1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Muhabbet Kuşu Parazit Tedavisi

Muhabbet Kuşu Parazit Tedavisi
0

Muhabbet kuşu parazit problemi yaygın olarak görülebilmektedir. Akarlar, muhabbet kuşları da dahil olmak suretiyle pek fazlaca canlıyı etkisinde bırakır. Bunlar uyuz rahatsızlığına neden olan mikroskobik parazitlerdir. Peki, muhabbet kuşlarında parazit tedavisi iyi mi olur?

Muhabbet Kuşu Parazit Emareleri

Muhabbet Kuşu Parazit

Muhabbet kuşu parazit problemininin kuşların genel sıhhat durumunda değişikliğe niçin olması nadirdir. Bu akarlar çoğunlukla gaga ve tüyleri etkisinde bırakır. Kimi durumlarda kuşların nefes borusu da durumdan negatif etkilenir. Kuşunuz ağzı açıkken zor nefes alıyorsa parazitlerden muzdarip olabilir. Ek olarak bu bakteriler kuşların tüylerini etkileyerek kaşınma sorununu teşvik edebilir.

Parazitten etkilenen kuşların gaga ve burun delikleri kabuklarla kaplı olabilir. Gaga ve bacaklarda uyuz hastalığı ortaya çıkabilir. Şu sebeple genel anlamda bacak ve gagada kabuklanma olur ve bu da kaşıntıya sebebiyet verebilir.

Muhabbet kuşu parazit problemininin kati teşhisi için laboratuvar testi gereklidir. Kuşun vücudundan alınan örnekler, muhabbet kuşunda parazit olup olamayacağını belirleyecektir. Bundan dolayı kuşunuzda parazitten şüpheleniyorsanız onu kesinlikle veterinere götürmelisiniz.

Muhabbet Kuşu Parazit Tedavisi Iyi mi Olur?

Muhabbet kuşunda parazit tedavisi için veteriner hekim tarafınca reçete edilen ilaçlar kullanılmalıdır. Etkilenen alanlara merhem uygulanarak lezyonların ortadan kalkması sağlanır. Bu biçim merhemler akarları öldüren kükürt ihtiva eder. Ek olarak bu merhemler cildin yenilenmesini teşvik eder. Öteki bir tedavi yöntemi ise hususi damlaların kullanılmasını gerektirir. Bu damlalar kuşun derisine uygulanır ve parazitin yok olmasını sağlar.

Muhabbet Kuşu Parazit Temizleme

Muhabbet kuşunuz devamlı olarak kaşınıyorsa, gövdesini kuş kafesi içinde bir bölgelere sürtüyorsa, sürekli olarak tüyleri kabarıyorsa ve sık şekilde silkeleniyorsa parazitten şüphelenmek gerekir. Parazitler çoğu zaman nemli ve kirli alanları severler. Bu yüzden kafeslerinin sık olarak temizlenmesi gerekir.

Pire ve bit benzer biçimde parazitlerin oluşumunu önlemek adına kafesin haftada iki kez temizlenmesine itina göstermelisiniz. Bilhassa kafesin taban bölümünü, kuş yemlik suluk benzer biçimde materyalleri temizlemeniz şarttır. Kuşunuzun suluk, yemlik ve oyuncak benzer biçimde ekipmanlarını kirli bırakmamalısınız. Aksi durumda muhabbet kuşu parazit problemi kaçınılmaz olacaktır. Parazitleri temizlemek için:

 • Kuşlara hususi bit ve pire yok edici ilaç alabilirsiniz.
 • Bit ve pire losyonu kullanabilirsiniz.
 • Muhabbet kuşu banyoluğu içine kuşunuzu alarak onun yıkanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kuşunuzu veterinere götürmelisiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir