1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Papağanlar İçin Sebzeler

Papağanlar İçin Sebzeler
0

Papağanlar için sebzeler, sempatik dostunuzun beslenme düzenine katkı sağlayabilir. Papağan yemlerine ek olarak bazı sebze ve meyvelerle de papağanların beslenme düzenini çeşitlendirmek önemlidir. Peki, papağanların tüketebilecekleri sebzeler nedir?

Papağanlar İçin Sebzeler Nedir?

Papağanlar İçin Sebzeler

Papağanlar için sebzeler şu şekilde sıralanabilir:

1. Ispanak

Ispanak, kolesterolü düşürmeye destek olan besleyici bir sebzedir. Kuşlara pişmeden olarak sunulduğunda birçok sıhhat yararını bununla beraber getirir. Detoks sistem, antioksidan sistem ve anti-inflamatuar sistem üstünde tesiri olduğundan dolayı kuş sağlığını teşvik etmektedir. Ispanağın, kanseri önlediği de bilinmektedir. Kuşlar için mükemmel bir seçimdir.

2. Marul

Papağanlar için sebzeler içinde marul da var. Papağan yemleri ile birlikte kuşunuza marul da verebilirsiniz. B vitamini açısından yoğun olan marul, folik asit bakımından da oldukça zengindir. Yumuşak bir tada haiz olduğundan tüm kuş türleri bu sebzeyi beğenerek tüketir. Yüzde 17 protein içermesi de mühim bir detaydır. Ek olarak havuçtan daha çok A vitamini barındırır.

3. Maydanoz

Öncesinden insanoğlu maydanozun kuşlar için zehirli olduğuna inanırlardı. Esasen durum öyleki değildir. Maydanoz kuşlara da yarar sağlamaktadır. Papağanlar için sebzeler içinde mühim bir yeri bulunan maydanoz, bilhassa papağanınızın sindirim sistemi sağlığını teşvik etmektedir.

Papağanınıza maydanoz vermek için bu sebzeyi kıyabilir ve kuş yemliği içine dahil edebilirsiniz. K vitamini yönünden de yoğun olan marul, papağanların kemik sağlığını en iyi şekilde destekleyecektir.

4. Hindiba

Papağana sunulabilecek sebzelerden biri de hindiba. Kırmızı rengi ve keskin tadı sebebi ile bu sebze, yemeklerde çoğunlukla tercih edilir. Kendine özgü aromasından dolayı son aşama popülerdir. Papağanlara da gönül rahatlığı ile verilebilir. Polifenoller açısından zengindir ve bundan dolayı papağanların genel vücut sağlığını en iyi şekilde korur.

5. Pancar Sapları

Pancar sapları da papağanlar için güvenli ve sağlıklıdır. Sebzenin sap kısımlarını minik olacak şekilde kesebilir ve papağana sunabilirsiniz. Bilhassa K vitamini açısından varlıklı olduğundan kuş sağlığını korumaktadır. Ek olarak papağanlar pancar saplarını tüketmekten mutlu olurlar.

6. Pazı

Papağanlar için sebzeler içinde pazı da var. Bu sebze diyabete karşı koruma sağlar. Polifenol açısından yoğundur. Antioksidan özelliği taşır. Besleyici bir sebzedir ve tüm kuşlar için uygundur. K vitamini desteği sağlaması da pazıyı papağanlar için popüler bir gıda haline getiriyor.

7. Lahana

Sofraların olmazsa olmaz sebzelerinden olan lahana, bilhassa rejim yapanlar için sevilen bir gıda. Lahanayı sempatik kuşunuzun beslenme düzenine de dahil edebilirsiniz. İltihabı önleme kapasitesine haiz olan lahana, kuşunuzun genel sağlığını destekleyecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir