1. Anasayfa
 2. Kediler

Kediler Hangi Yeşillikleri Yer? – Petyaşam

Kediler Hangi Yeşillikleri Yer? – Petyaşam
0

Kedilerin tercih ettikleri yeşillikler içinde yeşil fasulyeden bezelyeye kadar pek oldukca çeşit yer almıştır. Kediler hangi yeşillikleri yer sorusunu soran kedi sahipleri bu besinlere ek olarak balkabağı ya da havuç ile de kedilerini besleyebilmektedir.

Kediler için sebze ne kadar sıhhatli olursa olsun rejimlerinde bolca oranda sebzeye zarar vermek iyi olmayacaktır. Bu yüzden rejim hazırlanmış olur iken sebzelere ek olarak et çeşitleri de verilebilmektedir.

Kedilerinizin hangi gıdaları sevdiğini öğrenmek için onlarla süre geçirmeniz gerekmektedir. Belirli bir süre gözlemlenen kedilere aşağıdaki besinler arasından sevdikleri verilebilmektedir:

 • Brokoli
 • Ispanak
 • Brüksel lahanası
 • Karnabahar
 • Kereviz
 • Marul
 • Kabak
 • Salatalık
 • Patates

Kediler İçin Zararı dokunan Sebzeler

Kedilere zarar veren gıdalar içinde soğan ilk sırada gelmektedir. Soğan, kedileri zehirleme özelliğine haiz bileşenler içermektedir. Kedilerin zehirlendiğini idrak etmek için onları gözlemlemek gerekmektedir. Gözlem esnasında kedilerde fark edilen davranış bozulmaları, uyuşmalar, halsizlik benzer biçimde davranışlar kedilerin zehirlendiğine işaret edebilmektedir. Bu benzer biçimde davranışlar kediler için zararı dokunan besinler sonucu oluşabilmektedir.

Soğana ek olarak sarımsak ve pırasa benzer biçimde besinler de kedilere zarar veren sebze kategorisine girmektedir. Bilhassa sokak kedileri beslenir iken içinde bu sebzelerin olduğu mamalardan uzak durulmalıdır.

Kedilere Sebze Verilirken Mühim Görülen Noktalar

Kedilere sebze verilirken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır. Kediler hangi yeşillikleri yer sorusu kadar bu gıdaları verirken nelere dikkat edilmelidir sorusu da büyük bir ehemmiyet taşımaktadır. Bu probleminin cevabı aşağıdaki maddelerde yer almıştır:

 • Kedilerinize herhangi bir meyve ya da sebzeyi vermeden ilkin veteriner hekim hekimden danışmanlık almalısınız.
 • Pek oldukca kedi sebze görünce kaçmaktadır. Sadece sebzeleri tüm olarak değil de yarım olarak vermek kedileri kaçırmayacaktır. Kedilere minik oranda verilen sebzeler ilk etapta mama ile karıştırılarak uygulanabilmektedir.
 • Kedilere herhangi bir sebze verilmeden ilkin ne seviyede verileceğine karar verilmelidir.
 • Sebze ya da meyveler kediniz yemeden ilkin iyice yıkanmış olmalıdır.
 • Belirli bir hastalığa haiz olan kedilerin yemesine dikkat edilmelidir.
 • Kedilerin sebzeleri tüketebilmesi için pişmiş olmasına dikkat edilmelidir.
 • Kedilerin sindirim sistemi sebzelerin parçalanmasına uygun değildir. Bu yüzden sebze verilmeden ilkin dikkatli hareket etmek gerekmektedir.
 • Kedilerinizin bir sebzeyi sevip sevmediğini öğrenmek istiyor iseniz ilk olarak o sebzeyi yapıt oranda mamasına katmalısınız. Yüzde 10 sebze ve yüzde 90 mama olacak şekilde hazırlanan karışımların kedileriniz tarafınca ne seviyede sevildiğine kanaat getirebilirsiniz.
 • Eğer kediniz doğru şekilde kuru ya da yaş mama ile besleniyor ise ihtiyaç duyulan gıda ögelerini mama içinden karşılayacaktır. Bu yüzden yukarda yer edinen sebzeleri yemesi mecburi değildir.

Kediler ve Havuç

Kedilerin havuçla beslenmesi oldukca sık görülmese de olabilmektedir. Havuç yalnızca insanoğlu için değil pek oldukca canlı için yararlı bir besindir. Bilhassa A vitamini barındırması açısından sık tercih edilen havuç, kedilerin sebze ihtiyacını üst düzeyde karşılayabilmektedir.

Kedinizde mevcut bir kabızlık problemi var ise yüksek lif içeren havuçtan yararlanarak onun yaşam standardını yükseltebilirsiniz. Kedilerin havuç tüketiminde havucun tüm olarak verilmemesi önerilmektedir. Bunun sebebi pişmemiş olan tüm havuçların sindiriminin oldukça zor olmasıdır.

Bir kedi için havuç tüketiminin en kolay yanı havucun haşlanmış olmasıdır. Tuz ya da baharat olmadan hazırlanan havuç haşlaması kedilere küçük dilimler halinde verilebilmektedir.

Kedilerin Brokoli ile Beslenmesi

Kedilerin brokoli yemesi mevzusunda dikkatli olmak ve aşırıya kaçmamak son aşama önemlidir. Sınırı olan şekilde tüketilebilen brokoli diyetin yalnızca yüzde 10’luk dilimine eklenmelidir. Bu oranın aşılması sonucunda kediler sindirim sorunları yaşayabilir ya da ölüm meydana gelebilir.

Eğer kedinizin beslenme listesine brokoli ilave etmek istiyor iseniz bunun en ideal yolu brokolinin haşlanmasıdır. Brokoli haşlandığında sindirimi pişmeden brokoliye bakılırsa oldukca daha iyi olacaktır.

Kedilerin brokoli tüketmesinin önemi bu sebzenin yararlarından meydana gelmektedir. Bolca oranda vitamin içeren bu sebze flovanoid ile kaplıdır. İçerisinde lif de barındıran brokoli, antioksidan deposudur.

Brokoli kedilerin çiğneme isteklerini yerine getirmek için ideal bir sebzedir. Bu yüzden kedilerinizin küçük bir parçayı ağızlarında gevelemesine izin verebilirsiniz. Bilhassa kedisi evindeki bitkileri kemiren hayvan sahipleri brokoliden yararlanarak rahat bir nefes alabilmektedir. Brokoli yardımıyla kedilerin immun sistemi güçlenecektir. Bu sayede hastalıklardan da rahat bir halde korunabilmektedir.

Kedilerin Bezelye ile Beslenmesi

Kedilerin bezelye yemesi onlar için oldukça sağlıklıdır. Bezelye bitkisi içinde potasyum ve demir benzer biçimde gıda ögelerini barındırmaktadır. Bu yüzden kediler hangi yeşillikleri yer sorusuna verilebilecek yanıtların başlangıcında yer almıştır. Bezelyelerin konserve olarak tüketilmemesi son aşama önemlidir. Haşlanmış olarak satın alınabilen bezelyeler kedilerin sindirim sistemine zarar vermemektedir. Sadece pişmeden bezelyelerin sistem içinde gaz birikmesine niçin olduğu görülmüştür. Eğer elinizde pişmeden bezelye var ise bunu evde kendi imkanlarınızla haşlayarak kedilerinize verebilirsiniz.

Bezelye içinde fazla oranda potasyum ve demir barındırmaktadır. Bu gıda ögelerine ek olarak C, K ve B vitaminleri de bezelyelerde mevcuttur. Yüksek oranda lif içeren bezelye, bilhassa sindirim sisteminde problem meydana gelen kedilerde oldukça faydalıdır. Bezelyelerde düşük kalori olduğundan kedileriniz obez de olsa tercih edilebilmektedir.

Ne kadar yararlı olursa olsun bezelyenin de öteki besinler benzer biçimde bolca oranda tüketilmemesi gerektiği unutulmamalıdır. Azca oranda öteki mamalar ile karıştırılarak verilebilen bezelye kedilerinizin daha sıhhatli ve dinç bir vücuda kavuşmasını elde edecektir.

Ek olarak Bakınız: Kedilerin Kusması Iyi mi Engellenir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir