1. Anasayfa
 2. Kediler

Kediler Rüya Görür Mü?

Kediler Rüya Görür Mü?
0

Kedilerin rüya görmesi hakkında meydana getirilen araştırmalar oldukça ilgi çekici sonuçlar ortaya koymuştur. En oldukça tercih edilen evcil hayvanların başlangıcında gelen kediler, yavruluk döneminden itibaren büyük bir sevgiyle büyütülür. Kedi sahipleri yakın dostlarını uyurken izlediğinde bazı anormal hareketler yaptıklarını görebilirler. Bu yüzden kediler hakkında en oldukça dört gözle beklenen sorulardan biri de “Kediler rüya görür mü?” sorusu olmuştur. Ara sıra uyurken süratli göz hareketleri meydana getiren ve patilerini koşar benzer biçimde hareket ettiren kedilerin rüya görmüş olduğu düşünülmesi normaldir. Meydana getirilen araştırmalar kedilerin rüya görmesi hakkında mühim bilgileri ortaya çıkarmıştır.

Kedilerin Rüya Görmesi Mümkün mü?

Rüya gören kediler, bilhassa sahipleri tarafınca belirli hareketlerle fark edilebilir. Bu yüzden kedilerin hakkaten rüya görüp görmediğini merak eden oldukça sayıda kişiden söz edilebilir. Kediler, tıpkı insanoğlu benzer biçimde uyuduklarında çeşitli rüyalar görebilirler. REM uyku aşaması olarak malum ağır uyku kısmına geçen kediler, insanoğlu benzer biçimde çeşitli mevzularda rüyalar görmektedir. Meydana getirilen araştırmalara nazaran REM uykusuna dalan kedilerin çeşitli hayaller görürler. Bunlara karşı uyku aşamasında bile vücut tepkileri verdikleri tespit edilmiştir.

Uzmanlar, kedilerin rüyalarında tam olarak ne gördüklerine dair kati bilgiler sunamasalar da bazı çıkarımlar yapmaktadır. Bilinmiş olduğu suretiyle rüyalar, uyku döngüsünde belirli aşamalardayken hayal şeklinde ortaya çıkar. Uykuya ilk dalındığı anda canlılar dış dünya ile bağlantılarını keser ve hayal alemine girerler. Uykuda süratli göz hareketlerinin gerçekleştiği REM uykusu bölümünde rüya görmek mümkündür. Kediler de uyuduklarında gözlerini süratli halde hareket ettirerek REM uykusu esnasında çeşitli rüyalar görebilirler. Bu tip tepkiler evinde kedi besleyen kişilerin yakından deneyim etmiş olduğu ve farkına vardığı hareketler içinde yer alır.

Rüya Gören Kediler Iyi mi Anlaşılır?

Kedilerin rüyada yaptıkları gövde hareketleri, çoğu zaman REM uykusundayken gerçekleşir. Uykunun bu aşamasında rüya görmeye başlamış olan kediler çeşitli gövde hareketleri ve seslerle gördükleri rüyaya tepki verebilirler. REM olmayan uyku sürecinde ise bazı kedilerin rüya görebildiği bazıların ise derin uykuya geçiş aşamasında oldukları bilinmektedir. Evde beslediğiniz yavru yada erişkin kedinizin uykusunda rüya gördüğünü idrak etmek için bedensel hareketlerini takip etmeniz yeterlidir. Genel olarak rüya gören kedileri idrak etmek için uyku esnasında gerçekleşen şu hareketleri kovuşturmak yeterlidir:

 • REM uykusuna geçen kediler rüya gördüğünde pati hareketleri yaparlar.
 • Kedinin pati ve bacak kasları seğiriyorsa rüya görüyor anlama gelir.
 • Uykusunda ağzını oynatan yada istemsiz sesler çıkartan kediler rüya görüyordur.
 • Yavru kediler REM uykusuna geçtiğinde rüya görünce bulundukları yerden düşebilecek kadar hayal alemine dalar.
 • Yavru ve erişkin kedilerde bedensel hareketlilik olmasa bile süratli göz hareketleri rüya gördüklerinin emaresidir.

Tıpkı insanlarda olduğu benzer biçimde kedilerin rüya görmesine ilişkin meydana getirilen araştırmalarda EEG cihazları kullanılmaktadır. Bu şekilde meydana getirilen bilimsel araştırmalarda kedilerin rüya görürken beyin ve sinirsel aktivitelerinin hızlandığı tespit edilmiştir. Düşünme ve bellek merkezleri etken olan kediler, uyku döngüsü içinde her 25 dakikada bir REM uykusuna geçebilirler. İnsanlar 90 dakikada REM uykusuna geçip rüya görmeye başlarken kedilerde bu süreç daha kısadır. Bu yüzden kedinizi uyurken izlemeye başlarsanız kısa bir süre sonrasında yukarıdaki rüya görme emarelerinden birini yaptığını fark edebilirsiniz.

Kediler Niçin Rüya Görür?

Kedilerin rüya görme sebepleri üstüne meydana getirilen araştırmalar hemen hemen net bir netice vermemiştir. Tıpkı insanlarda olduğu benzer biçimde kedilerin de hakkaten niçin rüya gördükleri tespit edilememiştir. Rüya görmeye sebep olan unsurların kedilerin düzgüsel yaşamlarındaki vakalar olduğu tahmin edilmektedir. Kediler, halihazırda uyanık olduklarında bile bazen mantıksız hareketlerde bulunur. Kedilerin rüyasında karşılaşmış olduğu vakalar, bazı eylemleri üstünde etkili olur. REM uyku evresinde rüya gören kediler, uyanık haldeyken kazandıkları tecrübeleri bu rüyalar yardımıyla pekiştirebilirler.

Kediler Rüyalarında Ne Görür?

Kedilerin rüyada gördükleri kedi sahiplerinin en oldukça dört gözle beklenen konulardandır. Gizemli ve merak uyandıran hareketleri ile öne çıkan kedilerin niçin rüya gördüğünü idrak etmek da bir fazlaca zor olsa gerek. Bununla beraber rüya gören kedilerin hayal aleminde nelerle karşılaştığına yönelik bazı çıkarımlar ve araştırmalar yapılmıştır. Bilhassa kediler rüya esnasında günlük vakaları tekrardan yaşama mevzusunda etkili olabilir. Sadece bazı uzmanlar, kedilerin günlük yaşamda karşılaştıkları vakaları uyurken rüya şeklinde bir kez daha yaşadıklarını belirtmektedir. Zamanının büyük bir çoğunluğunu sahipleri ile beraber geçiren yavru ya da erişkin kedilerin rüyalarında sahiplerini gördükleri belirtilir. Hem de yavruluk döneminde kardeşleri ile bir arada olan kediler ise yaşlılık döneminde bile hafızalarında yer eden yavruluk deneyimlerini rüyalarında tekrardan yaşayabilirler.

Karabasan Gören Kediler

Kedilerin ağırlık basma görmesi üstüne meydana getirilen araştırmalar da bazı çarpıcı sonuçlar ortaya koymuştur. Bilhassa yavru kediler yaşlı kedilere nazaran yaşam tecrübesi bakımından yeterince gelişmiş değiller. Bunun için rüyalarında çoğunlukla ağırlık basma görebilirler. Evcil hayvanlarda daha azca görülen bu tür durumlar çoğu zaman sokak hayvanlarında geçerlidir. Yavruluk döneminde çeşitli travmalar yaşayan kedilerin rüya esnasında ürkütücü vakalarla ağırlık basma gördükleri tespit edilmiştir. Kedilerin rüya görmesi hakkında meydana getirilen araştırmalar onların daima güzel ve keyifli hayallere dalmadıklarını göstermiştir.

Ek olarak Bakınız: Kedi Hela Kokusu Iyi mi Giderilir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir