1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilere Hangi Yiyecekler Zararlıdır? | Hayvan Bilgileri


0

Kediler için en lezzetli yiyecekleri  protein ve yağ açısından zengin nemli besinler oluşturur. Birçok kedi sahibi için bu ihtiyaç süt, yumurta ve balık gibi yiyecekleri akla getirir. Ancak faydalı sanılarak verilen birçok gıda kedinizin metabolik faaliyetlerine zarar verebilir.

Kedilere verilmemesi gereken 8 gıda

Çiğ balık

Kedi ve balık ayrılmaz bir ikili gibi görünebilir. Ancak çiğ balık kedilerde gastrointestinal problemlere neden olabilir. Özellikle thiamin adı verilen B1 vitamini üzerinde yıkıcı etkileri olan çiğ balık, vitamin eksikliğine neden olabilir. Tiamin eksikliği ise kedilerde ciddi nörolojik sorunlara yol açabilir.

Soğan

Köpeklere nazaran kedilerin metabolizması iki kat daha hassas kabul edilir. Soğanda bulunan allium maddesi kediler için zehirlidir. Çok az miktarda soğan bile kedinizin kırmızı kan hücrelerine zarar vererek, anemi gibi ciddi kan sorunlara neden olabilir. Bebek maması gibi en masum gıdalarda bile, soğan gizli bir baharat olarak yer alabilir. Çiğ ya da pişmiş soğanın her türlüsü kediler için zararlıdır. Çünkü kediler bu bileşikleri metabolize edebilecek yaradılışa sahip değildir.

Sarımsak

Sarımsak da soğan ailesinin bir üyesidir ve kediler için tehlikelidir. Sarımsak toksinler açısından daha konsantre olduğu için soğandan daha tehlikeli kabul edilir. Soğana kıyasla özellikle paketli gıdalarda sarımsak daha az miktarlarda kullanılır. Bu yüzden etkisi daha az olabilir. Ancak her durumda, içinde sarımsak olduğundan şüphelendiğiniz yiyecekleri kedinize vermemek en iyisidir.

Çiğ yumurta

Kediler için protein oldukça faydalıdır. Ancak çiğ yumurta Salmonella veya E.coli  bakterileri açısından riskli bir besindir. Bu bakteriler iltihaplı bir pankreas hastalığı olan ‘’pankreatit’e yol açabilir. Yumurta akı aynı zamanda B vitamini emilimini durduran avidin isimli bir madde içerir. Kedinize yumurta vermek istiyorsanız mutlaka pişirerek ve az miktarda vermeye dikkat edin.

Kemikler

Birçok kişi kedilerin kemikleri kemirebildiğini düşünür. Oysaki küçücük bir kemik bile kedinizin dişlerinin kırılmasına, bağırsağının delinmesine ve hatta boğulmasına neden olabilir. Kedinize tavuk kemiği de dahil olmak üzere sert bir şey vermekten kaçının.

Yağlı gıdalar

Yeterince hareket edemeyen ve aşırı yağlı gıdalarla beslenen kediler için obezite kaçınılmaz bir sondur. Dengeli bir beslenme planı kedinizin sindirim sistemi rahatsızlıklarına yakalanmaması ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için gereklidir.

Süt

İnek sütü, kediler için oldukça ağır bir içecektir. Özellikle yavru ya da erişkin kedileri inek sütü ile beslemek,en önemli beslenme hatalarından biridir. Kedilerin sindirim sistemi insanların çoğunda olduğu gibi laktoza karşı duyarlıdır. Sindirilemeyen laktoz başta ishal olmak üzere çeşitli mide rahatsızlıklarına neden olur.

Üzüm

Üzüm insanlar için lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık olabilir. Ancak kediler için son derece zararlıdır. Bir avuç kuru üzüm ani böbrek yetmezliğine neden olabilir. Kediniz kazara üzüm yerse toksisite belirtileri için dikkatle gözlemleyin. Genellikle 24 saat içinde meydana gelen işaretler ishal, iştahsızlık, uyuşukluk, halsizlik, karın ağrısıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir