1. Anasayfa
 2. Kediler

Kediler Neden Isırır? Kedimin Isırmaması İçin Ne Yapmalıyım?

Kediler Neden Isırır? Kedimin Isırmaması İçin Ne Yapmalıyım?
0

Kediler niçin ısırır? Patili dostlarımızdan olan kediler biz için her ne kadar sempatik arkadaşlık yapsalar da birlikte yaşadığımız süreçte istenmeyen durumlardan biri de kedi dostunuz tarafınca ısırılmak. Dişleri bizlere her ne kadar minik gelse de bu ısırılma vakası bazı zamanlarda canımızı acıtarak tatsız durumlar oluşmasına niçin olabilir. Peki sempatik kedi dostlarımız bizi niçin ısırıyor, kedimizin bizi ısırmaması için neler yapabiliriz?

Kediler Neden Isırır?

Isırmak hem yavru hem de erişkin kedilerde gözlenen bir davranış biçimidir. Kedinin yaşına ve o anki durumuna bağlı olarak bizi ısırmasının sebebi de değişkenlik gösterir.  Kediniz sizi ısırarak bir tek oyun mu oynamaya çalışıyor yoksa bu ısırma davranışı sizin için ‘’yeter artık dur!’’  Uyarısı mı? Kediler biz benzer biçimde konuşamadıkları için, kendilerini ifade edebilmek adına ısırma, tıslama, miyavlama benzer biçimde değişik davranış çeşitlerinde bulunabilirler.

Kedilerde Isırma Davranışı Neden Olur?

Yavru kedilerde ısırma davranışı erişkin kedilere nazaran düzgüsel olarak kabul görülen bir davranış biçimidir. Yavru kediler kardeşleri ve anneleriyle bu şekilde birbirlerini ısırarak oynarlar. Kediler oynadıkları bu ısırma oyunu yardımıyla kendilerini iyi mi koruyacaklarını, avlarını iyi mi yakalayacaklarını ve ısıracaklarını yansılamak ederek öğrenmiş olurlar. Yavrular ısırma oyunu oynarken dişlerini nazikçe iyi mi kullanacaklarını öğrenmiş olurlar. Yavrulardan biri ötekini sert bir halde ısırdığında öteki yavru oyun oynamayı reddeder böylece ısıran yavru ısırmanın yanlış bir davranış bulunduğunu öğrenmiş olur. Anne kedi ısıran yavruyu sert bir halde uyararak davranışının yanlış bulunduğunu yavru kediye göstermiş olur. Annelerinden fazlaca erken ayrılan yavru kediler bu davranışın yanlış bulunduğunu öğrenemeyecekleri için ısırmalarını denetim edemeyip kimi zaman sert bir halde ısırabilirler.

Erişkin kedinizle oyun oynarken bir süre sonrasında aniden sizi ısırdığını fark etmişsinizdir. Ya da kedinizi severken bir süre sonrasında aynı şekilde aniden dönerek sizi ısırdığına da tanık olmuşsunuzdur. Kediniz sizi normalde ısırmıyor sadece bahsettiğimiz oyundan sonrasında ya da onu sevmenizden sonrasında ısırıyorsa bu size karşı bir dur uyarısı olabilir. Kediniz hoşlanmadığı bir halde ona davrandığınızda ya da sevilmekten yada oyun oynamaktan sıkıldığında bunu belli etmek için sizi dur demek adına ısırabilir. Anca bu ısırma davranışının sertliğini ve zamanını denetim altına almalı ve canınızı yakmasına izin vermemelisiniz. Yavruluk döneminde bizlere tatlı gelen bu küçük ısırıklar kedinizin büyümesiyle dişleri de büyüyeceği için bu ısırıklar ilerde hiçte küçük olmayacak ve canınızı acıtacaktır. Bu yüzden kedinizin ısırma davranışının önüne ne kadar acele geçerseniz ileride o denli rahat edersiniz. Kediler rutin yaşamı sevdikleri için bir kere alıştıkları davranışlardan yine vazgeçmeleri asla kolay olmayabilir.

Kedinizin Isırmasını Önlemek İçin Neler Yapabiliriniz?

Isırmak kedinizin kendini koruma amaçlı gösterebileceği içgüdüsel bir davranış olduğundan kedinizi bu ısırma davranışından tamamen vazgeçirmeniz mümkün olmayacaktır. Sadece kedinizin bu ısırma davranışını dizginlemek sizin elinizde. Kedinizi istemediğiniz davranışlar mevzusunda ne kadar erken eğitirseniz ileride o denli rahat edersiniz. Kedinize oyun esnasında sizi ısıramayacağı tarzda oyuncaklar kullanırsanız hem kendinizi koruma altına almış olmuş olursunuz hem de sizi ısırma huyundan yavaş yavaş vazgeçmesini sağlayabilirsiniz.

Olta oyuncakları hem uzaktan denetim pozitif yanları sağlarken hem de kedinizin avı benzer biçimde hareket ettiğinden dolayı kedinizin ilgisini çekecek oynarken keyifli zaman geçirmesini elde edecektir. Oyun oynama esnasında kedinizin sizi ısırmaması için ellerinizi kedinizden uzak tutabileceğiniz fırlatma tarzındaki oyuncakları kullanabilirsiniz. Kediler oyun esnasında ısırmayı ve tekmelemeyi fazlaca sevdikleri için kedinize sevmiş olarak oynayabileceği peluş oyuncaklar alabilirsiniz. Gün içinde peluş oyuncağı ile oynayan kediniz enerjisini bu şekilde atabilir. Kedinizi oyun esnasında isteyerek ya da istemeyerek sizi ısırdığı durumlarda kedinizi sert bir halde uyarın. Kediniz ısırma benzer biçimde yapmaması ihtiyaç duyulan davranışlar sergilediğinde ona bu davranışı yapması icap ettiğini anlayacak bir komut verin. Komutu kedinizin rahat anlaması için anlaşılabilir ve tek kelime olarak seçmeye çalışın.

Hayır Komutunu Kullanın

Kedinizi uyarmak için ona hayır komutunu verebilirsiniz. Kediniz sizi ısırdığında ona fazla bağırmadan ciddi bir ses tonuyla uyarmak için ’’hayır’’ komutunu kullanabilirsiniz. Kedinizin kafasının karışmaması ve daha rahat öğrenebilmesi için belirlediğiniz uyarı komutunu değiştirmeyin. Kedinizi hayır komutu ile uyardıktan sonrasında kediniz ile oynamaya bir süre ara verin. Kediniz sizi her ısırdığında oyun oynamaya son verirseniz kediniz zaman içinde ısırma huyundan vazgeçmesi icap ettiğini öğrenecektir. Uyarı esnasında kedinize bağırmayın kedinize bağırdığınızda kedinizin sizden korkmasına ya da  strese girmesine niçin olabilirsiniz. Kedinizin strese girmesi tıpkı insanlarda olduğu benzer biçimde kedilerde de fena sonuçlara yol açabilir. Kediniz strese girmiş olduğu vakit aşırı tüy dökme, bunalım benzer biçimde durumlara maruz kalabilirsiniz. Bununla birlikte stres faktörü pek fazlaca değişik hastalığı tetikleyerek ortaya çıkmasını ya da mevcud hastalığın ilerlemesini sağlayabilir. Kediniz sizi ısırdığı vakit elinizi kaçırmayın bu durum kedinizin elinizi av olarak algılamasını sağlayabilir. Elinizi kaçırdığınızda elinizi av olarak algılamaya başlamış olan kediniz daha fazlaca elinize doğru hamle halletmeye başlayacaktır. Kediniz elinizi ısırdığında elinizi kaçırmak yerine onu nazik bir halde iterseniz kediniz durumu anlayacak ve elinizi ısırmayı bırakacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir