Bu sürenin geçmesiyle yavru ve anne kedi arasındaki bağ giderek azalacaktır.  

Kardeş Kediler Ne Zaman Ayrılır?

Kediler kardeşlerini özler mi yada unutur mu sorusu birçok şahıs tarafınca merak edilmektedir. Kardeş kedilerin hepsinin 3 aya kadar annelerinin yanında olması ve minimum 4 haftaya kadar anne sütünden yararlanmaları gerekmektedir. Bu sürenin tamamlanmasının arkasından kardeş kedilerin de birbirinden ayrılmaları mümkündür. Kardeşlerin birbirine gereksinimleri anelere duydukları gereksinim kadar yüksek değildir. Bundan dolayı kardeşlerin daha erken dönemde ayrılması da mümkündür.

Genel anlamda kediler sahiplendirildiklerinde sahiplerinin ve yaşam alanlarının değişmesi sebebiyle strese girmektedir. Bundan dolayı annelerine olan bağımlılığının ortadan kalkmasının derhal arkasından sahiplendirilmeli ve bulundukları ortama alışmaları gerekir. Anne kediler yavrularını ne vakit bırakır ve süt vermeyi keserse, kardeş kedilerin de sahiplendirilmesi yapılabilir. Sadece ilk aylar kedi yavruları için son aşama önemlidir.

Ek olarak Bakınız: Birden Fazla Kedinin Aynı Evde Yaşaması Mümkün Mü?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir