1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerde Burun Tıkanıklığı Sebepleri Nelerdir?

Kedilerde Burun Tıkanıklığı Sebepleri Nelerdir?
0

Kedilerdeki burun tıkanıklığının sebepleri dendiğinde akla ilk olarak üst solunum yolu enfeksiyonları gelir. Bilhassa viral enfeksiyon, kediler üstünde burun tıkanıklığı oluşturan durumlar içinde ilk sıralarda yer alır. Burun tıkanıklığı sebeplerini bilmek buna karşı bir çözüm yolu oluşturmak açısından büyük ehemmiyet taşır. Kedilerin günlük yaşamını mühim şekilde etkileyen burun tıkanıklığı problemi nefes alma ve yutkunma şeklinde problemler oluşturduğundan fazlaca süratli tedavi edilmelidir. Kedilerde burun tıkanıklığı en fazlaca şu sebeplerle ortaya çıkar:

 • Çeşitli bakteriyel enfeksiyonlar
 • Çeşitli mantar enfeksiyonları
 • Neoplaysia olarak malum ve anormal doku büyümesine sebep olan bir kanser türü
 • İltihaplanmış ya da iltihapsız olması fark etmeksizin polipler
 • Çeşitli alerjiler
 • Diş hastalıkları ve bu diş hastalıklarının oluşturduğu enfeksiyonları
 • Buruna bir halde giren yabancı cisimler
 • Dudak yarıklığı şeklinde oluşan çeşitli anatomik deformasyonlar

Kedilerde Burun Tıkanıklığı Hangi Emarelere Haizdir?

Kedilerdeki burun tıkanıklığının emareleri hastalığın teşhisi açısından son aşama mühim bir mevzudur. Emareler ne kadar erken fark edilirse burun tıkanıklığı tedavisine bir o denli süratli bir halde başlanır. Bu sayede kedinin yutkunma ve nefes alma şeklinde problemleri alması için müdahale edilebilir. Söz mevzusu emareler burun tıkanıklığına niçin olarak hastalıkları işaret etmiş olduğu için veteriner hekim bu hastalıklara müdahale eder. Böylece burun tıkanıklığı problemi da derhal iyileşmiş olur. Kedilerde burun tıkanıklığını en fazlaca gösteren emareler şu şekilde listelenir:

 • Yüz bölgesinde pençe izlerine rastlamak
 • Burun akıntısının yoğun bir halde yaşanması
 • Göz akıntısının ortaya çıkması
 • Devamlı bir halde şiddetli hapşırmanın ortaya çıkması
 • İştahın aniden kesilmesi
 • Su içmede güçlük yaşanması
 • Nefes almada güçlük yaşanması
 • Burun yerine ağızdan nefes almaya başlanması

Kedilerde Burun Tıkanıklığı Teşhisi Iyi mi Yapılır?

Kedilerdeki burun tıkanıklığının teşhisi kapsamlı bir veteriner hekim muayenesinden sonrasında ortaya çıkar. Bu süreçte kedinin mevcut şikayetlerini veterinere iletmek hastalığın kolay bir halde teşhis edilmesi açısından büyük ehemmiyet taşır. Kedi üstünde meydana getirilen fiziki muayenede bununla beraber tıbbi geçmiş de mühim bir yer meblağ. Böylece kedinin daha ilkin bu biçim bir problem yaşayıp yaşamadığına bakılıp ona nazaran kontrol ve muayeneler yapılır. Bundan dolayı kedi ile ilgili tüm problemler burun tıkanıklığı muayenesinde tek tek anlatılmalıdır.

Fizik muayenesinden sonrasında veteriner hekim uygun görürse kediden kontrol amaçlı hücre örnekleri alabilir. Bu durumda kediye işlemlerin uygulanması için anestezi uygulanır. Anestezi ile kedi üstünde bronkoskopi yada nazal yıkama işlemleri gerçekleştirilir. Teşhisin kati bir halde yapılması için ise veterinerin ilk olarak kedi astımı ya da kronik bronşit şeklinde ihtimalleri elemesi gerekir. Alt solunum yolu hastalıkları olan bu vakalar elendikten sonrasında teşhis kısa bir süre içinde tamamlanır. Bu sayede kedilerde burun tıkanıklığı sebebi anında açığa çıkar.

Kedilerde Burun Tıkanıklığı Tedavisi Iyi mi Yapılır?

Kedilerde burun tıkanıklığının tedavisi probleminin kaynağına bağlı olarak farklılık gösterir. Kedinin hikayesi dinlendikten sonrasında burun tıkanıklığı emareleri göz önüne alınır. Sonrasında kedinin sıhhat geçmişi hakkında araştırma yapılır. Meydana getirilen muayene ve kontrol aşamalarından sonrasında tedavi yöntemine karar verilir. Kedilerde burun tıkanıklığı için en sık uygulanan tedavi şekilleri şu şekildedir:

Bu tedavi yöntemi daha fazlaca rinitin bakteriyel bir enfeksiyonla ortaya çıkmış olduğu durumlarda yapılır. Enfeksiyonların temizlenmesini amaçlayan antibiyotikler bununla beraber semptomların daha ağır seyretmesinin önüne geçer. Antibiyotikler, burun tıkanıklığı için meydana getirilen tedavi süreçlerinde en fazlaca pozitif yönde netice veren yöntemlerden biridir.

Bu tedavi yöntemi yeme ve içme suyuna karşı direnç gösteren kediler üstünde uygulanır. Bu biçim kedilerin enfeksiyonla savaşması güçtür. Bununla birlikte iyileşme hızı öteki kedilere nazaran fazlaca daha azdır. Bundan dolayı sıvı desteği sağlanan kedilerin iyileşme hızında artış görülür.

Burun tıkanıklığı kronik bir nedenden kaynaklanıyorsa bu yöntem tercih edilebilir. Tıkanıklıkları açmayı hedefleyen bu yöntem bununla beraber solunum yolunda yer edinen çıkıntıları temizler. Tesir vermesi için birkaç kere uygulanabilen burun yıkaması veteriner hekim tarafınca uygulanmalıdır.

Burun tıkanıklığının sebebi tespit edilemiyorsa genel olarak bu ilaç reçete edilir. Bu ilaç ile meydana getirilen tedavinin etkili netice vermesi için inhale steroid tedavisine geçilmesi önemlidir.

Burnun tıkanmasına yol açan kaynak mantarsa buna yönelik ilaçlarla tedavi sağlanır.

Burnun tıkanması kanser ya da anatomik sorunlara dayanıyorsa rinotomi denen cerrahi işlemler uygulanır.

Kedilerde Burun Tıkanıklığı Bakımı Iyi mi Yapılır?

Kedilerdeki burun tıkanıklığının bakımı hastalığın erken bir halde atlatılması açısından önemlidir. Ev ortamında ergonomik bir halde gerçekleştirilebilen burun tıkanıklığı bakım şekilleri şu şekildedir:

 • Kuru ve soğuk hava burun deliklerini tahriş edebildiği için kediyi bu durumdan korumak gerekir. Bundan dolayı sıcak ve nemli hava burnun tahriş olmasını engellerken bununla beraber burun yayınlarını açmaya destek verir.
 • Kedinin yüzüne tertipli olarak bakım yapmak burun tıkanıklığına iyi gelir. Temiz ve ılık bir bezle yüzde temizlik yapmak kedi için son aşama yararlıdır.
 • Burun tıkanıklığı yaşayan kediler kolay koku alamadıkları için iştahlarının kesilmesi ihtimaller içinde bir durumdur. Bundan dolayı kedilerin gıdaları tüketmesi için keskin ve kuvvetli kokusu olan gıdaların tercih edilmesi ehemmiyet taşır.

Kedilerde Burun Tıkanıklığı Başkalarına Bulaşır Mı?

Kedilerdeki burun tıkanıklığının bulaşması yalnız mantar, bakteriyel enfeksiyon ya da viral hastalıklardan kaynaklanıyorsa mümkündür. Bununla birlikte mukus denen burun sıvıları vesilesiyle başka kedilere bulaşma riski de bulunur. Kedilerde burun tıkanıklığı bu şekilde bir nedenden kaynaklanıyorsa bir süre denetim altında tutmak yararlı netice verebilir.

Ek olarak Bakınız: Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Emareleri Nedir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir