1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerde Hamilelik Nasıl Anlaşılır? – Petyaşam

Kedilerde Hamilelik Nasıl Anlaşılır? – Petyaşam
0

Kedilerin hamile bulunduğunu idrak etmek için kedilerin göstermekte olduğu bazı emareleri izlemek gerekir. Kedilerde gebelik mühim ve zor bir süreçtir. Kedisinin hamile kalmasını isteyen kişilerin büyük bir mesuliyet altına gireceğini bilmesi gerekir. Bu devrin en sıhhatli şekilde atlatılması için bir veteriner hekim hekime danışılması gerekir. Kedilerde hamilelik sürecinin uzman bir veteriner hekim doktor desteğiyle atlatılması en sıhhatli yöntem olacaktır. Anne kedi, doğum bakımını çoğunlukla kendi başına daha iyi yapar ve düzgüsel olarak en iyisi bunu ona bırakmaktır. Sadece işinin kolaylaşmasına destek olmak için yapılabilecek olan birkaç şey vardır. Kedilerde hamilelik emarelerinden en yaygın olanları şunlardır:

 • Kedilerin hamile kalmış olduğu ilk başlarda gösterdiği en büyük emare kızgınlık döngüsünün sona ermesidir.
 • Kedilerin meme uçları şişer ve kızarır.
 • İştahları açılır ve fazlaca fazla yiyecek bölgeler.
 • Hamile kaldıktan 5 hafta sonrasında karnı şişer ve doğum yapana kadar devamlı olarak şişmeye devam eder.
 • Kediler aniden daha sevecen hale gelebilir. Sahibinin yanından ayrılmak istemez, hep beraber zaman geçirmek ister. Bazı kediler ise normalde fazlaca dost canlısı iken aniden içine kapanabilir. Kedilerde gebelik döneminde ruh hali değişimleri yaşanması son aşama düzgüsel karşılanması ihtiyaç duyulan durumlardır.
 • Kedilerin hareketleri ağırlaşabilir. Bu durum kedinin halsizleştiği anlamına gelmez.
 • İdrar kesesi ve bağırsaklara ayrılan alan giderek azalacağı için kediler düzgüsel zamandan daha sık aralıklarla wcye çıkabilir.
 • Tıpkı insanlarda olduğu şeklinde mide problemleri yaşayarak sık sık kusabilirler.
 • Kilosunda ciddi artışlar meydana gelir. Karnının şişliğini görüp güvenli olmak için dokunmak doğru bir davranış değildir. Hamilelik esnasında içgüdüsel olarak koruma tutumu sergileyen kediler karınlarına dokunulduğu süre saldırgan tavırlar gösterebilirler.

Kedilerin Doğurganlığını Etkileyen Durumlar Nedir?

Kedilerin doğurganlığını belirleyen bazı durumlar söz mevzusudur. Kediler, doğurganlığı yüksek olan canlılardır; sadece bu durum bazı faktörlere bağlıdır. Doğurganlığı yüksek olan bu canlılara uygun ortam sağlanmaz ya da kediler kısırlaştırılma yöntemine giderse doğurganlık ihtimali azalabilir hatta ortadan kalkabilir. Kedilerin doğurganlığını etkilemekte olan bazı durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Genetik faktörlerin tesiri,
 • İklimsel farklılıkların tesiri,
 • Irk farklılıkları,
 • Kedinin beslenme şekli,
 • Kedinin haiz olduğu hastalıklar.

Kedilerde Doğuma Hazırlık Nasıl Olmalıdır?

Kedilerin doğum hazırlığı esnasında dikkatli olunması ihtiyaç duyulan bazı durumlar söz mevzusudur. Kedilerin doğum hazırlığında onlara fazlaca sakin ve duyarlı yaklaşmak gerekir. Fizyolojik ve ruhsal olarak zor dönemden geçen kedilerin, dayanakları sahipleri olur. Doğuma kadar olan aylarda müstakbel anne kedi için yapılması ihtiyaç duyulan pek fazla bir şey yoktur; yalnızca kafi, sıhhatli bir halde beslenmeye ve bolca su içmeye devam ettiğinden güvenli olmak önemlidir. Bunun yanı sıra kediye iyi hareket etmek, rutinini bozmamak gerekir. Doğum zamanı yaklaştıkça anne kedi, yumuşak ve rahat bir yer arayışına girer. Kediye havluyla kaplanmış kutuya benzer bir yer sağlayarak ve bunu kullanmaya teşvik etmek gerekir; sadece sonunda hazırlanan yeri kullanmayı tercih etmezse endişelenmemek gerekir. Doğumun fazlaca yakın olduğu, çoğunlukla kedinizin memelerinden süte benzer bir akıntı olmasından anlaşılır. Bu döneme girildiğinde yapılması gerekenlere dikkat etmek gerekir.

Kediler Tek Seferde Kaç Yavru Doğurabilir?

Kedilerin doğurduğu yavru sayısı anne kedinin doğurganlığına nazaran değişim göstermekte olan bir durumdur. Kedilerde hamilelik  averaj 2 aylık bir macera sonrasında doğurduğu yavru kedi sayısı çoğu zaman 2 ile 5 içinde değişim gösterir. Bu sayı azca oranda da olsa değişim izah edebilir. Cins kedilerde gebelik çoğu zaman tekir kedilere oranla daha zor geçebilir.

Dişi Kedilerin Östrus Döneminde Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Dişi kediler östrus döneminde için en uygun zamanlarını yaşıyor olurlar. Östrus kısaca kızgınlık periyodu adında olan bu zamanda kedilerin göstermiş olduğu bazı emareler söz mevzusudur. Bu emareler vasıtası ile kedilerin üremek için verimli bir dönemde olduğu anlaşılarak çiftleşme için uygun ortam hazırlamak söz mevzusudur. Kedilerde gebelik için en uygun dönem östrus dönemleridir. Kedilerin östrus döneminde bulunduğunu belirten bazı durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Devamlı yalanarak temizlenme gereksinimlerini giderirler.
 • Dışarı çıkma isteklerinde büyük bir artış gözlenir.
 • Kedi çoğunlukla yumuşak sesler çıkartır ve adam kedileri etkileme çabası içinde olur.
 • Kedinin hareketliliği ve oyun oynama isteği artar.
 • Kedi, kuyruğunun üst kısmına dokunulduğu süre poposunu kaldırarak ani tepkiler verir.

Kediler Kaç Ay Hamile Kalır?

Kedilerde gebelik süresi averaj olarak 2 aylık bir süredir. Kediler yüksel oranda üreme potansiyeline haiz canlılardır. Bir kedi, yılda 3 kez doğum yapabilir. Kedilerde görülen hamilelik süresi genel olarak 57 ve 63 gün arasındadır. Bu süre birkaç gün erken ya da birkaç gün geç de gözlemlenebilir.

Kediler Ne Süre Doğurgan Olur?

Kedilerin en doğurgan dönemleri 12 ve 18. aylar arasındadır. Bu dönemlerde çiftleşme isteği devasa yükseklikte olan dişi kediler, doğurganlık açısından en verimli dönemlerini yaşarlar. Kedilerin doğurganlık zamanına tesir eden bazı genetik ve çevresel faktörler söz mevzusudur. Bu faktörlere nazaran kedilerin doğurganlık oranları ve zamanları bireysel olarak farklılık gösterir. Kedilerde gebelik dönemleri 12 ve 18. aylar içinde olsa da kediler en erken 5 aylıkken hamile kalma durumu ile karşı karşıya kalabilir. Kedi sahiplerinin, kedilerinin en doğurgan sürecini bilmesi kedileri için doğru bakımı yapabilmesi ve kedisini koruyabilmesi için son aşama mühim bir durumdur. Kedisini çiftleştirmek ve doğum yapmasını sağlamak isteyen kişilerin de bir veterinere danışarak kedisinin doğurganlık durumunu denetim ettirmesi ve en verimli sürecini muayeneler sonucu öğrenmesi gerekir. Kedilerde hamilelik durumunun başlaması için en mühim adım kedinin doğurgan olup olmadığını öğrenmek ile adım atar.

Ek olarak Bakınız: Kediler Nasıl Rahat Uyur?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir